V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Může mít reálný materiál neceločíselný počet dimenzí a jaké bude mít elektromagnetické vlastnosti? Co přijde po 2D materiálech? Voda jako jed pro marťanský život. Gravitační vlny pro měření Hubbleovy konstanty. Průtočné krystaly.
Vědce zajímalo, co budou elektrony provádět ve fraktálu, tedy struktuře s neceločíselnou dimenzí. Vybrali si Sierpinského trojúhelník, což je struktura, která vzniká z rovnostranného trojúhelníku opakovaným vykusováním vnitřních rovnostranných trojúhelníků. Objekt má dimenzi rovnou 1,58.
Změnu rychlosti rozpínání vyjadřuje Hubbleova konstanta. Dokážeme ji změřit poměrně přesně, problém však spočívá v tom, že výsledky získané dvěma různými metodami se od sebe liší až o 10 %. Další nezávislá metoda měření by mohla otázku rozhodnout.
Superionické krystaly představují zajímavou fázi hmoty. Napohled (nebo při uchopení do ruky) vypadají jako pevná látka a drží si svou krystalovou mřížku. To se však týká pouze části atomů, jiné v mřížce téměř volně protékají jako kapalina. Existuje „polotekutá“ fáze ledu a objevila se i myšlenka tohoto jevu využít v bateriích.
Proč na Merkuru chybí sopečné kužely? Jsou na Zemi i na Marsu. Proč je ale nemůžeme najít na Merkuru?
Mayská města se nezahušťovala. Když ve městě desetkrát vzroste počet obyvatel, nezvětší se stejně zastavěná plocha. Mayové byly ale možná výjimkou z tohoto pravidla.
Mohl se život na Marsu utopit? Déšť na poušti Atacama byl devastační. Eventuálním místním mikrobům na Marsu by voda možná vůbec nechyběla. Od toto se odvíjí opravdu kuriózní možnost.
Jak se liší mitochondrie u různých eukaryot Jak přesně fungují proteinové „stroje“ v buněčných elektrárnách eukaryotických organismů?
Astrofoto: Kassiopeia a její srdce Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek IC 1805.
Chleba vs. pivo podruhé. Obliba piva prý předcházela vzniku zemědělství, chuť na pivo motivovala dokonce lidi k tomu, aby se snažili zvýšit sklizeň planě rostoucích obilnin.
Kosmický had Apep, blízká supernova se zábleskem gama. Co je to Wolf-Rayerova hvězda? Dalekohled ESO/VLT pozoroval spirálovitý útvar vzniklý interakcí hvězdných větrů.
Ekonomika římského císařství: prosperita bez inovací. Výnosnost některých plodin dosahovala hodnot, jaké jsou srovnatelné s celoevropským průměrem v letech 1500 až 1800. (úryvek z knihy Balázs Komoróczy – Marek Vlach: Příběhy civilizace a barbarství. Pod nadvládou Říma)
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: