abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 1
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Komunita

    Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    28.4. 23:33 | Nová verze

    Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:22 | Zajímavý projekt

    TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    27.4. 21:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 23:00 | Komunita

    V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 481 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Supermřížky, superkrystaly a efektivnější tranzistory

    7. 2. 2021 | Redakce | Různé | 1832×

    Záhada uralské Mrtvé hory. Kolem prvku flerovia žádný ostrov stability není. 6 nejdůležitějších věcí o marsovském vrtulníku. Kde se bere voda na Měsíci. Fosfan na Venuši byl asi omyl. Fyzika čokolády. Nejchytřejší psi. Jak se řeklo staroslověnsky pivo?

    Od supermřížek k superkrystalům

    V supermřížkách z periodicky se opakujících feroelektrických a dielektrických vrstev o tloušťce několika nanometrů se elektrické dipóly často uspořádávají do velmi komplexních doménových struktur vytvářejících proužky, prstence či spirály nanoskopických rozměrů. Ukazuje se, že odezva těchto doménových struktur na působení vnějšího elektrického pole je často velmi neobvyklá a hlavně citlivá, což by mohlo vést k šetření elektrické energie spotřebovávané dnes a denně biliony tranzistorů v elektronice.

    Nejchytřejší psi se zvládnou naučit slovo už po 4 opakováních

    Hvězdami výzkumu se staly border kolie Whisky z Norska a yorkshirská teriérka Vicky Nina z Brazílie. U Whisky to nepřekvapuje, border kolie se pokládají za jedno z nejinteligentnějších psích plemen, alespoň z hlediska experimentů tohoto typu…

    Fyzikální tabulky dobré čokolády

    Kvalita čokolády silně závisí na způsobu její přípravy. Kakaové máslo, jako její důležitá součást, je směsí různých triacylglycerolů a mastných kyselin, která při tuhnutí vykazuje polymorfismus. Může existovat v pěti různých strukturách, přitom jedině přítomnost fáze β zaručuje tu nejchutnější čokoládu.

    Krátce

    Ďatlovovu výpravu prý zničila netypická lavina. U uralské Mrtvé hory zahynula v roce 1959 skupina studentů. Kolem události se nakupila celá řada záhadologických výkladů, kde hrálo roli např. UFO, sněžný muž nebo tajný vojenský experiment.

    Jak se poučit ze stárnutí šimpanzů. U šimpanzů se matka stará o potomka sama – ale přesto počet potomků není spojen s horším zdravotním stavem.

    Kolem flerovia nenašli žádný ostrov stability. Flerovium, Fl, je prvek s protonovým číslem 114. Podle jedné teorie by se zrovna kolem tohoto prvku se mohl nalézat hypotetický ostrov stability. 114 je pro protony totiž jedním z možných tzv. magických čísel.

    Náhodná čísla generovaná pomocí DNA. Skutečně náhodná čísla se obvykle generují pomocí fyzikálních metod, co to zkusit (bio)chemicky? I takové návrhy už tu byly, ale nyní došlo i k praktickému předvedení.

    TESS našla svou první planetu se dvěma slunci. Od družice TESS se očekávalo, že počet cirkumbinárních planet, které obíhají okolo dvou hvězd současně, významně rozšíří. Téměř tři roky po startu tady máme teprve první.

    6 nejdůležitějších věcí o marsovském vrtulníku. Jestli se 18. února letošního roku podaří americkému vozítku Perseverance přistát na Marsu, dopraví sem i malého spolucestujícího – marsovskou helikoptéru pojmenovanou Ingenuity.

    Fosfan v atmosféře Venuše má být oxid siřičitý. Původně detekovaný signál navíc podle všeho nevznikal ve vrstvě mraků, ale mnohem výše, kde by molekuly fosforovodíku byly během několika sekund zničeny ultrafialovým zářením.

    Diamant odolal rekordnímu tlaku. Ze známých modifikací uhlíku je diamant z hlediska tlaku tou nejstabilnější, nicméně předpokládáme, že při zvyšování tlaku nakonec uhlík vytvoří ještě jiné struktury.

    Voda na Měsíci vzniká díky i zemské magnetosféře. I na pustém Měsíci se kupodivu tu a tam najde voda, led v zastíněných kráterech u pólů nebo voda vázaná v horninách. Kde se tam ale bere?

    Gorazd: česko-staroslověnský slovník on-line… běžné konverzační obraty (např. s‘drav‘ ‚ahoj‘, blagodarjǫ ‚děkuji‘), názvy předmětů denní potřeby (např. ol‘ ‚pivo‘, črěvije ‚boty‘), pojmy překvapivě moderní (např. kuplja ‚obchodování‘, oglavljenije ‚kapitál‘).

    Přímá přeměna metanu na metanol má šanci prosadit se v průmyslu. Ve světě chybí levná technologie na zpracování těženého metanu a současně významně roste poptávka po metanolu.

    Intraoperační počítačová tomografie a spinální robotický systém. Operace páteře šetrnější a bezpečnější. Později bude systém využit i na operace tumorů.

    V jantaru našli unikátní brouky z doby dinosaurů. Předpokládá se, že bioluminiscence vznikla v evoluci brouků u larev jako antipredační strategie, až později se začala využívat k mezipohlavní signalizaci...

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.