abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 519 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Relativistický elektronový paprsek by mohl dostat sondu k Alfa Centauri za 40 let

    17.1. | Redakce | Různé | 2520×

    Top 10 ve fyzice za rok 2024: Laserové chlazení pozitronia. AI jazykové modely mohou efektivně vytvářet konzistentní příběhy. Studium fotonů umožnilo navrhnout novou metodu detekce axionů.

    Bach, Mozart nebo jazz? Vědci poskytují kvantitativní měřítko variability hudebních skladeb

    Evoluce uzpůsobila člověka tak, aby dokázal na základě minulých zkušeností vytvářet předpovědi. Na základě toho, co jsme slyšeli, vzniká také očekávání dalšího vývoje melodie. Podle Meyera vznikají emoce a význam hudby ze souhry očekávání a jejich naplnění či (dočasného nebo trvalého) nenaplnění.

    Relativistický elektronový paprsek by mohl dostat sondu k Alfa Centauri za 40 let

    Otázkou je, jak vůbec dostat do paprsku tolik energie. Čím dále je sonda od zdroje paprsku, tím více energie je potřeba k dosažení stejného zrychlení. Odhady se pohybují až do 19 gigaelektronvoltů pro sondu ve vzdálenosti 100 AU. Takový vysokoenergetický svazek je ale v našich technologických možnostech, protože Velký hadronový urychlovač dokáže vytvořit svazky s řádově vyšší energií.

    Studium fotonů umožnilo navrhnout novou metodu detekce axionů

    Známé částice, jako jsou elektrony a fotony, (zřejmě) mohou napodobovat chování axionů. To by šlo využít k vývoji metody detekce „skutečných“ axionů. Dosud se hlavní pozornost soustředila na pokusy dokázat, že elektrony se mohou chovat jako axiony. Dřívější studie však ukázaly, že elektrony se pohybují jako axiony pouze ve dvou rozměrech – jenže axiony by se pohybovaly a existují v normálním 3D světě.

    AI jazykové modely mohou efektivně vytvářet konzistentní příběhy

    Velké jazykové modely jsou pokročilé systémy umělé inteligence, které dokážou zpracovávat, rozumět a generovat lidský text. Jsou založeny na technikách hlubokého učení a trénovány na obrovských množstvích textových dat, jako jsou knihy, články a webové stránky. Prototyp hry HaLLMark využívá vhodné příběhové prostředí a algoritmy pro tvorbu příběhu a herních postav. Tyto modely usnadňují volné interakce s NPC, což jim umožňuje generovat pohlcující a koherentní příběhy v reálném čase.

    Krátce

    Sklovité gely: Vědci vytvořili novou třídu materiálů. Nově připravené látky nazvané sklovité gely jsou velmi pevné a obtížně se rozbíjejí, přestože obsahují více než 50 % kapaliny. Protože sklovité gely se navíc dají jednoduše vyrábět, mělo by se jednat o materiál slibný pro celou řadu aplikací.

    Brandov – tropické pralesy místo Krušných hor? Kdybychom se ale mohli vrátit o 314 milionů let zpět do geologické minulosti, tak bychom se neocitli na horském hřebenu, ale uprostřed rozsáhlých bažin s podivnou flórou… (úryvek z knihy Opluštil Stanislav, Zajíc Jaroslav, Svoboda Jiří: Pralesy a jezera mladších prvohor)

    Debata nekončí: podle nové studie jsou prstence Saturnu nejspíš hodně staré. Někdy se uvádí třeba jen sto milionů let, podle jiných modelů jsou staré prakticky stejně jako samotná planeta, jindy se hovoří o stovkách milionů či 1-2 miliardách let.

    Štěněčí oči mají i kojoti. Nový výzkum texaské Baylor University odhalil, že kojoti, stejně jako domácí psi, mají schopnost vytvářet slavný výraz „štěněcích/psích očí“. Studie tak zpochybňuje hypotézu, že tento rys tváře se vyvinul výhradně u psů a v důsledku domestikace.

    Lebka z Efesu nepatřila sestře královny Kleopatry. Krátký, ale pestrý život Arsinoé IV. A o konci hezké hypotézy.

    Top 10 ve fyzice za rok 2024: Laserové chlazení pozitronia.Nový titan-safírový laser je malý, levný a laditelný. Opravy kvantových chyb dvakrát jinak.

    IKEM opět jedničkou v transplantacích. Loni tu chirurgové transplantovali nejvíce orgánů v historii. V roce 2024 týmy IKEM provedly 156 odběrů orgánů od zemřelých dárců, v 11 případech šlo o cizince. Díky nim a programům žijících dárců se transplantovalo 308 ledvin, 153 jater, 61 srdcí, 40 slinivek.

    V roce 2024 bylo očima vidět 12 polárních září. V roce 2024 bylo zaznamenáno více než 30 polárních září ze střední Evropy, protože sluneční aktivita současného slunečního cyklu dosahuje svého maxima. To je zatím rekordní záznam z tuzemska…

    Astrofoto: Hlava čarodejnice NGC 1909. Jednu čarodějnici ovšem zahnat nemůžeme. Nespadá totiž do sféry pozemské a naše síly na ni nestačí. Její spatření navíc není vůbec jednoduché. Je slabounká, éterická, spíše jako víla.

    Jak buňky slinivky reagují na hladinu cukru. Uvolnění inzulinu ovlivňuje celá řada faktorů, jako jsou buněčná energie, hladina vápníku nebo reaktivní formy kyslíku.

    Objev nové středopaleolitické lokality z poslední doby meziledové. Jde o stopy po osídlení z období středního paleolitu, konkrétně z období poslední doby meziledové zvané Eem (126–115 tisíc př. n. l.).

    Nové vysokoentropické materiály překvapily supravodivostí. Vysokoentropické materiály sú mimoriadne tvrdé a odolné voči korózii a vysokým teplotám, čo ich predurčuje na použitie v aplikáciách pri extrémnych podmienkach.

    Strojové učení umožňuje efektivnější hodnocení difuzních povlaků pro úpravu oceli. Strojové učení umožňuje efektivnější hodnocení difuzních povlaků pro úpravu oceli.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.