abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:11 | Zajímavý software

    Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 02:33 | Nová verze

    OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    12.1. 23:33 | Zajímavý článek

    Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.1. 22:55 | Pozvánky

    Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    12.1. 22:33 | Nová verze

    Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
    12.1. 01:22 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 17:33 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 05:00 | Komunita

    Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere

    … více »
    Fluttershy, yay! | Komentářů: 6
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: O životě na bázi umělé inteligence

    10.1. | Redakce | Různé | 723×

    Orbitronika – spintronika má konkurenci. Nový metamateriál exponenciálně zesiluje zvukové vibrace. Webbův dalekohled objevil zatím nejmenší planetku z hlavního pásu.

    Nový metamateriál exponenciálně zesiluje zvukové vibrace

    Bosonový Kitajevův řetězec je v podstatě řetěz spřažených rezonátorů. Jedná se o metamateriál, tj. syntetický materiál se speciálními vlastnostmi: rezonátory si lze představit jako atomy materiálu a způsob, jakým jsou vzájemně spřaženy, řídí kolektivní chování metamateriálu; v tomto případě šíření zvukových vln podél řetězce.

    Sciencemag: Další rok za námi. A o životě na bázi umělé inteligence

    Umělá inteligence zvládá Turingův test (tak, jak se chápe dnes, Turing ho původně zformuloval poněkud složitěji jako „imitační hru“, kde předstírají všichni). Modely LLM mnohdy působí lidštěji než samotný člověk, píší básně lepší (= jinými lidmi lépe vnímané) než lidé. Umělá inteligence může stejně dobře básníkem jako klobásníkem…

    Simulace: Má realita podmřížku?

    Zatím jsem vyloučil možnost, že by dokonalá simulace vesmíru mohla být provedena v témže vesmíru. Ale co nedokonalá simulace, při níž je s vysokou věrností reprodukována pouze část vesmíru a zbytek je nějak aproximován? To by snížilo výpočetní náklady – nazvěme takový postup „hypotéza úsporné simulace“. (úryvek z knihy Andrew Pontzen: Vesmír v krabici: Nové dějiny vesmíru)

    Orbitronika – spintronika má konkurenci

    Orbitronika přináší možnost využít pro kódování dat orbitálního momentu hybnosti (OAM) elektronů obíhajících kolem atomového jádra. Potenciálně by se tímto způsobem mohla generovat velká magnetizace při relativně malých nábojových proudech, což by vedlo k energeticky úsporným zařízením. Otázkou za je nyní identifikace vhodných materiálů pro generování toků OAM. Třeba se s touto terminologií budeme setkávat stále častěji…

    Krátce

    Nejčtenější články v roce 2024: astronomie, astrofyzika – a co dál?

    Pivo z oběžné dráhy. Ne snad že by bylo cílem přesunout pivovary na oběžnou dráhu, ale experiment provedený v simulované mikrogravitaci vedl k zajímavým výsledkům.

    Kaloňové překvapili svou inteligencí. Kaloně, tedy cca „netopýry“ živící se ovocem (anglicky fruit bait), bychom asi netipovali jako členy skupiny nejinteligentnějších živočichů. To je ale možná podceňujeme.

    Hon na půvabný kvark. Objev kvarku c, označovaného taky jako půvabný, si v roce 1974 připsaly zároveň dva týmy amerických vědců pracujících na dvou různých urychlovačích na opačných koncích USA.

    Proč hlodavci pískají ultrazvukem? Možná kvůli telekinezi a čichu. Telekineze samozřejmě míněna v uvozovkách. O účelu ultrazvukových signálů („vokalizací“) vydávaných hlodavci se vědci přou od objevu těchto zvuků v 50. letech 20. století. Podle převládajícího názoru jsou tyto vokalizace námluvami…

    Webbův dalekohled objevil zatím nejmenší planetku z hlavního pásu. Planetky této velikosti pravděpodobně vznikly kolizemi mezi většími planetkami v hlavním pásu a je pravděpodobné, že došlo k jejich přesunu vstříc blízkosti Země a Slunce.

    Jak v přírodě vznikají nová antibiotika. Jen několik půdních mikroorganismů má specializované enzymy, tedy „dělníky“, kteří tuto molekulu postupně upravují. Krok za krokem vzniká složitá látka přesně tvarovaná tak, aby se dokázala přicvaknout k ribozomům patogenních bakterií.

    Novou „vánoční“ kometu objevil Čech, jméno dostane za pár dní. Jedná se o první kometu, kterou objevil Čech vzdáleným přístupem, online – dalekohledem v Argentině, přičemž on sám se nacházel v Liberci.

    Možné polární záře na Silvestra a jasná planeta Venuše k tomu. Venuše bude v roce 2025 velmi častým aktérem při nebeských setkáních, tzv. konjunkcích, a to zejména s Měsícem ve fázi zpravidla úzkého srpku, ale i s jasnými planetami.

    Top 10+1 česká jaderná událost 2024. Česká republika se aktivně zapojila do vývoje nových jaderných technologií…

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.