abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 14:11 | IT novinky

    Společnost Jolla na akci s názvem Jolla Love Day 2 - The Jolla comeback představila telefon se Sailfish OS 5.0 Jolla Community Phone (ve spolupráci se společností Reeder) a počítač Jolla Mind2 Community Edition AI Computer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    22.5. 12:33 | Nová verze

    LibreOffice 24.8 bude vydán jako finální v srpnu 2024, přičemž LibreOffice 24.8 Alpha1 je první předběžnou verzí od začátku vývoje verze 24.8 v prosinci 2023. Od té doby bylo do úložiště kódu odesláno 4448 commitů a více než 667 chyb bylo v Bugzille nastaveno jako opravené. Nové funkce obsažené v této verzi LibreOffice najdete v poznámkách k vydání.

    ZCR | Komentářů: 0
    21.5. 23:33 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 141 (pdf) a HackSpace 78 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.5. 21:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.0.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Oficiálně bude představena ve čtvrtek na konferenci KotlinConf 2024 v Kodani. Livestream bude možné sledovat na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    21.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 27.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (82%)
     (4%)
     (7%)
     (7%)
    Celkem 517 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Pi-ton, nová kvazičástice z elektronů a děr

    7. 2. 2020 | Redakce | Různé | 1401×

    Elektrony v grafenu se chovají jako voda. Majoranovy fermiony. Černé díry. Atmosféra Marsu, sonda Solar Orbiter, další meteorit starší než Sluneční soustava. Způsobí pandemii spíše viry, nebo bakterie?

    Elektrony v grafenu opravdu tečou jako voda

    Detektor zachytil, že elektrony zde mají opravdu vlastnosti popisované hydrodynamikou, například uprostřed kanálu tečou rychleji než podél jeho stěn (tzv. Poiseuillův, parabolický profil proudu). Očekávalo se to, ale dosud se tento předpoklad zakládal pouze na nepřímých metodách a simulacích.

    Majoranovy fermiony nenalezeny

    Aktuální práce se týká otázky možné existence Majoranových fermionů v kondenzovaných látkách, de facto možnosti, že by za určitých podmínek mohly v roli Majoranových fermionů fungovat samotné elektrony. To by bylo zajímavé např. z hlediska topologických kvantových počítačů, ale tato možnost teď moc nadějně nevypadá.

    Pi-ton: nově objevená kvazičástice ze dvou elektronů a dvou děr

    Jedná se o obdobu nedávno objevených částic kombinujících tři částice (elektrony/díry). Již delší dobu jsou známé excitony skládající se z jednoho elektronu a jedné díry. Právě při simulacích týkajících se excitonů vědci také na pi-tony narazili. Interakce pi-tonů s okolním světem se odehrává prostřednictvím fotonů. Jeden foton pi-ton vytvoří, při jeho zániku je zase vyzářen. Obecně mohou nové objevy interakcí fotonů a elektronů najít uplatnění např. v polovodičových technologiích nebo fotovoltaických článcích.

    Černé díry zhášením omezují tvorbu nových hvězd

    Už asi 10 miliard let vesmír zřejmě stárne a zpomaluje – v tom smyslu, že rychlost tvorby nových hvězd klesá, alespoň kam dohlédneme. Podle všeho jsou viníkem obří černé díry v jádrech galaxií. Nicméně galaxie uprostřed kup jsou proti vlivu svých černých děr relativně odolnější, praví nová studie.

    Krátce

    Curious Marie: Další meteorit skrývá částice starší než Sluneční soustava. Nedávno vzbudil velký zájem meteorit Murchison, obsahující materiál starší než Sluneční soustava. Nakonec se nemusí jednat o takovou výjimku.

    Záhada vrstev CO2 a vodního ledu: Polární čepičky na Marsu se mění v závislosti na sklonu osy. Zvláštní uspořádání vrstev zmrzlého oxidu uhličitého a vodního ledu si žádalo speciální vysvětlení.

    Koronavirus, španělská chřipka a mor: Hrozí viry víc než bakterie? Skutečně se máme přednostně obávat toho, že nás zdecimuje koronavirus, nějaká chřipka, HIV nebo SARS? Proč ne bakterie?

    Planeta Kepler-1625 b potvrzena, možná má exoměsíc. Existence prvního možného exoměsíce stále zůstává otevřenou otázkou.

    Vlčata nosí míček i neznámému člověku. Tedy některá vlčata, ale i tak je to překvapivé a vypovídá leccos o domestikaci psů.

    Solar orbiter a její cesta ke Slunci. Před žárem bude citlivé přístroje chránit speciální mnohovrstvý tepelný štít. Velkou výzvou pro inženýry bylo navržení štítu tak, aby měla jeho přední strana optimální termálně-optické vlastnosti…

    Nejen krávy: tvorba metanu v trávicím traktu bezobratlých živočichů. Termiti a mnohonožky, nakolik je máme brát v potaz při studie produkce skleníkového plynu metanu? (úryvek z knihy Miloslav Šimek a kolektiv: Skleníkové plyny z půdy a zemědělství)

    Hvězdný souboj: rudý obr pohltil atmosféru menšího souseda. Jakmile větší hvězda dospěla do vývojové fáze rudého obra, zvětšila se natolik, že obklopila svého méně hmotného hvězdného souputníka.

    CESNET zprovoznil nový výpočetní cluster pro umělou inteligenci. ADAN ve Vestci u Prahy.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.