abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:44 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová major verze 17 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Komunita

    Sovereign Tech Fund, tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří vývoj FFmpeg částkou 157 580 eur. V listopadu loňského roku podpořil GNOME částkou 1 milion eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:55 | Komunita

    24. září 2024 budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 125 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 125.0.6422.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:11 | Nová verze

    Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.10 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.3 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.15.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Dnes ve 12:00 byla spuštěna první aukce domén .CZ. Zatím největší zájem je o dro.cz, kachnicka.cz, octavie.cz, uvycepu.cz a vnady.cz [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 13:22 | Nová verze

    JackTrip byl vydán ve verzi 2.3.0. Jedná se o multiplatformní open source software umožňující hudebníkům z různých částí světa společné hraní. JackTrip lze instalovat také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Pozvánky

    Patnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 4. – 6. října 2024 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytváří všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 0
    včera 03:11 | Nová verze

    Program pro generování 3D lidských postav MakeHuman (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 1.3.0. Hlavní novinkou je výběr tvaru těla (body shapes).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (11%)
     (10%)
    Celkem 295 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Rotace atomů pro kódování informace

    11. 5. 2018 | Redakce | Různé | 1037×

    Jak přesně určit, odkud byla pořízena fotografie, a k čemu to může být dobré? Blockchain podniky využívají málo, technologii čeká deziluze. Další firmy plánují samořízené létající taxi. Optické vlákno jako detektor. Život v atmosféře Venuše? Kukačky mezi rybami.

    Ukládání informace do směru rotace atomů v molekule

    Atomy v základní jednotce krystalové mřížky (n-úhelníku) selenidu wolframičitého se mohou „kroutit“ vždy jedním směrem. Směr rotace lze řídit, ale přitom se nemění sama od sebe. Xiang Zhang a jeho kolegové ve studii publikované v Science proto navrhují, že by tímto způsobem šlo ukládat informaci. N-úhelník může fungovat i složitěji, v jednom z uspořádání mohou např. atomy selenu kmitat ve směru hodinových ručiček, zatímco atomy wolframu zůstávají v klidu. Přepínat mezi různými stavy pak šlo pomocí ultrarychlých laserů.

    Autonomní létající taxi chystají také Airbus a Siemens

    CityAirbus by se měl již za několik let prohánět nad přeplněnými ulicemi velkých měst. Je konstruován tak, aby dokázal najednou pojmout až čtyři cestující. V první fázi provozu bude létat s pilotem na palubě, později by měl přejít do plně autonomního režimu. Jeho hlavní předností by měla být rychlost, poněvadž dokáže zrychlit až na 120 km/h.

    Odborníci z VUT umí z fotky určit, z jakého místa na zemi byl snímek pořízen

    V digitální fotografii je zakódována přibližná GSM souřadnice polohy, odkud byla fotka pořízena. Tuto polohu lze dále upřesnit a najít přesnou orientaci kamery či fotoaparátu. Autoři výzkumu to dokáží díky digitálním modelům krajiny, ze kterých získávají výšková data o terénu. Geo-lokalizace může pomoci například při pátracích akcích po pohřešovaných osobách nebo při editování již pořízených snímků. Čtení krajiny podle autorů projektu pomůže také při navigaci samořiditelných aut či dronů.

    Fázový optický senzorický systém pro ochranu sítí

    Optické vlákno lze použít nejen pro přenos dat, ale také k detekci akustických/mechanických vibrací. Systém vyvinutý v Cesnetu je založen na principu fázově citlivého optického reflektometru a umožňuje vytvářet z běžných telekomunikačních vláken síť senzorů s rozlišením dvou blízkých událostí s přesností řádově desítek metrů. A co sledování zemětřesení?

    Blockchain je spíš budoucnost než realita

    Průzkum Gartneru: Jen 1 % CIO již nějakým způsobem nasadilo v podniku blockchain a pouhých 8 % CIO s ním experimentuje nebo má v této oblasti krátkodobé záměry. Více než tři čtvrtiny (77 %) CIO pak uvádí, že se o tuto technologii nezajímají a/nebo ji nijak neplánují využít. Respondenti uvádějí, že je velmi těžké sehnat specialisty na tuto technologii, nasazení navíc vyžaduje velké změny v rámci IT oddělení i celé firemní kultury.

    Krátce

    Dusík ze zvětralých hornin. Jak se nově ukazuje, cyklus dusíku v živé přírodě zahrnuje vstup nejenom z atmosféry.

    Kukačky mezi rybami pod lupou. Hostitelské ryby (ty, které se o potomstvo nevědomky starají) svá vlastní mláďata inkubují v ústní dutině.

    Přístroj pro rychlé měření vysokoteplotní odolnosti rostlin. Kus listu se zahřívá na 75 stupňů, se zvyšující se teplotou se mění chlorofylová fluorescence.

    Existují civilizace uvězněné gravitací vlastního světa? Větší planety znamenají vyšší gravitaci a to může značně komplikovat případným civilizacím cesty do vesmíru.

    Venuše opět v centru zájmu. O životě pozemského typu v atmosféře Venuše se uvažuje již delší dobu, nyní zde ale vědci objevili podezřelé tmavé tečky – takže se můžeme pustit do dalších spekulací.

    Uprchlá planetka na periferii Sluneční soustavy. Dalekohledy ESO nalezly první uhlíkatou planetku v Kuiperově pásu.

    Slovní zásoba a gramatika jdou proti sobě? Co se při růstu populace děje s jazykem? Podle nové studie dochází k rozšiřování slovní zásoby a naopak se zjednodušuje gramatika.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.