abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (25%)
     (19%)
     (6%)
     (6%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (31%)
    Celkem 32 hlasů
     Komentářů: 4, poslední dnes 16:33
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Přenos kvantových bitů mezi třemi uživateli

    17. 5. 2019 | Redakce | Různé | 1293×

    Závisí šipka času na tom, že vesmír se rozpíná? Kacířský faraon Achnaton a počátky vědy. Exotické kvazičástice ukazují neznámé elektromagnetické vlastnosti. Feromagnetický polovodič. Jak zmizela voda z Marsu. Barevné vidění ryb v temných hlubinách. Psi a zrcadlo.

    Šipka času v kolabujícím vesmíru

    Zprvu jsem předpokládal, že neuspořádanost vesmíru během smršťování klesá. Vedla mne k tomu domněnka, že se vesmír musí vrátit do hladkého a uspořádaného stavu v době, kdy se stane zase malý. To by znamenalo, že fáze smršťování je vlastně velmi podobná časově převrácené expanzi. Lidé by v období kontrakce prožívali své životy pozpátku: zemřeli by dříve, než by se narodili; s postupujícím smršťováním by se omlazovali. (úryvek z knihy Stephen Hawking: Stručná historie času, v češtině nyní vychází znovu)

    Kontrolovaná teleportace qubitů

    Dosud byla kvantová teleportace prováděna pouze mezi dvěma uživateli. Jeden z nich kvantovou informaci posílal a druhý přijímal, přičemž její výměnu nebylo možné ovlivnit. Olomoučtí vědci proto zvolili teleportaci ve skupině tří uživatelů, z nichž libovolný vždy rozhoduje o tom, zda teleportace kvantového stavu – a tím i informace mezi dvěma zbylými uživateli – bude, či nebude provedena.

    Kdyby věda nevznikla ve starém Řecku…

    Alternativní dějiny, Egypt vs. Mezopotámie a kacířský faraon Achnaton. Egyptolog Assmann tvrdí, že prosazování slunečního boha Atona by v případě úspěchu nevedlo ke vzniku monoteismu židovského typu, ale spíše jakéhosi univerzálního přírodního náboženství, z něhož by mohla vzejít i věda podobná té řecké.

    Šroubovicový materiál obsahuje dosud neznámé kvazičástice

    Rarita-Schwingerovy fermiony, chiralita a čtyřnásobné topologické Fermiho oblouky. Ve švýcarském Paul Scherrer Institute připravili materiál s hned několika exotickými (zejména) elektromagnetickými vlastnostmi.

    Proč Mars přišel o vodu? Nemusí to být tak jednoduché

    Prý za to může nejen nižší gravitace, ale i protáhlejší oběžná dráha planety. Ke štěpení molekul vody by na Marsu mělo docházet až ve vrchním vrstvách atmosféry. Na Zemi voda tak vysoko téměř vůbec nevystoupá, nepřekoná vrstvu mezi troposférou a stratosférou – když nic jiného, tak proto, že je zde už tak nízká teplota, že se změní v led.

    Feromagnetický polovodič z vanadu

    Polovodičů, které jsou současně feromagnetické, známe dosud velmi málo, víceméně jde o pouze o sloučeniny chrómu. Nyní se ukázalo, že tuto vlastnost by měl mít i polovodič jodid vanaditý. Navíc bychom mohli pracovat s jeho 2D podobou, která může mít vlastnosti topologického materiálu…

    Krátce

    Okolo dvou hvězd současně obíhají tři planety. Říká se jim Tatooine podle slavné planety z Hvězdných válek. Odborně jsou to cirkumbinární planety.

    Psi a vědomí sebe sama. Psi a zrcadlo, pes a rozpoznání vlastního pachu.

    Jak se zbavit jmelí. Princip nové metody: jmelí je stálezelený keř, zatímco hostitelské dřeviny, na nichž parazituje, jsou zpravidla opadavé listnaté stromy…

    I v hlubinách ryby asi vidí barevně – jak to dělají? Modrozelený svět hlubokomořských ryb má svá specifika, snižuje se světelná intenzita a zužuje barevné spektrum.

    Astrofoto: zajímavá planetární mlhovina. Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek Planetární mlhovina PuWe1.

    Stromy ve městě rostou rychle a umírají mladé. Městské dřeviny přirůstají, pokud jde o průměry jejich kmenů, téměř čtyřikrát rychleji…

    Prg.ai, nové centrum pro umělou inteligenci. Praha se má do pěti let stát centrem umělé inteligence. Zaslouží se o to iniciativa prg.ai, kterou tvoří akademické instituce, magistrát i české firmy.

    Mise PLATO – první přímá česká účast na výzkumu exoplanet. Očekává se, že mize objeví tisíce planet kolem jasných hvězd a několik desítek planet podobných naší Zemi.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.