abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 45
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 876 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Proteiny se prý podobají hudbě, alespoň pro umělou inteligenci

    4. 10. 2019 | Redakce | Různé | 1277×

    Dvakrát Schrödingerova kočka: Obří molekuly v superpozici, pozorovatelé uvnitř krabice a další taje kvantové fyziky. Další ostravský superpočítač, hypotéza o černé díře na okraji sluneční soustavy. Animace zdeformovaného prostoru u černé díry. Nanodiamanty, paradoxní evoluce barevného vidění, sluneční koróna při zatmění. A k tomu něco i na téma eutanazie.

    Wignerův přítel – myšlenkový experiment z kvantové mechaniky demonstrován v praxi

    Wignerův přítel je jedním z paradoxů kvantové mechaniky, představuje nadstavbu nad známou Schrödingerovou kočkou. Představme si, že do krabice s „napůl živou a napůl mrtvou“ kočkou umístíme pozorovatele – právě onoho přítele. Ten se podívá na kočku a zjistí, jak se to s ní má. Dokud je krabice zavřená, pro nás jako vnějšího pozorovatele uvnitř trvá superpozice dvou stavů: pozorovatel s živou kočkou a pozorovatel s mrtvou kočkou. Různí pozorovatelé, podle toho, zda jsou uvnitř nebo venku krabice, tedy hlásí odlišné výsledky

    Rekordně velká molekula s kvantovou superpozicí

    Obluda se sumárních chemickým vzorcem C707H260F908N16S53Zn4. Známá Schrödingerova kočka je, jak známo, mrtvá i živá, nachází se „ve dvou stavech současně“. Superpozice více stavů byla dosud realizována pouze pro velmi malé objekty. Nicméně kvantová fyzika ve své standardní interpretaci nedává žádnou hranici, kdy je objekt dost velký na to, aby vlnová funkce musela zkolabovat ihned a objekt přešel do klasického, „normálního“ stavu. Naopak se daří připravovat v superpozici stále větší objekty, i když ke kočkám je zatím daleko.

    V Ostravě spouští nový superpočítač. Dostal jméno Barbora

    Kombinovaný teoretický výpočetní výkon superpočítače Barbora, je 826 TFlop/s, což je téměř 9x více než má dosluhující superpočítač Anselm. Nejsilnějším systémem IT4Innovations tak i nadále zůstává Salomon s výkonem 2 000 TFlop/s. Oproti superpočítači Anselm má Barbora souhrnnou kapacitu paměti výpočetních uzlů 43 TB (oproti stávajícím 15 TB), rychlost výpočetního úložiště až 28 GB/s (oproti 6 GB/s) a rychlost linek výpočetní sítě až 200 Gb/s (oproti 40 Gb/s). Superpočítač Barbora je postaven na HPC architektuře Bull Sequana XH2000 a jedná se o vůbec první instalaci na světě.

    Vědci zhudebnili proteinové molekuly pro umělou inteligenci

    Podle amerických fyziků z MIT jsou hudba i proteiny složeny ze strukturních prvků různé velikosti. Fyzici z MIT vyvinuli systém, který dokáže převádět molekuly proteinů na hudbu. Ta se pak předhodí algoritmům strojového učení/umělé inteligence…

    Planeta Devět prý může být i primordiální černá díra

    Primordiální černé díry (pokud takové objekty vůbec existují) vznikly krátce po velkém třesku. Neznámý objekt na dálném okraji sluneční soustavy (pokud vůbec existuje) by podle nové teorie prý nemusel být „devátou planetou“, ale právě takovou černou dírou.

    Krátce

    Našli další planety se dvěma slunci. Naše Slunce je osamocené, ale ve vesmíru jsou běžné vícenásobné hvězdné systémy.

    Simulace ukazuje zdeformovaný prostor u černé díry. NASA zveřejnila následující zajímavou animaci, která ukazuje, jak bychom vnímali krajně zakřivený svět v okolí sférické černé díry.

    Jak se buňky krmí. Nakolik je endocytóza pasivní a nakolik buňkou aktivně řízený proces?

    Neúplné „kvantové puzzle“. Nalezení všech objektů slučitelných s danou částečnou informací je velmi složitá matematická úloha…

    Poklidným halo galaxie prošel záhadný rádiový záblesk. Hustota hmoty v halu galaxie je zřejmě velmi nízká a je zde také jen slabé magnetické pole.

    Jak se vydávaly knihy kolem r. 1800. Když začali nakladatelé a tiskaři plánovat vydání knihy, museli posoudit celou řadu pevně daných podmínek i nastavitelných proměnných. (úryvek z knihy Wogerbauer, Píša, Madl: Na cestě k „výborně zřízenému knihkupectví“)

    Eutanazie: Umírání jako věda. I když cest, jak vlastní rukou ukončit život, je mnoho, jen málokteré jsou bezbolestné a stoprocentně účinné. Dobré umírání je umění a věda. (úryvek z knihy: Petr Bakalář: Morana. Příručka pro trpící)

    Nanodiamanty pomáhají rozkládat nervově paralytické látky. Nebezpečné bojové chemické látky jako novičok nebo sarin by mohl několikanásobně účinněji rozložit nový nanokompozit.

    Cena Grantové agentury i za výzkum grafenových struktur. Interakce s vysokoenergetickými ionty vede ke změnám v ozařovaném materiálu. U folií na bázi oxidu grafenu dochází k rozkladu kyslíkatých funkčních skupin, což je doprovázeno výrazným zvýšením elektrické vodivosti.

    Jak detekovat povýstřelové zplodiny na otiscích prstů. Povýstřelové zplodiny mají podobu kulovitých částic a svým chemickým složením odpovídají střelné zbrani, projektilu a nábojnici.

    Brněnští vědci opět zkoumali sluneční koronu při zatmění. Z velkého množství dat postupně vznikají obrazy sluneční koróny zobrazující složitou strukturu magnetického pole Slunce i rozložení teploty v koróně.

    Barvoslepí opičáci ukazují, jak komplikovaná může být evoluce. Evoluční kuriozity spojené s opětovným vývojem trojkanálového vidění u primátů (předkové savců přišli o plnobarevné vidění v juře a křídě, kdy žili jako převážně noční živočichové ve stínu dinosaurů).

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.