abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 44
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 865 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Podle IBM budou kvantové počítače za 5 let běžné

    2. 4. 2018 | Redakce | Různé | 1799×

    Mikropinzeta ovládaná myší. Co všechno lze vyčíst z Google Street View. Propojení gravitace s kvantovou fyzikou. 5 let superpočítače Anselm. Podivný led z hlubin Země.

    IBM: Kvantové počítače budou za 5 let běžné

    Předpověď výzkumného týmu IBM „5 in 5“, tedy 5 technologií za dalších 5 let. Kvantové počítače se stanou běžnou součástí univerzit a začnou pronikat i do středních škol. Již nyní se odborníkům IBM podařilo nasimulovat kovalentní vazbu hydridu berylnatého (BeH2), což je nejsložitější molekula, jakou kdy kvantový počítač nasimuloval. Odborníci IBM rovněž vyvinuli post-kvantovou šifrovací metodu, kterou poskytli americké vládě – jedná se o tzv. mřížkové šifrování. K dalším zmiňovaným technologiím patří např. využití blockchainu proti neautorizovanému kopírování.

    Mikropinzeta z ČVUT může zvýšit přesnost krevních testů

    Podařilo se zvládnout techniku, jak s pomocí elektrického pole ovládat více mikroskopických objektů (např. buněk) současně a nezávisle. Vědci pak vytvořili bezkontaktní mikropinzetu: pohne-li uživatel jednou mikročásticí na monitoru počítače, pohne se i částice v testovaném vzorku. Pokročilé diagnostické přístroje tak v budoucnu např. snadno roztřídí miniaturní vzorek krve na jednotlivé buňky.

    Umělá inteligence nad Google Street View

    Pomocí strojového učení vědci vytrénovali algoritmy, aby z fotografií Google Street View dokázaly odhadnout převažující politický profil obyvatel dané oblasti. Hlavním využitým zdrojem informací se stala značka aut („jste tím, co řídíte“), nicméně jistě by si šlo všimnout i jiného prvku a z něj odvozovat další sociodemografické charakteristiky. Algoritmy se jen musely naučit v každém z více než 50 milionů fotografií rozpoznat značku, model a rok výroby automobilu. Kolik dnes stojí různé průzkumy a sčítání lidu, přitom srovnatelné výsledky lze nejspíš (téměř okamžitě) získávat z dat, které už k dispozici máme.

    Cesta k potvrzení kvantové povahy gravitace

    Jako jeden z prvních se kvantovou povahou gravitace začal v minulosti zabývat americký fyzik Richard Feynman. Navrhl experiment, ve kterém je testovaná hmota připravena v kvantové superpozici dvou různých míst a poté interaguje s gravitačním polem. Britští fyzici se nyní pokusili Feynmanovu myšlenku zdokonalit. Základem nového přístupu je testování, jestli hmota může být provázána s jinou identickou hmotou prostřednictvím gravitačního pole.

    Superpočítač Anselm slaví pět let

    Superpočítač Anselm provozuje ostravské Národní superpočítačové centrum IT4Innovations již od roku 2013 a téměř celou jeho výpočetní kapacitu dává prostřednictvím otevřených grantových soutěží k dispozici českým i zahraničním vědcům. Anselm má výkon 94 teraflopů za sekundu, což jej v době jeho uvedení do provozu činilo nejvýkonnějším počítačem ve veřejné sféře v České republice. Jeho 209 výpočetních uzlů je osazeno celkem 418 osmijádrovými procesory Intel Sandy Bridge. Jeho výkon je podpořen 23 GPU akcelerátory NVIDIA Tesla Kepler K20 a čtyřmi akcelerátory Xeon Phi 5110P od Intelu.

    Krátce

    Kepler pozoroval asteroid, ze kterého Japonci odeberou vzorky. NASA uveřejnila data z kampaně číslo 15 kosmického dalekohledu Kepler.

    Kapalná voda v zemském plášti. V diamantech z hlubin Země byl objeven led modifikace VII, který vzniká za obrovských tlaků.

    Jak černý kašel manipuluje s imunitou. Bakterie dlouhodobě koluje v lidské populaci, odkud se ji nepodařilo vyhnat ani očkováním.

    Moderní nástroje v dávné Indii. Záhady a nejistoty přetrvávají, i když existence Homo sapiens v Indii před 300 000 lety zrovna pravděpodobně nepůsobí.

    Další využití kmenových buněk? Při transplantaci mízních uzlin. Vědci chtějí zjistit, jak lépe léčit lymfedém – masivní otok končetiny – kterým trpí například ženy, jimž byly kvůli léčbě rakoviny prsu odstraněny mízní uzliny.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    2.4.2018 01:21 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Podle IBM budou kvantové počítače za 5 let běžné
    Mřížkové šifrování bylo přeci již v románu Julese Verna :-)
    2.4.2018 13:45 CXZ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Podle IBM budou kvantové počítače za 5 let běžné
    "Kvantové počítače budou za 5 let běžné"
    Už zase PR kecy. Nikdo se s nimi nebude bavit dokud neukážou, že umí počítat řádově větší úlohy než všichni ostatní ve stejné cenové kategorii.
    Michy avatar 3.4.2018 10:09 Michy | skóre: 11 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Podle IBM budou kvantové počítače za 5 let běžné
    94 teraflopů za sekundu
    Jednotkou výpočetního výkonu není FLOP, ale FLOPS a tahle jednotka už v sobě ono "za sekundu" jaksi obsahuje.
    3.4.2018 18:50 Homoděj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Podle IBM budou kvantové počítače za 5 let běžné
    Lol, koukni se na Iron Man, jasně tam říká "FLOP".

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.