Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
První 2D magnet fungující při pokojové teplotě. První meziměstský kvantový přenos klíčů v ČR. První česká kosmická mise bude zkoumat možnosti těžby surovin na asteroidech. Grafen a superkondenzátory. Vznik exoměsíců. Černé díry a temná hmota.
Dnešní magnetické paměti jsou založeny na filmech, které jsou sice velmi tenké, stále se ale jedná o stovky nebo tisíce atomů. Skutečně dvourozměrné, atom tlusté magnety by nabídly mnohem vyšší hustotu ukládání dat. Samotné 2D magnety se již podařilo připravit, dosud ale vyžadovaly nízkou teplotu nebo i další speciální podmínky.
Novinky ze světa kvantového počítání. Integrované kvantové počítače blízko absolutní nuly. Jak propojit qubity a řídicí elektroniku. Horké qubity. Qubity na bázi děr navíc slibují velkou rychlost zpracování informací (100 milionů operací za sekundu) a dlouhou životnost (tedy na poměry kvantových počítačů, 150 mikrosekund).
Novinky ze světa kvantového počítání. Kvantový počítač jako koprocesor. 2D supravodiče, topologické supravodiče, kvantový počítač ve skříni. V malých kvantových stavech by prý výpočet mohl být proveden i na kvantovém počítači, který by neobsahoval žádná hradla, čistě prostě sérií měření na provázaném kvantovém stavu.
Tým odborníků z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a Univerzity v Hasseltu popsal ve společném článku v časopise Science z roku 2019 nově vyvinutou metodu kvantové detekce aplikované na jednotlivé kvantové bity, realizované v uměle vytvořeném diamantu při pokojové teplotě. Takové systémy, založené na řešení pevnolátkových materiálů jako je diamant, představují podstatné zjednodušení konstrukce kvantových počítačových procesorů.
Elektromobilita by mohla dostat nové rozměry. Ačkoli polyanilin na rozdíl od naprosté většiny plastů vykazuje elektrickou vodivost srovnatelnou s hůře vodivými kovy, jeho úkolem v superkondenzátorech není vést elektřinu. V této aplikaci se využívá jeho schopnost opakovaně se oxidovat a redukovat, tj. měnit počet elektronů, které se nacházejí v řetězci polymeru. Grafen v popsaném systému funguje jako kondenzátor…
Ošidná statistika: Většina lidí umírajících na COVID-19 je očkována. 63 % lidí, kteří v poslední době zemřeli v Británii do 28 dnů od pozitivního testu na COVID-19, dostali alespoň 1 dávku vakcíny. Trochu matoucí čísla, ale dají se vyložit celkem snadno.
Opět navrhují, že obří černé díry se vytvořily z temné hmoty. V době, kdy měl vesmír pouhých 6 % svého nynějšího věku, už existovaly objekty s hmotností řádově miliard Sluncí.
Interakce plazmatu se stěnou fúzního reaktoru. Uhlík není vhodný pro fúzní energetické reaktory ani pro ITER, protože snadno absorbuje vodíkové izotopy a akumuloval by příliš mnoho radioaktivního tritia. (úryvek z knihy Budoucnost energetiky: jaderná fúze)
Konopí poprvé pěstovali v Číně, prý už před 12 000 lety. Projekt sekvenování genomu konopí setého (Cannabis sativa) a srovnávání jednotlivých genomů vedl k závěru, že pěstované verze rostliny se od planých oddělily asi před 12 000 lety.
Za obří explozi může magneto-rotační hypernova. Jde o dosud neznámý druh události, nezvyklé a navíc následující celkem brzy po velkém třesku.
První meziměstský kvantový přenos klíčů v ČR. Na rozdíl od tradičních metod šifrování je QKD založena nikoli na matematické, ale na fyzikální podstatě.
Robotické drony pomáhají mapovat historické objekty. Drony mají rozdělené úkoly, jeden nese kameru, ostatní pak zdroje světla osvětlující scénu v předem určeném úhlu.
Jeden genom, dvě evoluční rychlosti. Evoluce genomu na úrovni druhů probíhá dvojí rychlostí – zatímco kódující část je u blízce příbuzných druhů víceméně stálá, část DNA obsahující nekódující úseky se neustále mění…
Přímý pohled do života kořenů. Přítomnost auxinu mění rozložení elektrického náboje na obou stranách buněčné membrány.
První česká kosmická mise bude zkoumat možnosti těžby surovin na asteroidech. Družice projektu SLAVIA ponesou tzv. hyperspektrální kameru, která je schopná analyzovat složení blízkozemních meteoroidů.
CBD kanabidiol by mohl mít regenerační vlastnosti po námaze. Brněnští vědci budou zkoumat vlivy externích podmínek na růst rostlin či samotnou produkci obsahových látek v květenství.
Opavští fyzikové objevili superhmotnou černou díru. Příčina periodických rentgenových záblesků v blízkosti černých děr zůstává záhadou.
Poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců u exoplanety. Planety PDS 70b a PDS 70c připomínají pár Jupiter-Saturn ve Sluneční soustavě.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: