abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 03:22 | IT novinky

  Retro PC emulátor UTM SE pro iPhone, iPad a Apple Vision Pro je nově zdarma k dispozici v App Storu (𝕏). UTM SE je postavený nad QEMU.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 01:22 | Nová verze

  Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.9 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.10. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 02:00 | Nová verze

  PCSX2 (Wikipedie), tj. emulátor herní konzole Sony PlayStation 2, byl vydán v nové major verzi 2.0 (𝕏, Mastodon). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  13.7. 04:55 | Nová verze

  Byla vydána verze 30.2 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  12.7. 17:11 | Nová verze

  Byl vydán Thunderbird 128 “Nebula”, tj. nová major verze poštovního klienta Thunderbird. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  11.7. 20:55 | IT novinky

  Aktivistický technologický kolektiv NoLog.cz spustil 7 nových služeb: anon.nolog.cz - NoLog identita, talk.nolog.cz - videokonferenční systém OpenTalk, vault.nolog.cz - bezpečný správce hesel pro jednotlivce a skupiny, search.nolog.cz - anonymní vyhledávač, kdy.nolog.cz - snadné domlouvání společných termínů, md.nolog.cz - editor pro společnou práci na textech ve formátu Markdown a nolog.chat - šifrovaný chat pro jednotlivce a skupiny.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  11.7. 02:33 | Nová verze

  V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. V květnu byly oznámeny pokroky při portaci na Linux. Dnes byly oznámeny oficiální linuxové buildy.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 76
  11.7. 00:22 | Zajímavý článek

  Behdad Esfahbod pro článek Stav vykreslování textu v roce 2024 sesbíral, jaký software se používá pro vykreslování textu na open-source desktopu. Volně navazuje na přehled z let 2009 až 2012. Autor je hlavní vývojář knihovny HarfBuzz.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 6
  10.7. 18:55 | IT novinky

  Po 17 letech ukončila svou činnost (𝕏, Facebook) mezinárodní nezisková organizace Girls in Tech (Wikipedie) usnadňující ženám vstup do světa technologií. Došly finance. V dubnu ze stejného důvodu skončila organizace Women Who Code.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 98
  10.7. 15:55 | Nová verze

  Byla vydána (𝕏) nová verze 9.6 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  Rozcestník

  Týden na ScienceMag.cz: Sčítačka z magnonů

  30. 10. 2020 | Redakce | Různé | 816×

  Elektronika na bázi magnonů zase o kousek blíž. Voda na Měsíci. Vodivost mědi lze vylepšit grafenem. Lov těžkých částic temné hmoty. Může být pravděpodobnost výskytu částice záporná? Dotek zlata změní strukturu krystalu. Věda a koronavirus.

  Sestrojili poloviční sčítačku z magnonů, stačily tři drátky

  Výzkumníkům se podařilo fyzicky zkonstruovat logický obvod fungující jako poloviční sčítačka (half adder). Funguje ovšem na bázi nikoliv hradel z tranzistorů, ale magnonů. Ve srovnání se současnými čipy na bázi CMOS vyžadují operace asi 10krát měně energie. Příslušný prvek je složen z 3 nanodrátků z křemičitanu yttria a železa (yttrium iron garnet). V běžných obvodech vyžaduje realizace poloviční sčítačky minimálně 14 tranzistorů a pomocné komponenty, zde stejná funkce vyžaduje méně prvků.

  Měď s grafenem vede elektřinu ještě lépe

  Zvýšení vodivosti měděných drátů o 5 % by do budoucna mohlo např. zefektivnit provoz elektromobilů Samotná směs mědi s grafenem byla z hlediska elektrických vlastností zkoumána už dříve, ale dosud se tímto způsobem daly vyrábět pouze speciální struktury, jako jsou tenké filmy nebo jejich vrstvy.

  Po záporné teplotě i záporná pravděpodobnost?

  V kvantové fyzice se pracuje s pravděpodobnostmi, amplitudami pravděpodobností apod. Je to často divné, ale může to být ještě divnější – vědci nově navrhují koncept kvantové negativity, kdy pravděpodobnost výskytu částice na daném místě může být i záporná.

  Jak se hledala černá díra v centru Mléčné dráhy

  Rotující hvězdy nemají sférickou symetrii, o možnosti jejich zhroucení do singularity se proto vedly spory. Roger Penrose zavedl termín „trapped surface“ (uzavřená hladina), který znamená, že všechny světelné paprsky kolmé k této hladině se v budoucnu sbíhají. Tato hladina se formuje v raných stadiích gravitačního kolapsu hvězdy. Jakmile je vytvořena, musí systém zkolabovat do singularity a posléze vytvořit černou díru. Penrose ukázal, že k tomuto procesu dochází bez ohledu na symetrii kolabujícího objektu. Ještě jednou letošní Nobelovy ceny.

  Miliarda kyvadélek pro lov těžkých částic temné hmoty

  Vědci z National Institute of Standards and Technology (NIST) přišli se zajímavým experimentem, který by zjistil přítomnost temné hmoty bez ohledu na další vlastnosti/povahu příslušných částic, čistě na základě jejich gravitačního působení. Posloužit by k tomu měla miliarda kyvadélek o rozměrech v řádu milimetru. Výhodou takového uspořádání má být, že by uměl zachytit relativně velké částice kolem miliardy miliard hmotností protonu (řádově jako zrníčko soli).

  NASA našla na Měsíci vodu v kráteru Clavius

  Nynější objev, právě publikovaný v Nature Astronomy, NASA avizovala dopředu, agentura ho tedy pokládá za významný. Ne že by šlo o první detekci vody na Měsíci, zajímavé však na tom je, že se ji nyní podařilo objevit na části povrchu ozařované Sluncem, nikoliv v zastíněných kráterech. Za těchto podmínek je voda samozřejmě nestabilní, takže musí existovat nějaký mechanismus, který ji sem dostal/dostává. Autoři studie uvažují o několika možnostech…

  Krátce

  Všudypřítomná voda: tekla i po povrchu planetky Bennu? Některé balvany na povrchu Bennu obsahují žilky uhličitanů – mateřské těleso, ze kterého vznikla planetka Bennu, mohlo mít hydrotermální aktivitu.

  Z dějin vědy: Brýle. Kolem roku 1000 n. l. už byly běžné „čtecí kameny“ – krystaly nebo segmenty skleněné koule, které položeny na text zvětšovaly písmena. (úryvek z knihy Clifford A. Pickover: Kniha o vědě. Od Darwina k temné hmotě: 250 milníků v dějinách přírodních věd)

  Synchronizace mezi druhy je pro stabilitu rostlinných společenstev důležitější než prostá druhová bohatost. Hlavní kritérium stability: Do jaké míry jsou reakce jednotlivých druhů na prostředí jsou na sobě nezávislé.

  Gigantické genomy rostlin: temná hmota v DNA. Celková délka molekul DNA v jádrech rostlinných buněk, tzv. genom, se mezi druhy liší více než 2000krát, nejde přitom o počet genů ani o složitost rostliny.

  Analyzovali 135 genomů hub, hřib smrkový i muchomůrku růžovku. Analýza genomu hub ukázala, že vzájemná závislost mezi rostlinami a houbami je velice silná.

  S ohromnou přesností zvážili planety v systému TRAPPIST-1. Oproti předešlé studii využili dalších 163 pozorování tranzitů, celkem tak měli k dispozici 447 tranzitů.

  Nanodiamanty sledují redoxní reakce v buňkách. Nitroxidy vykazují zvláštní magnetické chování.

  Galaxie Dragonfly 44 měla obsahovat 99,9 % temné hmoty. Nejspíš šlo ale prostě o omyl. Některé galaxie podle měření obsahují temné hmoty více, jiné méně. Rozdíly jsou přitom značné…

  Zlato jako kouzelná hůlka. Vědci dokázali strukturu krystalu SrTiO3 (perovskitu) změnit pouhým dotekem zlata a jak uvádějí, stejně by měly fungovat i další ušlechtilé kovy.

  Čolek je jako zemědělec… který na své pole zaseje více plodin s různými nároky na vodu a teplotu půdy. Pravděpodobnost, že něco sklidí, je vyšší, než když vsadí na monokulturu.

  Věda a koronavirus

  P2Rank: software hledá zranitelná místa koronaviru. Software dokáže najít aktivní místa na povrchu proteinu, kde se mohou vázat malé molekuly (ligandy).

  Koronavirus: šíření nákazy má mít fraktální povahu. Nový matematický model. Fraktální povaha (koronaviru, ale nejspíš epidemií obecně, a nejspíš i ještě řady jiných jevů) má vyplývat z toho, že na menším časovém i prostorovém měřítku zachytíme stejné vzory – nezávislost grafu, respektive „obrázku“ na měřítku je podstatnou vlastností fraktálů.

  Znovu: koronavirus a krevní skupiny. O tom, že v závislosti na krevní skupině mohou být lidé různě náchylní k onemocnění koronavirem, eventuálně má u nich choroba různě závažný účinek, se objevily první studie již na jaře. Následují dvě další analýzy.

  Léky na koronavirus: celosvětově probíhá na 200 klinických studií. Antivirotika (virostatika), přípravky buněčné terapie, přípravky genové terapie, imunomodulační přípravky… (analýza Asociace inovativního farmaceutického průmyslu)

  Pavel Houser

         

  Hodnocení: -

  zatím nehodnoceno
          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.