abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (0%)
     (25%)
     (25%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 4 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Proč měříme různé rychlosti rozpínání vesmíru

    22. 3. 2020 | Redakce | Různé | 1134×

    Uspořádaná voda na grafenu. Chytrý asfalt pro komunikaci s vozidly. Tisk podchlazených kovů i na živou hmotu. Magnetické pole Země bylo dřív silnější. Věda a koronavirus. Led na Merkuru vs. led na Měsíci. Železný déšť. Fúze neutronových hvězd vs. černých děr.

    Bublina kolem Mléčné dráhy má vysvětlit různé rychlosti rozpínání vesmíru

    Nacházíme ve speciální oblasti vesmíru? Mléčná dráha a několik tisíc sousedních galaxií podle nové hypotézy totiž existuje v jakési bublině, „kosmické prázdnotě“, která má průměr asi 250 milionů světelných let a hustotu v porovnání se zbytkem vesmíru asi poloviční. Proto pak při měření Hubbleovy konstanty (rychlosti rozpínání vesmíru) nemusí výsledky získané různými metodami sedět.

    Tajemství vody – na povrchu grafenu může být i kapalina uspořádaná

    Monokolekulární vrstva vody na grafenu se uspořádá do mnohoúhelníků o různém počtu stran, přičemž molekuly vody (vrcholy) budou propojovat vodíkové vazby. Přidáme-li druhou vrstvu, obě vrstvy se přeuspořádají na pravidelné čtyřstěny. Tyto pyramidy s podstavou o tvaru trojúhelníku budou ale seskládány téměř všechny špičkou dolů…

    Chytrý asfalt má řešit problémy nejen s koloběžkami

    Různé elektrické koloběžky, skútry, segwaye a jak se všem těmto zařízením říká, se stále stávají bezpečnostním problémem. Výzkumníci University of Granada v reakci na postupující trend navrhují chytrý asfalt z magnetických materiálů; taková věc by mohla mít i celou řadu dalších aplikací, nejen co se týče bezpečnosti, ale obecně v rámci infrastruktury chytrých měst.

    Tisk podchlazených kovů i na živou hmotu

    Tisk z kapalných kovů obvykle vyžaduje překročit teplotu jejich tání, což zase omezuje paletu materiálů, na které lze kovy nanášet. Nyní se ale podařilo jednoduše nanášet součástky z kapalných kovů (například elektroniku, ale zdaleka nejen ji) i na takové materiály, jako je želatina, stavební hmoty, papír nebo dokonce květiny či jiná živá hmota.

    Magnetické pole Země bylo dřív silnější

    V australských zirkonech starých až 4,2 miliardy let nacházíme malé magnetické částice, které svědčí o tom, že magnetické pole Země existovalo už tehdy. Muselo ale fungovat na jiném principu, protože zemské jádro v současné podobě existuje jen nějakých 565 milionů let. Jako možný mechanismus vzniku dřívějšího magnetického pole se uvádějí procesy spojené se srážením oxidu hořečnatého v nitru dávné Země.

    Krátce

    Vícepatogenové epidemie – modely naznačují, že na pořadí záleží. Důležitost pořadí se týká jak osudu jedince, tak i šíření patogenů v populaci jako celku.

    Jediná pilulka proti HIV: zrození cidofoviru, tenofoviru a adefoviru. Příčinou úspěchu HAART byl objev, jak zablokovat dva z klíčových enzymů viru, reverzní transkriptázu a proteázu (úryvek z knihy Loeckxová, Renilde: Trojúhelník studené války).

    Je glukosa odpovědná za šíření kvasinkové infekce v organismu? Fungální infekce představují vzrůstající problém v medicíně zejména u pacientů léčených imunosupresivní terapií.

    Sibiř se v době ledové ode dneška tolik nelišila, rostl tam i les. Podoba krajiny v době ledové zrekonstruována z mamutích žaludků.

    Po stopách komety staré 12 800 let. Prudké ochlazení klimatu na samotném konci poslední doby ledové známé jako mladší dryas mohlo mít podle jedné z významných hypotéz původ v impaktu mimozemského tělesa.

    Další velkomoravské hroby objeveny ve Starém Městě. Záchranný archeologický výzkum ve Starém Městě (okr. Uherské Hradiště) v lokalitě „Na Valách“ jihovýchodně od památníku Velké Moravy.

    Podivnou prehistorickou rytinu z Íránu identifikovali jako kudlančího muže. Hmyz se v prehistorickém umění objevuje výjimečně, ovšem kudlanka se spojovala s nadpřirozenými schopnostmi prokazatelně už od starověku.

    Na exoplanetě prší železný déšť. Pomocí dalekohledu ESO/VLT vědci pozorovali extrémní extrasolární planetu.

    Mise ExoMars se odkládá o dva roky. Vozítko pojmenované Rosalind Franklin bude pátrat po stopách dávného života…

    Paradox: Pekelné vedro na Merkuru přispívá k tvorbě ledu. Aneb proč je (asi) na Merkuru více vody než na Měsíci.

    Dosud nejpřesnější měření neutronových hvězd: mají poloměr asi 11 km. Jak se liší fúze neutronových hvězd a černých děr?

    Astrofoto: Hvězdokupa Vánoční stromeček. Souhvězdí Jednorožce je poměrně novodobým označením části oblohy jižně od nebeského rovníku…

    Velké úhyny včelstev jsou v Česku stále častější. Příčinou mohou být nejen nemoci včel, ale také změny klimatu či charakter krajiny v okolí včelích úlů.

    Zjednodušená simulace Ramanových spekter umožní lépe porozumět sacharidům. Analytické techniky, které se hodí pro většinu biomolekul (jako např. nukleární magnetická rezonance, spektroskopie v UV a viditelné oblasti nebo rentgenová difrakce), v případě sacharidů často selhávají.

    Věda a koronavirus

    Teplo koronavirus zastavit nemusí. Chřipkové epidemie řádí hlavně v zimě a protože koronavirus je „něco jako chřipka“, mnozí spoléhají na to, že koronaviru nás zbaví jaro nebo v nejhorším léto.

    Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT vyvíjí prototyp respirátoru pro distribuovanou výrobu. CIIRC ČVUT zvolil zcela novou technologii 3D tisku MJF.

    AV poskytne laboratoře a vyškolený personál pro testování koronaviru. Zázemí dobře vybavených biologických laboratoří i kapacity vědeckých pracovníků a jejich znalosti nabízejí společně vládě výzkumné instituce Akademie věd, Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity v Brně.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.