OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Trochu matematických perliček kolem doslovně chápaného Moorova zákona. Představte si, že jakmile spustíte nějakou úlohu, už ji musíte dokončit na stávajícím systému a ten nelze upgradovat. Nemohlo by se pak vyplatit počkat a spustit výpočet na budoucím rychlejším systému? (Nemyslí se čas potřebný k výpočtu, ten bude v budoucnu samozřejmě kratší, ale i „absolutní“ datum, do kdy bude úloha dokončena.) Jaké úlohy se tedy vyplatí odložit?
Mají tyto matematické hříčky i nějaký obecnější smysl?
Své první narozeniny oslavil Salomon, nejvýkonnější superpočítač v ČR. Jaké typy úloh se na něm zatím řešily? Jak vypadají parametry superpočítače a kolikátý je v současnosti podle žebříčku top500?
Tým, v němž byli čeští vědci, vyvinul nejmenší kovové nanomagnety na světě. Kovové (železo, nikl, kobalt) nanočástice se v tomto případě uvězní mezi vrstvami grafenu, které zabrání jejich oxidaci. Tím by vznikly dosud používané oxidy kovů, které jsou sice stabilnější, ale méně magnetické. Jakmile se podaří chemicky grafen a kov propojit, stabilní bude i samotný kov. Pomocí nanočástic lze pak s grafenem i snadno manipulovat. A kde se tyto magnety mohou uplatnit?
V rámci inflačních modelů vývoje vesmíru předpokládáme existenci inflantonového pole. Co to vlastně je? Může se prostor rozpínat nadsvětelnou rychlostí, choval se tak v minulosti a bude se tak chovat v budoucnosti? Úryvek z další česky vydané knihy o kosmologii, tentokrát populární.
Zajímavou kategorií látek jsou tzv. hyperuniformní materiály. Jsou husté, ale současně průhledné, namísto lomu světlo „koncentrují“. Trochu tím připomínají dnes populární metamateriály (látky se záporným indexem lomu) využívané k dosažení neviditelnosti.
Projekt EXMAG na Fyzikálním ústavu AV ČR zkoumá např. tunelový efekt pro průchod elektronů mezi dvěma místy v měděném vodiči, který se nachází v supravodivém stavu. Jedná se o typ úloh s exponenciálně rostoucí výpočetní složitostí, takže řešení vyžaduje vysoký výpočetní výkon. K jakému řešení se na FZÚ rozhodli? Jaká je použitá platforma z hlediska hardwaru a jakou roli zde hraje MetaCentrum CESNETu?
Termínem LUCA označujeme posledního společného předka všech dnes žijících organismů. Téměř všichni se asi shodnou, že to byl organismus jednoduchý, nedýchal kyslík a neprováděl fotosyntézu. Můžeme o něm ale říci i něco pozitivního, třeba čím se živil?
Uber v Pittsburghu zahájil testování aut bez řidiče.
Nové geopolymery pro sochaře i 3D tisk.
ESA představila dosud nejpřesnější 3D mapu Mléčné dráhy.
Příbuzný Saturnu? Objevili horké prstence kolem hnědého trpaslíka.
Obří sbírka mozků psychiatrických pacientů.
Před 25 lety našli v Alpách mumii Ötziho.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: