abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 592 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Poprvé demonstrovali přenos energie ze solární elektrárny ve vesmíru na Zem

    11. 6. 2023 | Redakce | Různé | 9758×

    Supravodivost a pořádně bizarní sloučeniny lithia s cesiem. Nový model vysvětluje rychlost vzniku hvězd v nejstarších galaxiích. NASA zkouší využít signály GPS k varování před tsunami. Vzhůru do nekonečna a ještě dál se superpočítači a projektem SPACE. Rekord: Podařilo se zrentgenovat jediný atom.

    Li14Cs: Supravodivost a pořádně bizarní sloučeniny lithia s cesiem

    Čtyři nové sloučeniny lithia a cesia by měly být supravodivé při teplotách do minus 223 až minus 213 °C. To samozřejmě není nic zvláštního, zvlášť ve srovnání s hydridy (polyhydridy). Ale zde se už ukazuje i další věc. Lithium totiž leží hned pod vodíkem, čili nějaké hypotetické lithidy by mohly být z hlediska supravodivosti zajímavé také.

    Nový model vysvětluje rychlost vzniku hvězd v nejstarších galaxiích

    Nedávná pozorování Vesmírného dalekohledu Jamese Webba v rozporu se stávající kosmologickými modely zjistila, že již v první půl miliardě let po velkém třesku ve vesmíru existovala řada velmi hmotných galaxií – tedy takových, které se skládaly z velkého množství hvězd. Astrofyzici z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě se nyní pokusili tuto záhadu vyřešit.

    NASA zkouší využít signály GPS k varování před tsunami

    Během tsunami se může mnoho čtverečních kilometrů oceánské hladiny zvedat a klesat téměř ve stejném rytmu, čímž se nad ní přemístí značné množství vzduchu. Vytlačený vzduch se vlní do všech směrů v podobě nízkofrekvenčních zvukových a gravitačních vln. Během několika minut se tyto vibrace dostanou až do nejsvrchnější vrstvy atmosféry – elektricky nabité ionosféry. Střet tlakových vln s nabitými částicemi může mírně zkreslit signály z blízkých navigačních družic.

    Poprvé demonstrovali přenos energie ze solární elektrárny ve vesmíru na Zem

    Prototyp kosmické solární elektrárny, který byl v lednu vypuštěn na oběžnou dráhu, je funkční a poprvé prokázal schopnost bezdrátově přenášet energii ve vesmíru a také vysílat detekovatelnou energii na Zemi, oznámil Kalifornský technický institut (Caltech). Systém se skládá ze soustavy ohebných lehkých mikrovlnných vysílačů řízených vlastními na míru vyvinutými (custom) čipy, které byly vyrobeny pomocí levných křemíkových technologií.

    Krátce

    Rekord: Podařilo se zrentgenovat jediný atom. Vědci poprvé získali rentgenový signál (signaturu) jediného atomu. Tento výsledek by mohl změnit techniky analýzy materiálů i zobrazování.

    Kokony umírajících hvězd mohou být zdrojem pozorovatelných gravitačních vln. Astrofyzici dosud detekovali gravitační vlny pouze z fúzí binárních systémů – ze splynutí dvou černých děr, dvou neutronových hvězd, nebo jejich kombinace. Gravitační vlny původem z jediného zdroje se dosud zachytit nepodařilo.

    Objevili kapalný kvazikrystal v podobě dvanáctiúhelníku. Nově objevený kapalný kvazikrystal se skládá z dvanáctiúhelníků, které jsou samy tvořeny kombinací trojúhelníkových, čtvercových a poprvé i lichoběžníkových buněk.

    Pátrání po tapírech. Běh událostí kolem nového malého tapíra má podobnou zápletku jako historie „objevu“ pekariho obrovského. (úryvek z knihy Jiří Moravec: Za neznámými tvory amazonských lesů)

    Serotonin může poškozovat srdeční chlopeň. Užívání antidepresiv typy SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) bylo spojeno s těžkou mitrální regurgitací, která vyžadovala operaci v mladším věku.

    Vyzkoušeli novou metodu ablace. Je bezpečnější a přesnější. Pod zkratkou PFA (Pulsed Field Ablation) se ukrývá inovativní netermální metoda ablace srdečních arytmií, která v poslední době začíná nahrazovat klasickou, léta užívanou, radiofrekvenční energii (RFA).

    Látka na léčbu leukemie z Masarykovy univerzity obdržela americký patent. Úspěch vychází z více než desetiletého studia GAB1 proteinu a jeho úlohy v biologii B buněčných malignit.

    Evropský projekt má přinést nové odrůdy ječmene s vylepšenou fotosyntézou. Cíl: Získat nové linie ječmene s lepšími fotosyntetickými vlastnostmi, které budou schopny asimilovat ozon z ovzduší a poskytnou vyšší výnosy a upravenou slámu pro průmyslové využití.

    Z Opavska byla zachycena Mezinárodní kosmická stanice před Sluncem. Zachytit přelet kosmické stanice mohou nadšenci ve správný čas a na správném místě i na menší teleobjektivy přes bezpečný filtr.

    Vzhůru do nekonečna a ještě dál se superpočítači a projektem SPACE. Cílem projektu SPACE je přepracovat vybrané kódy, aby byly schopny plně využít nových výpočetních architektur a používat nové programovací metody, softwarová řešení a HPC knihovny.

    Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze byl zahájen provoz desátého jaderného reaktoru v Česku. Fakulta spouští VR-2 právě rok po oznámení o získání povolení k výstavbě od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Nový reaktor je ve stejné reaktorové hale, kde univerzita od roku 1990 provozuje reaktor VR-1.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.