Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Může existovat více typů neutrin než tři známé? Kouzla s atomy, skládáme struktury s prstenci. Bezpilotní letouny v dějinách. Vzniklo zemědělství kvůli chlebu, nebo pivu? Astronomické novinky.
Sterilní neutrina se jeví jako ještě nepolapitelnější částice než standardní neutrina, která nemají náboj a mají téměř nulovou hmotnost. Standardní model rozeznává neutrina tří vůní – elektronová, mionová a tauonová. Při pohybu vesmírem neutrina mezi jednotlivými vůněmi oscilují. Některá mionová neutrina zřejmě oscilují na sterilní a ta se následně mění na elektronová. To ale není všechno.
Tedy nejde o planetu, ale její analogii v nanoměřítku: chemickou strukturu z koule obklopené plochým prstencem. Uvnitř se skrývá fulleren C60, kolem pak kruh ze 6 spojených antracenů. Unikátní na této struktuře má být to, že nejde o „kouli zavřenou v jiné kouli“, ale opravdu v prstenci. Jak taková „molekula“ vůbec drží pohromadě?
V roce 2017 jsme oslavili už 100 let s drony a připomněli si tak vzlet prvního dronu na bázi letounu. Ten vyvinuli Američané z hydroplánu a po několika letech výzkumu a testování úspěšně vzlétl v roce 1917. Uletěl tehdy 40 km a po desetiletích pokusů s dálkově naváděnými raketami nebo vypouštěním horkovzdušných balónů s bombami nad nepřátelská města se stal prvním opravdovým dronem.
Chleba vs. pivo. Aneb proč vůbec vzniklo zemědělství? Co mohlo lidi přinutit dřít se na polích? Drobné úvahy inspirované aktuálním objevem „nejstaršího chleba“.
WASP-96b: Exoplaneta bez mraků. Podle nových pozorování se v atmosféře horkého saturnu (analogie k horkému jupiteru) WASP-96b nevyskytují žádné mraky.
Napomáhá železo nádorovým „superbuňkám“ uniknout léčbě? Buňky iniciující nádor mají oproti kontrolním buňkám vyšší nároky na železo – vykazují zvýšenou hladinu volného železa, vyšší míru transportu železa do buňky i zvýšený obsah železa v mitochondriích.
Kosmonauti nula – rekordy v rychlosti i přetížen. Úryvek z knihy: Stanislav Kužel: Kosmonauti nula. Kniha pojednává o hrdinech, o nichž nepsaly noviny, nebyli v televizních reportážích a světu zůstala jejich jména – často záměrně – utajena.
Řasy mají geny, které umožnily rostlinám kolonizovat souš. Parožnatka je nejsložitější řasou skupiny Charophyta, kterou botanici považují za sesterskou skupinu všech suchozemských rostlin.
Nejdelší úplné zatmění Měsíce. Podrobný „manuál“ o tomto jevu.
Proč ptáci nemají zuby? Předkové ptáků, dinosauři, ale ještě i nejstarší ptáci, byli ozubení. Proč o zuby přišli?
Přesná detekce enzymů v krvi. Studentský projekt při AV ČR vedl k založení start-upu DIANA Biotechnologies, který od investorů získal přes 80 milionů Kč.
Laserová tomografie a Neptun. Dalekohled VLT s novou adaptivní optikou pořizuje superostré snímky.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: