Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
V Berkley Lab otevřeli cestu k syntéze prvku 120. Stopy života by se mohly dát najít i u povrchu Europy a Enceladu. Pokročilá teorie informace odhaluje příčiny extrémních jevů (nejen) v počasí. Problém posledního parseku ukazuje souvislost mezi supermasivními černými děrami a temnou hmotou.
Nové experimenty NASA vedou k závěru, že pro důkaz života na Europě nebo Enceladu (a snad i na dalších podobných světech s podpovrchovými oceány) nemusí být nutné se prokopávat kilometry ledové krusty. V případě existence života by jeho stopy v podobě organických molekul (např. aminokyselin, nukleových kyselin atd.) mohly přežívat i těsně pod povrchovým ledem, a to navzdory drsnému záření na těchto světech.
Nové výpočty vedou k závěru, že dvojice supermasivních černých děr mohou splynout do jediné větší černé díry kvůli dříve přehlíženému chování částic temné hmoty, a navrhují tak řešení problému posledního parseku. V loňském roce astronomové objevili pozadí gravitačních vln, jehož původcem měly být fúze obřích černých děr s hmotnostmi v miliardách Sluncí.
Tým vytvořil dva atomy livermoria během 22 dnů provozu na laboratorním urychlovači těžkých iontů. Příprava atomu prvku 120 by byla ještě obtížnější, ale soudě podle rychlosti, s jakou se podařilo vyrobit prvek 116, jde o reakci, kterou mohou vědci zvládnout v průběhu několika let. Syntéza livermoria pomocí titanového paprsku dává naději přiblížit se hypotetickému ostrovu stability.
Tým vědců Masarykovy univerzity pozoroval změnu chování magnetických momentů v antiferomagnetu ve speciálně vytvořených vzorcích jednoatomární vrstvy lantanito-železitého oxidu. Fluktuující, neboli proměnlivé, magnetické momenty v těchto typech materiálů by mohly být základem pro nové magnetické stavy nebo vysokoteplotní supravodivost.
Existují práce, které zjišťují, zda extrémy v jedné proměnné způsobují extrémy v jiné proměnné. Vědci z Ústavu informatiky AV ČR si položili obecnější otázku: Která ze dvou nebo více potenciálních kauzálních proměnných způsobuje extrémy v ovlivněné proměnné, bez ohledu na to, jestli kauzální proměnná extrémní hodnoty obsahuje.
Struktura atomového jádra se mění se vzdáleností od středu. Zatímco slupkové modely jsou symetrické, předpokládá se, že α-klusterové struktury mají částice alfa (tj. dva protony a dva neutrony, jádro 4He) ve vnější oblasti jádra, což vytváří asymetrickou konfiguraci.
Kovové minerály na dně hlubokého oceánu štěpí vodu a vytvářejí temný kyslík. Velmi překvapivý objev zpochybňuje dlouholetý předpoklad, podle něhož kyslík na Zemi vytvářejí v podstatnější míře pouze fotosyntetizující organismy. Nový objev ukazuje, že by mohl existovat i jiný způsob.
Vozítko Perseverance objevilo na Marsu skálu s potenciálními známkami dávného života. Analýza provedená přístroji na palubě roveru ukazuje, že skála ve tvaru šipky má vlastnosti, které odpovídají definici možného indikátoru mikrobiálního života.
Zrození zbraní a válečnictví. Je to překrásný křišťálový artefakt, mušlovité stopy štípání se třpytí ve slunečním svitu, je to dýka. Dýka, nejen obyčejný nůž. Co ale dělá dýku dýkou? Je to jen oboustranné ostří zakončené hrotem? (úryvek z knihy Jan Turek: Dýka in: Antropocennosti: průvodce světem antropocénu)
Černé díry vyhrávají do vesmíru „kosmickými akordy. Zatímco hlavní tón zůstává stabilní, vyšší podtóny se mohou výrazně lišit s malými změnami v blízkosti horizontu událostí.
Stimulace bránice umožňuje pacientům s poraněním krční míchy snížit potřebu umělé plicní ventilace. Dlouhodobá umělá plicní ventilace má vysoké procento komplikací.
Nová studie odhalila roli cukrů na povrchu buněk v navigaci neuronů. Molekuly proteinové povahy známé pod příznačným názvem semaforiny fungují jako molekulární GPS.
Editor CRISPR lze použít i pro úpravu RNA. Vědci naprogramovali proteiny CRISPR typu III tak, aby vystřihly RNA obsahující mutaci, která způsobuje cystickou fibrózu, a obnovily tak funkci buněk.
Elektrokatalytický rozklad vody ovlivňuje i magnetické pole. Nový výzkum ukazuje, jak přítomnost vnějšího magnetického pole mění reakční mechanismus elektrokatalytické reakce, rozkladu vody za vzniku kyslíku.
Zoológovia SAV objavili tri nové druhy pavúkov pre Slovensko. Najväčším zo zistených druhov je Mimetus laevigatus, ktorý je pozoruhodný tým, že sa živí výhradne inými pavúkmi.
Oscilacím neutrin stále nerozumíme. Vyřešení problému neutrinových oscilací zůstává i s novými výsledky stále nejednoznačné. Fyzici nemají dostatek dat na oddělení dvou efektů ovlivňujících oscilace neutrin: uspořádání neutrinových hmot a vlastnosti zvané CP narušení.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: