abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 769 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Pokusy o supravodivý grafen

    16. 11. 2018 | Redakce | Různé | 1527×

    Jak zmírnit problém s provazováním qubitů v kvantových počítačích. Stárnutí materiálů a paměť u tření. Objevena exoplaneta u Barrandovy hvězdy. Kosmický průmysl v ČR. Nanodiamanty i chytrá plastelína.

    Tření má paměť

    K nečekanému zjištění došli během experimentů fyzici z Harvardovy univerzity. Tření mezi dvěma povrchy má podle nich „paměť“. Znamená to, že síla tření může záviset nejen na okamžitém stavu rozhraní, ale také na tom, jak se příslušné rozhraní do určitého stavu dostalo.

    Pátrání po supravodivém grafenu

    Supravodivost grafenu na základě vůči sobě pootočených dvojvrstev je zase o krok blíž. Krystaly karbidu křemíku se zahřívaly, až se atomy křemíku oddělily a na povrchu zůstal grafen, nejprve jedna vrstva a pak druhá. Jsou vůči sobě pootočené, ale leží přitom přesně na sobě. Na Helmholtz Association pak pomocí synchrotronu Bessy II dokázali metodou úhlově závislé fotoemisní spektroskopie zjistit, že elektrické vlastnosti těchto vzorků nevylučují supravodivost.

    Více hodnot než qubit: Jiný přístup ke kvantovým počítačům

    Pokud bude částice moci být např. ve 3 stavech současně, pak při propletení částic bude celkové množství stavů 3 na n namísto 2 na n. Protože dosáhnout provázání většího množství částic představuje stále problém, půjde takto zvýšit výpočetní kapacitu kvantového počítače i s menším množstvím počtem částic. Připravené systémy se navíc dají využít nejen k počítání.

    Česká stopa na Marsu i u Jupiteru

    České výrobky ve vesmíru: ČR slaví 10 let členství v Evropské kosmické agentuře. Meteorologické mise nové generace, telekomunikační platformy, nový systém řízení letového provozu nad Evropou, technologie pro drony či sondy směřující ke Slunci a Jupiteru, tam všude lze nalézt českou stupu pocházející od našich dodavatelů. Firem, co se již dnes podílí na kosmických projektech ESA, je přes 40, dále je do projektů zapojeno i 22 českých výzkumných ústavů a vysokých škol. Další desítky firem se účastní jako subdodavatelé.

    Krátce

    Reaktor namísto urychlovače. Díky fluorescenci mají nanodiamanty obrovský potenciál využití v medicínských i technických aplikacích.

    Bahňáci jako indikátor klimatické změny. Okolo roku 2000 došlo v Arktidě ke změnám početnosti lumíků, predátoři se více soustřeďují na bahňáky.

    Planeta obíhá přesně nad pólem hvězdy. Oběžné dráhy horkých jupiterů vykazují extrémní sklony a občas jsou dokonce překlopené.

    Neurodegenerativní choroby, rapamycin, mTOR a ketonové diety. Podobný efekt jako ketonová dieta má zřejmě kalorické omezení nebo podávání rapamycinu.

    Jak vznikla chytrá plastelína. Tekoucí písek a další nenewtonovské kapaliny. (úryvek z knihy Clifford A. Pickover: Kniha o fyzice – Od velkého třesku ke kvantovému znovuzrození: 250 milníků v dějinách fyziky)

    Lososovité ryby prý z českých rybníků vymizí. Vědci chtějí do budoucna najít systém, jak předvídat riziko rozsáhlých úhynů ryb v českých rybnících.

    Simulátor kvantového počítače se 41 qubity. Díky infrastruktuře založené na systému in-memory je možné kapacitu výpočetní simulace kdykoliv navýšit.

    Srážky molekul a elektronů za nízkých energií. Český CERN: Elektronové srážky v českých laboratořích vytvářejí rezonance a objasňují kvantovou exotiku.

    Družice Magion a její dědictví. Před 40 lety, 14. listopadu 1978, se z vesmíru poprvé ozvala družice Magion 1, první samostatný československý vesmírný objekt.

    Objev roku! Našli exoplanetu u Bardnardovy hvězdy. Barnardova hvězdase nachází ve vzdálenosti 6 světelných let, po systému Alfa Centauri je to nejbližší hvězda od Slunce.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.