abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    30.4. 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    30.4. 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 36
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 507 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Simulace kvantového počítače, 61 qubitů a Groverův algoritmus

    14. 4. 2020 | Redakce | Různé | 1425×

    Dvakrát ze světa černých děr: Mohou černé díry uniknout z vlastních galaxií? Kde se skrývají černé díry střední velikosti? Elektrody snímající pohyby obličejových svalů umožňují rekonstrukci řeči. Chirální supravodiče a částice, které mají být současně vlastními antičásticemi. Věda a koronavirus. Síra a mimozemský život.

    Fúze černých děr – dokážeme poznat, kdy dojde k úniku z galaxie?

    Při fúzi černých děr může v důsledku vyzařování gravitačních vln a zákona zachování hybnosti dojít k tomu, že výsledný objekt získá dostatečnou únikovou rychlost, aby přímo opustil galaxii – ve většině galaxií by mělo stačit asi 5 000 km/s.

    Středně velké černé díry dlouho unikaly, ale opravdu existují

    Ve vesmíru nacházíme „normální“ černé díry vzniklé gravitačním zhroucením hvězd a pak superhmotné černé díry existující uprostřed galaxií. A co mezitím? Pokud superobří černé díry např. nevznikly skokem, pak by měly existovat i fáze „středně hmotných“ černých děr, ty však byl dosud problém zachytit.

    Na grafenu není dlouho nic vidět, zláme se najednou

    Vrstva grafenu vydrží tlak 100 GPa. Materiály ovšem selžou i při menším než maximálním zatížení, jsou-li mu vystavovány opakovaně, protože jednotlivá drobná poškození struktury se hromadí. Na rozdíl od kovů nejsou průběžně patrné žádné deformace ani praskliny…

    Řeč lze rozpoznávat i z pohybu obličejových svalů

    Elektromyografie je v medicíně diagnostická metoda, která slouží ke kontrole pohybu svalů, respektive toho, jak svaly spolupracují s nervovou soustavou. V důsledku činnosti svalů se mění elektrické potenciály, ty se pak snímají elektrodami, obvykle připevněnými neinvazivně na kůži. Snímání lze ale využít i jinak…

    Simulace 61qubitového kvantového počítače

    Výzkumníkům z University of Chicago a Argonne National Laboratory se nyní pomocí řady triků podařilo pro reálné použití simulovat kvantový počítač až o 61 qubitech, alespoň pro Groverův algoritmus (hledání v neseřazených databázích). Simulátory kvantových počítačů mají rozsáhlé využití, např. pro demonstraci principů nebo ověřování a ladění softwaru.

    Divné supravodiče mohou obsahovat Majoranovy fermiony

    Tellurid uraničitý UTe2 patří k tzv. chirálním nekonvenčním supravodičům, které si uchovávají supravodivost i v silném magnetickém poli. A aby byl ještě podivnější, možná obsahuje kvazičástice marně hledané již několik desetiletí – tzv. Majoranovy fermiony. Jak to souvisí s (a)symetrií času a symetrií CPT?

    Krátce

    Kam vlastně zmizela voda z české a moravské krajiny? I krtek někdy vydrží určitou dobu v zaplavené půdě, ale pak vyleze, docela dobře plave, dorazí na břeh, nebo se zachytí na stromu. (úryvek z knihy V. Ložek, V. Cílek, L. Lisá a A. Bajer: Geodiverzita a hydrodiverzita)

    Psi počítají podobně jako lidé. U opic se dokonce podařilo (zřejmě) objevit konkrétní neurony odpovídající jednotlivým číslům.

    Datum zkázy 1560 př. n. l.: Výbuch na Théře předatován. Výbuch sopky na ostrově Théra (Santorini) zřejmě způsobil vlnu tsunami, která měla být odpovědná za konec jedné etapy mínojské civilizace na Krétě. Co na tomto tvrzení mění nové výzkumy?

    Další úkol pro cubesaty – zkoumat Slunce. NASA vybrala novou misi, která prozkoumá Slunce a zkusí zjistit, jak na něm vznikají obří bouře, které vyvrhují nabité částice do meziplanetárního prostoru.

    Sirné sloučeniny jako podpora mimozemského života? Už mnoho desetiletí jsou oblíbené pokusy, při nichž se na směsi plynů různě působí např. ultrafialovým zářením nebo elektrickým výbojem a ve výsledné směsi poté objevujeme různě složité organické látky.

    VegetUP: nanomnožství cytokinů zvýší úrodu plodové zeleniny. Přípravek pro zálivku při hydroponickém pěstování plodové zeleniny, který zvyšuje výnosy o pět až deset procent.

    Astrofotografie měsíce: C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu. Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila?

    Vlákno ibišku konopitého v automobilovém průmyslu. Lehký kompozit představuje kombinaci dvousložkové polyuretanové pěny a tropické rostliny ibišek konopovitý.

    Věda a koronavirus

    Roste počet pacientů s Covid-19, kteří nemají žádné příznaky kromě ztráty čichu. Viry mohou ovlivnit čichovou funkci několika způsoby. Mají lidé jinak bez příznaků při ztrátě čichu navštívit lékaře?

    Na MITu navrhují proti koronaviru obyčejný peptid. Může k odzbrojení viru stačit sekvence 23 aminokyselin kopírující kousek kritického receptoru na lidských buňkách? Jaké jsou výhody peptidů oproti jednodušším nebo naopak složitějším molekulám?

    Robotická stanice z ČVUT pro testování COVID-19 v Nemocnici Na Bulovce. Stroj se sestává z univerzálního robotického manipulátoru, přesné pumpy schopné nahradit ruční pipetování a přesné vestavěné laboratorní váhy ověřující po pipetování každého vzorku, zda bylo přeneseno očekávané množství tekutiny.

    Koronavirus: ÚOCHB vyvíjí nové kity pro izolaci virové RNA. Komerční kity nejsou a v nejbližší budoucnosti ani nebudou dostupné.

    Vakcína na koronavirus z Pittsburghu navržena pro testy na lidech. PittCoVacc, vakcína proti koronaviru vytvořená na University of Pittsburgh, cílí na virové proteiny – na rozdíl od jinde vyvíjených RNA (mRNA) vakcín. PittCoVacc vychází z podobných zdejších projektů týkajících se SARS-CoV v roce 2003 a MERS-CoV.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.