abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 557 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Přenos kvantových bitů mezi třemi uživateli

    17. 5. 2019 | Redakce | Různé | 1289×

    Závisí šipka času na tom, že vesmír se rozpíná? Kacířský faraon Achnaton a počátky vědy. Exotické kvazičástice ukazují neznámé elektromagnetické vlastnosti. Feromagnetický polovodič. Jak zmizela voda z Marsu. Barevné vidění ryb v temných hlubinách. Psi a zrcadlo.

    Šipka času v kolabujícím vesmíru

    Zprvu jsem předpokládal, že neuspořádanost vesmíru během smršťování klesá. Vedla mne k tomu domněnka, že se vesmír musí vrátit do hladkého a uspořádaného stavu v době, kdy se stane zase malý. To by znamenalo, že fáze smršťování je vlastně velmi podobná časově převrácené expanzi. Lidé by v období kontrakce prožívali své životy pozpátku: zemřeli by dříve, než by se narodili; s postupujícím smršťováním by se omlazovali. (úryvek z knihy Stephen Hawking: Stručná historie času, v češtině nyní vychází znovu)

    Kontrolovaná teleportace qubitů

    Dosud byla kvantová teleportace prováděna pouze mezi dvěma uživateli. Jeden z nich kvantovou informaci posílal a druhý přijímal, přičemž její výměnu nebylo možné ovlivnit. Olomoučtí vědci proto zvolili teleportaci ve skupině tří uživatelů, z nichž libovolný vždy rozhoduje o tom, zda teleportace kvantového stavu – a tím i informace mezi dvěma zbylými uživateli – bude, či nebude provedena.

    Kdyby věda nevznikla ve starém Řecku…

    Alternativní dějiny, Egypt vs. Mezopotámie a kacířský faraon Achnaton. Egyptolog Assmann tvrdí, že prosazování slunečního boha Atona by v případě úspěchu nevedlo ke vzniku monoteismu židovského typu, ale spíše jakéhosi univerzálního přírodního náboženství, z něhož by mohla vzejít i věda podobná té řecké.

    Šroubovicový materiál obsahuje dosud neznámé kvazičástice

    Rarita-Schwingerovy fermiony, chiralita a čtyřnásobné topologické Fermiho oblouky. Ve švýcarském Paul Scherrer Institute připravili materiál s hned několika exotickými (zejména) elektromagnetickými vlastnostmi.

    Proč Mars přišel o vodu? Nemusí to být tak jednoduché

    Prý za to může nejen nižší gravitace, ale i protáhlejší oběžná dráha planety. Ke štěpení molekul vody by na Marsu mělo docházet až ve vrchním vrstvách atmosféry. Na Zemi voda tak vysoko téměř vůbec nevystoupá, nepřekoná vrstvu mezi troposférou a stratosférou – když nic jiného, tak proto, že je zde už tak nízká teplota, že se změní v led.

    Feromagnetický polovodič z vanadu

    Polovodičů, které jsou současně feromagnetické, známe dosud velmi málo, víceméně jde o pouze o sloučeniny chrómu. Nyní se ukázalo, že tuto vlastnost by měl mít i polovodič jodid vanaditý. Navíc bychom mohli pracovat s jeho 2D podobou, která může mít vlastnosti topologického materiálu…

    Krátce

    Okolo dvou hvězd současně obíhají tři planety. Říká se jim Tatooine podle slavné planety z Hvězdných válek. Odborně jsou to cirkumbinární planety.

    Psi a vědomí sebe sama. Psi a zrcadlo, pes a rozpoznání vlastního pachu.

    Jak se zbavit jmelí. Princip nové metody: jmelí je stálezelený keř, zatímco hostitelské dřeviny, na nichž parazituje, jsou zpravidla opadavé listnaté stromy…

    I v hlubinách ryby asi vidí barevně – jak to dělají? Modrozelený svět hlubokomořských ryb má svá specifika, snižuje se světelná intenzita a zužuje barevné spektrum.

    Astrofoto: zajímavá planetární mlhovina. Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek Planetární mlhovina PuWe1.

    Stromy ve městě rostou rychle a umírají mladé. Městské dřeviny přirůstají, pokud jde o průměry jejich kmenů, téměř čtyřikrát rychleji…

    Prg.ai, nové centrum pro umělou inteligenci. Praha se má do pěti let stát centrem umělé inteligence. Zaslouží se o to iniciativa prg.ai, kterou tvoří akademické instituce, magistrát i české firmy.

    Mise PLATO – první přímá česká účast na výzkumu exoplanet. Očekává se, že mize objeví tisíce planet kolem jasných hvězd a několik desítek planet podobných naší Zemi.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.