abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.5. 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 544 hlasů
     Komentářů: 23, poslední dnes 07:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Nanotechnologie pomocí laseru

    19. 11. 2017 | Redakce | Různé | 3520×

    Může být oklika stejně dlouhá jako úsečka? Diamant jako základ pro kvantové počítače. Přínosy sdílené ekonomiky pro ČR. Kamera s grafenem a kvantovými tečkami. Jak se měří podobnost DNA. Chemické složení vzdálených galaxií.

    Překvapující geometrická kouzla: Foton v zakalené vodě

    Máme dvě skleničky, jednu s vodou čirou a druhou zakalenou. Do obou vyšleme paprsek světla. V jaké z nich fotony v průměru urazí delší dráhu? A co když si foton nebudeme představovat jako kuličku, ale jako vlnu? Souvisí to i s šířením gravitačních vln?

    Kvantové počítače z defektů v diamantu

    Způsob výroby kvantových počítačů ve větším až průmyslovém měřítku by mohl být založen na diamantu. Informaci by v tomto konceptu nesly defekty v diamantových krystalech, samozřejmě na rozměrech nanometrů. Vady v krystalové mřížce diamantu přitom fungují jako přirozený zdroj světla…

    Sdílená ekonomika v Česku má potenciál až 60 miliard korun

    Očekávané přínosy sdílené ekonomiky: Zpřístupnění luxusního zboží spotřebitelům, kteří by si jejich vlastnictví nemohli dovolit. Generování dodatečných příjmů pro vlastníky aktiv či zboží dlouhodobé spotřeby a flexibilnější využití jejich času. Vyšší využití kapacit v ekonomice. Zvýšení kvality poskytovaných služeb díky konkurenci mezi platformami zprostředkujícími sdílení a tradičními firmami. Úspora přírodních zdrojů.

    Kamera s grafenem a kvantovými tečkami

    Španělští fyzici vyrobili kameru, která obsahuje grafen zpracovaný běžnými průmyslovými technologiemi. Kamera je citlivá na daleko širší spektrum světelného záření než dosavadní zařízení a současně dává vyšší signál. Nový postup může být užitečný také při vytváření vysokorychlostních optických komunikačních sítí.

    Vysokorychlostní vytváření pravidelných povrchových struktur pomocí laseru

    Pro každý laser se nabízí řada specifických možností a klíč je v nalezení správného postupu a parametrů – úhlů, geometrie, frekvence a intenzit pro daný materiál. Řešení vyvinuté v HiLASE (laserové centrum u Prahy v Dolních Břežanech) patří mezi technologie označované HR-LIPSS (highly regular laser-induced periodic surface structures) a může být alternativou složitých a nákladných procesů výroby nanostrukturních povrchů jako jsou naprašování, chemické a plazmové leptání, chemické vylučování z plynné fáze, nanoimprinting, optické a fyzikální litografiie, které často potřebují vakuum nebo jiné speciální prostředí.

    Jak se vlastně měří podobnost DNA?

    Co znamená, když se řekne, že „člověk a šimpanz sdílí 98 % svých genů“? Devadesát osm procent čeho vlastně je identických? Přesné číslo záleží na tom, jak velké jednotky počítáme. Vše si vysvětlíme na jednoduché ilustrativní analogii. Představte si, že máme dvě verze jedné knihy a chceme je navzájem srovnat… Jak ale proces provádět jinak než čtením písmenka po písmenku? U DNA na rozdíl od knihy můžeme molekulu zahřát a přitom pro stanovení podobnosti využít jejích fyzikálně-chemických vlastností…

    Krátce

    Bonobové pomáhají cizincům i bez požádání. Dělají to „vědomě“? Je to evolučně výhodné?

    Největší vakuový kompresor ČR. Optický kompresor je součástí laserového systému, bude komprimovat výstupní laserové pulzy na 30 femtosekund.

    Protein, který hlídá normální vývoj mozku. Dělení vs. funkční specializace nervových buněk; narušení mechanismu vede k problémům včetně nádorů.

    Astrofoto: Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2017 obdržel snímek Galaxie M81.

    55 let satelitního televizního vysílání. Rok 1962 se zapsal do historie satelitního TV vysílání, televizní signál totiž poprvé překonal Atlantický oceán.

    Chemické složení vzdálených galaxií je překvapivě podobné jako u Slunce. Vědci ukázali, že k podobnému objemu prvků jako železo či nikl přispěly jak v naší, tak ve vzdálených galaxiích dva druhy supernov typu Ia.

    Stěhování ježčích národů – jak se ježek dostal na Krétu. Doby ledové, izolace a kryptické druhy.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.