V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Riemannova hypotéza se vztahuje k rozložení prvočísel, co by její eventuální důkaz znamenal pro kryptografii? Největší impaktní kráter. Jak řešit optimalizační úlohy typu problému obchodního cestujícího. Může být pozemský život starší než 4 miliardy let?
U robotů se většinou soustřeďujeme kromě inteligence na jejich motorické schopnosti, ze smyslů nás nejvíc zajímá zrak. Nemohly by stroje ale mít i kůži, jejíž citlivost by se blížila té biologické? Může robot poznat, že se po něm procházejí mravenci? A bylo by to k něčemu?
Nový algoritmus má slibovat až exponenciální zrychlení pro řešení určitých optimalizačních problémů, a to včetně známého problému obchodního cestujícího. V každém kroku je vybrána velká množina nehodících se „cest“ a ta pak zahozena…
Jsou prvočísla spíše naší matematickou obsesí, nebo na ně narážíme i v přírodě? Druhá odpověď je správná; často se uvádí, že např. různé biologické cykly mají podobu prvočísel, zdůvodňuje se to evolučně. Nyní se prý prvočísla podařilo objevit i ve vzorech, které vzniknou po ozáření určitých speciálních kvazikrystalů.
Britský matematik Michael Atiyah tvrdí, že se mu podařilo dokázat Riemannovu hypotézu. Co si o tom máme myslet? Plus pokus o vysvětlení, proč se o bezpečnost šifer sotva třeba bát. Co vlastně Riemannova hypotéza tvrdí o prvočíslech a má nějaký vztah k jejich faktorizaci? (glosa)
„Studovali jsme Antarktidu pomocí moderních gravitačních dat už déle a již dříve jsme navrhli kandidátky na subglaciální sopky a jezera. Naše nynější výsledky podporují hypotézu o tom, že Wilkesova země obsahuje obří kráter/maskon. Tím jsme přispěli do celosvětové, asi 12 let trvající diskuse na toto téma. Objekt ve Wilkesově zemi je patrně největší kráter na této planetě (s průměrem nad 500 km),“ uvádějí čeští vědci.
EPIC211682544b: planeta o hmotnosti Uranu, ale s 4krát větší hustotou. Během kampaní 5 a 16 objevil kosmický dalekohled Kepler exoplanetu s označením EPIC211682544b.
Markery a diagnóza zhoubných chorob krve. Přesnější diagnostiku i cílenou léčbu nádorových onemocnění krve umožní nový přístup k analýze dat.
Štěpení vazby C-H. Vědci popsali dosud neznámý vliv na kinetiku štěpení vazeb mezi uhlíkem a vodíkem.
Život je prý starší než 4 miliardy let. Nová studie klade počátky života už do období před asi 4,5 miliardami let, kdy by měl existovat poslední společný předek všech současných organismů – známá LUCA.
Vesmír v prstenu. Vyjádřit určitou dobu „astronomicky“, tedy pomocí konstelace planet, a toto jedinečné postavení zaznamenat na prsten? (PR článek)
Byl sv. Václav vůbec historickou postavou? Velmi kuriózní teorie u příležitosti svatováclavského výročí. Pověsti a legendy jako odraz pohanské mytologie, svatý Václav jako měsíční božstvo. (úryvek z knihy Záviš Kalandra: České pohanství)
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: