Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Uspořádaná voda na grafenu. Chytrý asfalt pro komunikaci s vozidly. Tisk podchlazených kovů i na živou hmotu. Magnetické pole Země bylo dřív silnější. Věda a koronavirus. Led na Merkuru vs. led na Měsíci. Železný déšť. Fúze neutronových hvězd vs. černých děr.
Nacházíme ve speciální oblasti vesmíru? Mléčná dráha a několik tisíc sousedních galaxií podle nové hypotézy totiž existuje v jakési bublině, „kosmické prázdnotě“, která má průměr asi 250 milionů světelných let a hustotu v porovnání se zbytkem vesmíru asi poloviční. Proto pak při měření Hubbleovy konstanty (rychlosti rozpínání vesmíru) nemusí výsledky získané různými metodami sedět.
Monokolekulární vrstva vody na grafenu se uspořádá do mnohoúhelníků o různém počtu stran, přičemž molekuly vody (vrcholy) budou propojovat vodíkové vazby. Přidáme-li druhou vrstvu, obě vrstvy se přeuspořádají na pravidelné čtyřstěny. Tyto pyramidy s podstavou o tvaru trojúhelníku budou ale seskládány téměř všechny špičkou dolů…
Různé elektrické koloběžky, skútry, segwaye a jak se všem těmto zařízením říká, se stále stávají bezpečnostním problémem. Výzkumníci University of Granada v reakci na postupující trend navrhují chytrý asfalt z magnetických materiálů; taková věc by mohla mít i celou řadu dalších aplikací, nejen co se týče bezpečnosti, ale obecně v rámci infrastruktury chytrých měst.
Tisk z kapalných kovů obvykle vyžaduje překročit teplotu jejich tání, což zase omezuje paletu materiálů, na které lze kovy nanášet. Nyní se ale podařilo jednoduše nanášet součástky z kapalných kovů (například elektroniku, ale zdaleka nejen ji) i na takové materiály, jako je želatina, stavební hmoty, papír nebo dokonce květiny či jiná živá hmota.
V australských zirkonech starých až 4,2 miliardy let nacházíme malé magnetické částice, které svědčí o tom, že magnetické pole Země existovalo už tehdy. Muselo ale fungovat na jiném principu, protože zemské jádro v současné podobě existuje jen nějakých 565 milionů let. Jako možný mechanismus vzniku dřívějšího magnetického pole se uvádějí procesy spojené se srážením oxidu hořečnatého v nitru dávné Země.
Vícepatogenové epidemie – modely naznačují, že na pořadí záleží. Důležitost pořadí se týká jak osudu jedince, tak i šíření patogenů v populaci jako celku.
Jediná pilulka proti HIV: zrození cidofoviru, tenofoviru a adefoviru. Příčinou úspěchu HAART byl objev, jak zablokovat dva z klíčových enzymů viru, reverzní transkriptázu a proteázu (úryvek z knihy Loeckxová, Renilde: Trojúhelník studené války).
Je glukosa odpovědná za šíření kvasinkové infekce v organismu? Fungální infekce představují vzrůstající problém v medicíně zejména u pacientů léčených imunosupresivní terapií.
Sibiř se v době ledové ode dneška tolik nelišila, rostl tam i les. Podoba krajiny v době ledové zrekonstruována z mamutích žaludků.
Po stopách komety staré 12 800 let. Prudké ochlazení klimatu na samotném konci poslední doby ledové známé jako mladší dryas mohlo mít podle jedné z významných hypotéz původ v impaktu mimozemského tělesa.
Další velkomoravské hroby objeveny ve Starém Městě. Záchranný archeologický výzkum ve Starém Městě (okr. Uherské Hradiště) v lokalitě „Na Valách“ jihovýchodně od památníku Velké Moravy.
Podivnou prehistorickou rytinu z Íránu identifikovali jako kudlančího muže. Hmyz se v prehistorickém umění objevuje výjimečně, ovšem kudlanka se spojovala s nadpřirozenými schopnostmi prokazatelně už od starověku.
Na exoplanetě prší železný déšť. Pomocí dalekohledu ESO/VLT vědci pozorovali extrémní extrasolární planetu.
Mise ExoMars se odkládá o dva roky. Vozítko pojmenované Rosalind Franklin bude pátrat po stopách dávného života…
Paradox: Pekelné vedro na Merkuru přispívá k tvorbě ledu. Aneb proč je (asi) na Merkuru více vody než na Měsíci.
Dosud nejpřesnější měření neutronových hvězd: mají poloměr asi 11 km. Jak se liší fúze neutronových hvězd a černých děr?
Astrofoto: Hvězdokupa Vánoční stromeček. Souhvězdí Jednorožce je poměrně novodobým označením části oblohy jižně od nebeského rovníku…
Velké úhyny včelstev jsou v Česku stále častější. Příčinou mohou být nejen nemoci včel, ale také změny klimatu či charakter krajiny v okolí včelích úlů.
Zjednodušená simulace Ramanových spekter umožní lépe porozumět sacharidům. Analytické techniky, které se hodí pro většinu biomolekul (jako např. nukleární magnetická rezonance, spektroskopie v UV a viditelné oblasti nebo rentgenová difrakce), v případě sacharidů často selhávají.
Teplo koronavirus zastavit nemusí. Chřipkové epidemie řádí hlavně v zimě a protože koronavirus je „něco jako chřipka“, mnozí spoléhají na to, že koronaviru nás zbaví jaro nebo v nejhorším léto.
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT vyvíjí prototyp respirátoru pro distribuovanou výrobu. CIIRC ČVUT zvolil zcela novou technologii 3D tisku MJF.
AV poskytne laboratoře a vyškolený personál pro testování koronaviru. Zázemí dobře vybavených biologických laboratoří i kapacity vědeckých pracovníků a jejich znalosti nabízejí společně vládě výzkumné instituce Akademie věd, Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity v Brně.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: