abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 572 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Robot ovládaný jemnou rukavicí

    28. 12. 2016 | Redakce | Různé | 1753×

    Voda teče kapilárami i ve stavu beztíže. Rukavice se senzory zaznamenává přesné pohyby lidských rukou. Jak vnímáme cenovky na zboží. Pár úryvků z populárně-vědeckých knih: o matematických systémech, vanadu i sobeckém genu.

    Kapaliny nerady určité geometrie

    Voda se dokáže chovat velice podivně. Různými tenkými trubičkami proudí jen díky kapilárním silám, čili i bez účinku gravitace (lze využívat ve stavu beztíže). Voda např. vytéká z kapilár o průřezu trojúhelníku či stlačené elipsy. Má to tak ve skutečnosti fungovat bez ohledu na druh proudící kapaliny nebo materiál kapiláry. (Poznámka PH: Je to tak, že jde o povrchové napětí, tj. nějakou optimalizaci poměru mezi povrchem a objemem? Nejstabilnější by pak byl kruhový průřez, z trojúhelníkového by voda tekla do čtvercového atp.? Tak jednoduché to ale nebude. Voda totiž vyteče i z kapiláry, která má na obou koncích stejný průřez.)

    Jemné ovládání průmyslových robotů

    Speciální rukavice zaznamenává pohyby, gesta a změnu tlaku v lidských rukou. Roboti tak mohou po člověku kopírovat i jemné pohyby a vykonávat komplexní příkazy. V průmyslových provozech by díky tomu roboti mohli např. manipulovat s předměty i v blízkosti člověka bez rizika jeho ohrožení. Prototyp robotické rukavice je vybaven 17 pamětmi, včetně inerciálních a magnetických snímačů.

    Matematický systém za vesmírem

    Ještě jeden úryvek z knihy Matematický vesmír: na téma hypotézy, podle které by fyzikální realita a její matematický popis mohly být totožné. Jaké „matematické systémy“ jsou podle kosmologa Tegmarka v tomto ohledu přístupné? Musejí být takové matematické struktury konečné, vyčíslitelné nebo bezrozporné (a lze něco takového vůbec zaručit)? Poznámka: Izolovaně působí příslušný úryvek možná nesrozumitelně. Ona ale i samotná Tegmarkova teorie, která de facto předpokládá totožnost popisu a popisovaného, je dost výstřední.

    Máme opravdu nejraději modrou?

    Jaké květiny se nám líbí nejvíce? Prý modré a radiálně symetrické, praví průzkum. Něco bude asi dáno kulturně, částečně ale půjde o společné evoluční dědictví. (Poznámka PH: Preference modré je podle jiných výzkumů zřejmě nezávislá na kultuře. Modré nebe naznačuje dobré počasí, modrá voda pak znamená, že je nejspíš čistá a zdravotně nezávadná. Tedy alespoň pokud důvěřujeme konstrukcím evoluční psychologie.)

    Kde se vzal sobecký gen

    Richard Dawkins ve svých pamětech vzpomíná na to, kde se vzalo chytlavé sousloví „sobecký gen“. Dojde na koncept příbuzenského výběru, tj. proč se našim genům např. vyplatí, obětujeme-li se za své dva bratry. Potomci totiž nejsou jedinými příbuznými, kteří sdílejí naši genetickou výbavu.

    Vanad, uran a mořské potvory

    Hlavonožci využívají pro transport kyslíku v krvi komplex, v němž je namísto železa měď. Vyskytují se v přírodě ještě další řešení tohoto procesu? Nemohl by u pláštěnců hrát podobnou úlohu vanad? Pravda je, že vanad se v těchto živočiších vyskytuje zkoncentrovaný, což je zajímavé a možná i prakticky využitelné… Kapitoly z historie chemických prvků.

    Krátce

    Bez mocných bohů by prý nebylo měst. Komplexní společnosti prý potřebují víru v mocné bohy, které není snadné ošidit a dokážou potrestat přestupníka i na onom světě. Opravdu to tak funguje? Liší se proto nutně náboženství Inuitů a Sumerů?

    Jak lidé těkají očima při prohlížení zboží. Cena na barevném papíře nám prý také připadá nižší než totožná cena na bílém podkladu.

    Superlaser nové generace jako první na světě dosáhl výkonu 1000 W. Jde o systém Bivoj v tuzemském centru HiLASE.

    Zemřela Vera Rubinová, která naměřila temnou hmotu. Americká astronomka studovala rotaci galaxií. Zjistila, že jejich vnější části obíhají rychleji, než by vyplývalo z gravitačního zákona a množství pozorovatelné hmoty.

    Střevní bakterie způsobují jojo efekt při dietách. Dieta příliš bohatá na proteiny současně vyvolá změnu střevního mikrobiomu na tzv. šetřící typ. (Diskutuje se i otázka, zda z hlediska hubnutí lépe jíst hodně, nebo méně a třeba i nezdravých věcí.)

    Hodnota bitcoinů v oběhu je rekordních 14 miliard dolarů. Nejvíce obchodů se realizuje v Číně.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Blaazen avatar 28.12.2016 22:49 Blaazen | skóre: 24 | blog: BL
    Rozbalit Rozbalit vše Robot ovládaný jemnou rukavicí
    Co se týká jemných robotů: Big Bang
    29.12.2016 13:36 mica
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Robot ovládaný jemnou rukavicí
    Záslužnější než dávat týdenní přehled na ABC Linuxu by bylo zprovoznit rss.
    29.12.2016 16:20 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Robot ovládaný jemnou rukavicí
    Prosím ťa, a kto by mrhal časom na niečo bez čoho to tu nefunguje už roky a tým pádom je to nepotrebné?
    29.12.2016 21:39 mica
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Robot ovládaný jemnou rukavicí
    Jak tu? RSS na abclinuxu funguje, ale na Sciencemag ne.
    30.12.2016 17:06 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Robot ovládaný jemnou rukavicí
    A preto sa tunajší RSS rozcestník pre slashdot zasekol štrnásteho marca. Miestni tro^H^H^Hbrigádnici by si mali ísť pre novoročné prémie, všetko tu krásne funguje. Vrátane bugzilly, má krásnu stránku z galérie 404.
    Fluttershy, yay! avatar 29.12.2016 18:09 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Robot ovládaný jemnou rukavicí
    To vychází z předpokladu, že by se tím zabývali stejní lidé. Nezabývali.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.