Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Vývoj evropské infrastruktury pro kvantovou komunikaci. Záření černých děr detekováno? Platí i ve vědě, že pravda je souhlas? Koronavirus vs. chřipka. Nejteplejší exoplaneta. Pyramidy z atomů zlata.
Ozvěny v signálech gravitačních vln naznačují, že horizont událostí černé díry má komplikovanější povahu. A jak to souvisí s Hawkingem a entropií černých děr? Gravitační vlny vznikající při kolizích černých děr a neutronových hvězd a podobných kataklyzmatických událostech by měly s Hawkingovým zářením u černých děr interagovat a odrážet se od něj. Což se prý děje…
V rámci kvantové komunikace/kryptografie informaci obvykle nesou fotony. Přepravit provázaný (zapletený) stav jiných částic je samozřejmě mnohem náročnější. Proto ani nový rekord není na pohled zvlášť oslnivý – 20 km, a to ještě v optickém vlákně, nikoliv vzduchem.
Plánované komunikační kanály mají prioritně sloužit k zabezpečení kritické informační infrastruktury. Prvním krokem bude kvantová distribuce šifrovacích klíčů. K samotnému přenosu dat mají být využity existující pozemní optické sítě, které budou sloužit k přenosu dat na kratší vzdálenosti, a také orbitální družice, které umožní přenos informací na globální rovni.
Poměrně kuriózní nápad, jak zkusit poznat, že nějaká předpověď je správná, aniž rozumíme oboru, představili němečtí vědci. Prý stačí zjistit, jak v minulosti dotyčný/á byl ve shodě s názory jiných odborníků, a to opět bez ohledu na to, zda příslušná volba byla správná…. Co si o tom má člověk myslet?
Vědci asi našli kosti bojovníků z bitvy u Lipan. Pozůstatky z kostnice v Žehuni.
Metalurgie jako rituál. První měděné výrobky nebyly praktickými předměty. Makotřasy, archeoastronomie a megalitický yard. (úryvek z knihy Kolektiv autorů: Sto let v archeologii)
Vyloupené hrobky faraonů způsobily inflaci. Královské pohřby představovaly způsob „ukládání“ zlata, jehož množství v oběhu se díky tomu po mnoho generací udržovalo na přibližně konstantní úrovni.
Černý kámen z výbuchu Vesuvu je ve skutečnosti zbytkem mozku oběti. Při výbuchu Vesuvu v roce 79 n. l. bylo spolu s nejznámějšími Pompejemi zničeno i nedaleké město Herculaneum, odkud pochází kuriózní nález…
Astronomové našli planety v obyvatelné oblasti, které bychom mohli brzy vidět na vlastní oči. Nalezeno bylo 16 kandidátů u 9 červených trpaslíků.
Na rekordně horké exoplanetě nepřežije ani molekula vodíku. Současné pozorovací techniky už umožňuje dozvědět se o exoplanetách celou řadu velmi detailních informací…
Tibetská doga má geny pro hemoglobin od místních vlků. Tibeťané mají pro pobyt ve vysokohorském prostředí genetické adaptace související s funkcí hemoglobinu. Místní psi rovněž.
Informace o evoluci dobře zachovávají proteiny z fosilní zubní skloviny. Genetikům se podařilo extrahovat komplexní biologické markery z 1,77 milionu let starého zubu nosorožce.
Atomy zlata jsou unikátní, vytvářejí pyramidy místo koulí. 20 atomů zlata se samovolně uspořádá do tvaru pyramidy se základnou rovnostranného trojúhelníku, tj. do pravidelného čtyřstěnu.
Na olympiádě budou roznášet pití roboti od Toyoty. Při podání ruky jinému člověku má operátor ovládající robota takřka stejný pocit, jako kdyby sám stisknul ruku.
Enzym akrosin je nadějí pro neplodné páry. Myší modely jsou omezené, výzkum akrosinu byl proveden na geneticky upravených křečcích.
Všichni se bojí koronaviru, většího zabijáka přitom mají vedle sebe. V USA jsou zatím dva nakažení koronavirem. Chřipka každoročně v USA nakazí 13 milionů lidí, z toho zemře 6 600, ve špatné sezóně to ale může být i 61 000 (běžná chřipka, nic mediálně zajímavého typu chřipek prasečích nebo ptačích).
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: