abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (17%)
     (33%)
     (17%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (33%)
    Celkem 6 hlasů
     Komentářů: 1, poslední dnes 13:41
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Naděje pro sodíkové baterie

    25. 6. 2021 | Redakce | Různé | 1673×

    Jaká je celková hmotnost koronavirů? Temná hmota. Kvark-gluonové plazma. Fotbal a náhoda. Umělá inteligence vylepšuje barevný 3D tisk.

    Temná hmota zpomaluje rotaci galaktické příčky

    Má jít o argument nebo dokonce důkaz pro „skutečnou“ existenci temné hmoty, alternativní teorie jev údajně vysvětlit nedokážou. Až dosud se účinky temné hmoty měřily jako gravitační příspěvek (respektive rozdíl mezi pozorovanou gravitací a množstvím viditelné hmoty), nyní podle autorů studie detekují temnou hmotu na základě její setrvačné hmotnosti…

    Kvark-gluonové plazma teče jako voda

    Kvark-gluonové plazma, tedy horká polévka elementárních částic, vyplňovalo vesmír několik mikrosekund po velkém třesku – nebo to alespoň předpokládáme. Nová studie ukazuje, že tato krajně exotická forma hmoty (však tehdejší teplota byla asi milionkrát vyšší než ve středu Slunce) mohla mít určité společné vlastnosti s obyčejnou vodou.

    Sodíková baterie bez anody vypadá nadějně

    Nová koncepce sodíkové baterie počítá s tím, že namísto anody by se nacházela pouze tenká měděná fólie, tj. nebyl by zde žádný aktivní materiál. Na anodě se děje pouze to, že se zde ionty přeměňují na neutrální kov a pak opět vstupují do roztoku. Žádné dendrity se by růst neměly, protože není ani elektroda ve smyslu „tyčinky“, na měděné fólii se podle autorů studie vytvářejí lesklé a hladké usazeniny kovu bez nepravidelností, „povrchových kazů“.

    Krátce

    Ve fotbale je náhody víc, než se čekalo. Náhodný faktor byl přítomen téměř u poloviny vstřelených gólů. Větší podíl náhodných gólů dávaly slabší týmy.

    Asteroid Psyche není jen kus železa. Navíc podle nové studie má asteroid nižší hustotu a mnohem vyšší pórovitost – až 35 % objemu tělesa tvoří prázdný prostor.

    Ringheiligtum Pömmelte, německé Stonehenge, bylo i obýváno. Slyšeli jste někdo o Ringheiligtum Pömmelte? Asi sotva, protože o této německé archeologické památce neví ani Google, omezíme-li se na dokumenty v češtině, prakticky nic.

    Všechny viry SARS-CoV-2 váží… Viry představují opravdu účinné „jedy“. Celosvětové pandemii odpovídá aktuální hmotnost aktivních virů (virů uvnitř lidských organismů, řekněme) mezi 0,1 a 10 kg.

    Bakterie dýchá pro nálevníka dusičnany. Bakteriální endosymbiont dýchá za jednobuněčného prvoka, přitom se ale nejedná o mitochondrii a vše funguje v prostředí bez kyslíku.

    Život: hardware, software, wetware. Pokud porozumíme odlišným buněčným modulům a pochopíme, jak je buňky propojují a nakládají s informacemi, nepotřebujeme nezbytně znát veškeré nepatrné molekulární podrobnosti (úryvek z knihy Paul Nurse: Biologie v pěti lekcích. Co je život?)

    Jak snadno a rychle objevit DNA s novými funkcemi. Díky svým chemickým vlastnostem mohou ale molekuly DNA plnit i jiné funkce, např. chovat se jako enzymy a uskutečňovat jednoduché chemické reakce.

    Odpadní termoplasty se stávají novým materiálem pro stavebnictví. Nejvhodnějším pojivem je dle výzkumu polyethylentereftalát.

    Umělá inteligence vylepšuje barevný 3D tisk. S pomocí virtuální simulace tištěného vzhledu je možné najít takové uspořádání materiálů, které nejvěrněji reprodukuje vstupní objekt.

    Obezita urychluje stárnutí mozku, naznačuje nová mezinárodní studie. Co je příčina a co následek? Obezita může poškozovat mozek, nebo je také možné, že některé změny mozku způsobují vyšší riziko obezity například tím, že zvýší impulzivitu, zhorší regulaci příjmu potravy atd.

    Záhadný pokles jasnosti hvězdy Betelgeuse vysvětlen. Provedený výzkum odhalil, že hvězda byla částečně zakryta oblakem prachu. Podařilo se tak vyřešit záhadu ‚Velkého pohasnutí Betelgeuse‘.

    Jak protilátky bojují v virem encefalitidy. Česká republika stále patří k zemím s nejvyšším výskytem nemoci klíšťové encefalitidy v Evropě.

    Jak bezchybně složit molekulární nůžky o 150 dílcích. Všechny úkony spojené s RNA sestřihem zajišťují ohromné molekulární nůžky, tzv. sestřihový komplex.

    Vitamín E chrání rostlinné buňky před kyslíkovými radikály. Výzkum může pomoci zvýšit odolnost rostlin vůči abiotickému stresu, který je způsoben nadbytkem světla, nedostatkem vody nebo vysokými či nízkými teplotami.

    Mitochondrie zřejmě mohou exportovat proteiny do cytosolu. Mitochondriální T2SS byla přítomna u posledního společného předka všech eukaryot a u většiny skupin ztracena.

    Boom zájmu o Venuši pokračuje – ESA vybrala EnVision. Mise EnVision má navázat na velmi úspěšný projekt Venus Express (2005 – 2014), který byl zaměřen primárně na atmosférický výzkum.

    Největší akvadukt starověkého světa. Za labutí píseň římského umění stavby vodovodů lze považovat systém, který zásoboval Konstantinopol, tedy vznikl až na samém konci antické éry.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.