Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Orbitronika – spintronika má konkurenci. Nový metamateriál exponenciálně zesiluje zvukové vibrace. Webbův dalekohled objevil zatím nejmenší planetku z hlavního pásu.
Bosonový Kitajevův řetězec je v podstatě řetěz spřažených rezonátorů. Jedná se o metamateriál, tj. syntetický materiál se speciálními vlastnostmi: rezonátory si lze představit jako atomy materiálu a způsob, jakým jsou vzájemně spřaženy, řídí kolektivní chování metamateriálu; v tomto případě šíření zvukových vln podél řetězce.
Umělá inteligence zvládá Turingův test (tak, jak se chápe dnes, Turing ho původně zformuloval poněkud složitěji jako „imitační hru“, kde předstírají všichni). Modely LLM mnohdy působí lidštěji než samotný člověk, píší básně lepší (= jinými lidmi lépe vnímané) než lidé. Umělá inteligence může stejně dobře básníkem jako klobásníkem…
Zatím jsem vyloučil možnost, že by dokonalá simulace vesmíru mohla být provedena v témže vesmíru. Ale co nedokonalá simulace, při níž je s vysokou věrností reprodukována pouze část vesmíru a zbytek je nějak aproximován? To by snížilo výpočetní náklady – nazvěme takový postup „hypotéza úsporné simulace“. (úryvek z knihy Andrew Pontzen: Vesmír v krabici: Nové dějiny vesmíru)
Orbitronika přináší možnost využít pro kódování dat orbitálního momentu hybnosti (OAM) elektronů obíhajících kolem atomového jádra. Potenciálně by se tímto způsobem mohla generovat velká magnetizace při relativně malých nábojových proudech, což by vedlo k energeticky úsporným zařízením. Otázkou za je nyní identifikace vhodných materiálů pro generování toků OAM. Třeba se s touto terminologií budeme setkávat stále častěji…
Nejčtenější články v roce 2024: astronomie, astrofyzika – a co dál?
Pivo z oběžné dráhy. Ne snad že by bylo cílem přesunout pivovary na oběžnou dráhu, ale experiment provedený v simulované mikrogravitaci vedl k zajímavým výsledkům.
Kaloňové překvapili svou inteligencí. Kaloně, tedy cca „netopýry“ živící se ovocem (anglicky fruit bait), bychom asi netipovali jako členy skupiny nejinteligentnějších živočichů. To je ale možná podceňujeme.
Hon na půvabný kvark. Objev kvarku c, označovaného taky jako půvabný, si v roce 1974 připsaly zároveň dva týmy amerických vědců pracujících na dvou různých urychlovačích na opačných koncích USA.
Proč hlodavci pískají ultrazvukem? Možná kvůli telekinezi a čichu. Telekineze samozřejmě míněna v uvozovkách. O účelu ultrazvukových signálů („vokalizací“) vydávaných hlodavci se vědci přou od objevu těchto zvuků v 50. letech 20. století. Podle převládajícího názoru jsou tyto vokalizace námluvami…
Webbův dalekohled objevil zatím nejmenší planetku z hlavního pásu. Planetky této velikosti pravděpodobně vznikly kolizemi mezi většími planetkami v hlavním pásu a je pravděpodobné, že došlo k jejich přesunu vstříc blízkosti Země a Slunce.
Jak v přírodě vznikají nová antibiotika. Jen několik půdních mikroorganismů má specializované enzymy, tedy „dělníky“, kteří tuto molekulu postupně upravují. Krok za krokem vzniká složitá látka přesně tvarovaná tak, aby se dokázala přicvaknout k ribozomům patogenních bakterií.
Novou „vánoční“ kometu objevil Čech, jméno dostane za pár dní. Jedná se o první kometu, kterou objevil Čech vzdáleným přístupem, online – dalekohledem v Argentině, přičemž on sám se nacházel v Liberci.
Možné polární záře na Silvestra a jasná planeta Venuše k tomu. Venuše bude v roce 2025 velmi častým aktérem při nebeských setkáních, tzv. konjunkcích, a to zejména s Měsícem ve fázi zpravidla úzkého srpku, ale i s jasnými planetami.
Top 10+1 česká jaderná událost 2024. Česká republika se aktivně zapojila do vývoje nových jaderných technologií…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: