abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.5. 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 541 hlasů
     Komentářů: 22, poslední 5.5. 10:06
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Skyrmiony lze vytvořit i elektrickým proudem

    3. 9. 2023 | Redakce | Různé | 3189×

    Modifikovaná gravitace a česká kosmologie. Webbův dalekohled našel méně aktivních galaktických jader, než se čekalo. Tajemná temná skvrna na Neptunu. Uhlíkové tečky. Daly by se geny pro dlouhověkost rypošů přenášet? Další podivnosti kolem grafenu.

    Skyrmiony i jiné fázové přechody lze vytvořit i elektrickým proudem

    Fázové přechody se změnou parametrů prostředí, jako je teplota, magnetické pole nebo tlak, vyvolávají běžně, u proudu se to však podařilo prokázat vůbec poprvé. Vědci vytvořil 18 mikrometrů dlouhou tyč ze slitiny manganu a křemíku a připojil k ní elektrické kontakty. Elektrická měření potvrdila vznik skyrmionové fáze při teplotě přibližně -250 °C. Po zapnutí elektrického proudu skyrmionová fáze zmizela.

    Modifikovaná gravitace a česká kosmologie

    Rudý posuv a problém rychlosti vzniku galaxií v raném vesmíru. Nejistota kolem horkého velkého třesku. Proč žijeme v prázdnotě KBC. Na několik otázek souvisejících s temnou hmotou a modelem MOND odpovídá zastánce druhého konceptu, prof. RNDr. Pavel Kroupa, Ph.D., astrofyzik českého původu, působící dnes na Univerzitě v Bonnu a na pražském Matfyzu. „Můj tým v Bonnu a v Praze proto nyní zmírňuje podmínku, že došlo k horkému velkému třesku. Ano, to představuje zásadní odklon od kánonu. Tento nový model označuji jako český (Bohemian) model kosmologie…“

    Webbův dalekohled našel méně aktivních galaktických jader, než se čekalo

    Vědci předpokládali, že průzkum Webbova dalekohledu s vyšším rozlišením odhalí mnohem více aktivních galaktických jader než předchozí průzkum. … Černé díry v centrech galaxií ale pravděpodobně rostou pomaleji, než se dříve předpokládalo, Výsledky studie naznačují, že centrální černé díry obvykle pohlcují jen omezené množství materiálu a možná nemají významný vliv na své hostitelské galaxie…

    Jak vodíkové ionty pronikají přes grafen

    Z modelů vycházelo, že hustá struktura grafenové mřížky je pro protony nepropustná. To vedlo k domněnkám, že protony nepronikají samotnou krystalovou mřížkou, ale dírkami v její struktuře. Nová studie na základě měření transportu protonů grafenem s ultravysokým prostorovým rozlišením ale dokazuje, že i dokonalé krystaly grafenu bez děr jsou pro protony propustné.

    Tajemná temná skvrna na Neptunu poprvé pozorována z povrchu Země

    Tyto dočasné útvary vyskytující se na pozadí modré atmosféry planety Neptun jsou pro astronomy stále záhadou a nová pozorování přinášejí důležité informace o jejich povaze a původu. Tmavé skvrny jsou typickými útvary vyskytujícími se v atmosférách plynných planet. Nejznámější z nich je Velká rudá skvrna planety Jupiter.

    Krátce

    Mozek při rozhodování počítá více strategií současně – na pohled zbytečně. Ne že by je pak mozek totiž na závěr kombinoval. Vědci to tvrdí na základě speciálně navrženého experimentu, kdy pokusné myši ve virtuální realitě hledaly vodu.

    Jak vypadal Ötzi?V ýzkumný tým dospěl k závěru, že muž z ledovce pocházel z relativně izolované populace, která měla jen velmi málo kontaktů s jinými obyvateli tehdejší Evropy.

    Vodík by se mohl přepravovat i ve stávajících plynovodech. Správně namíchaná/nastavená směs vodíku se zemním plynem by mohla proudit i ve stávajících systémech pro zemní plyn. To by samozřejmě bylo výhodnější než budovat potrubí od nuly…

    České země a Hedvábná cesta. Prostor Českých zemí se dálkovým stykům v návaznosti na Hedvábnou cestu otevřel již na samém počátku našich středověkých dějin. (úryvek z knihy Vladimír Liščák: Putování po Hedvábné cestě)

    Některé hvězdy jsou až z 80 % plné skvrn. Větší podíl chladnějších oblastí může blokovat tolik světla, že to pak má na tyto hvězdy měřitelný vliv. Protože světlo nakonec musí uniknout, hvězda chladnější místa kompenzuje tím, že se rozpíná.

    Vědci vložili myším geny rypošů, ty pak žily déle. Výzkumníci úspěšně přenesli „gen dlouhověkosti“ z rypošů lysých do myší, což vedlo ke zlepšení jejich zdravotního stavu i prodloužení života.

    Kardiologové začali léčit fibrilaci síní pomocí pulzního pole. Srdeční arytmii už lékaři neodstraňují pouze pomocí radiofrekvenční ablace…

    Skákající geny mají pozitivní vliv na rostlinná společenstva. Jednotlivé rostliny pod vlivem stresu změnily své vlastnosti díky činnosti uvolněných transpozonů, a tím změnily nároky na prostředí a omezené zdroje…

    Příroda si se škodlivým přízemním ozonem poradí i za extrémního sucha. Ani za největšího sucha se množství odstraněného přízemního ozonu nezvýšilo, a to navzdory tomu, že ho stromy v takových podmínkách pohlcují méně.

    Uhlíkové tečky mohou sloužit pro světlem aktivovanou produkci peroxidu vodíku. Magnetické polarony, speciálně vázané stavy elektronu, se ukázaly jako klíčové při fotoprodukci peroxidu vodíku.

    Poruchy motorů u elektromobilů dokážou odhalit matematické algoritmy. Elektromotory by měly zůstat provozuschopné i při poruše. Zajistit to mohou pohony s redundancemi využívající diagnostické algoritmy s následnou kompenzací poruch.

    Tomografická analýza odhalila podobu razidla z unikátního nálezu v Jihlavě. Unikátní tomograf TORATOM disponuje dvěma nezávislými zdroji rentgenového záření v kolmém uspořádání.

    Vědci umožňují obohatit pšenici o výhodné geny jejích divokých příbuzných. Týmu rostlinných genetiků se podařilo najít mimořádně zajímavé místo, tzv. rekombinační hotspot, který může výrazně ovlivnit úspěšnost při šlechtění.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.