abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 592 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Supravodivost grafenu i bez magického úhlu

    24. 3. 2023 | Redakce | Různé | 2916×

    Jak by vypadala noční obloha, kdybychom viděli záření gama. Dvacítkové soustavy v různých kulturách. Největší akumulátor v ČR. Minineptuny a jejich obyvatelnost.

    Třikrát grafen: Supravodivost i bez magického úhlu

    Kvantové geometrie, supravodivost vs. rychlost elektronů. Elektrony jako kapalina nebo jako plyn. Magický úhel a selenid wolframičitý. Ukázalo se, že supravodivé mohou být nejen vrstvy grafenu pootočené o magický úhel, ale i vrstvy normálně zarovnané na sobě. Taovou strukturu je samozřejmě mnohem snazší vyrobit.

    Jak by vypadala noční obloha, kdybychom viděli záření gama

    Nová animace NASA ukazuje noční oblohu v gama oblasti spektra. Více než 90 % zdrojů v souboru dat jsou blazary, centrální oblasti galaxií kolem aktivních obřích černých děr, které vedle záření produkují i silné výtrysky (jety) částic. Tím se blazary stávají zajímavé pro astronomy, kteří chtějí kombinovat pozorování částic, světla a vlnění časoprostoru.

    Krátce

    Psi praváci a psi leváci Rozdíly v používání tlapek závisejí i na složitosti úkonu. Jednoduché úkoly typu stabilizace různě se točících hraček provádí pes málem náhodně. Při podávání packy už ale oboutlapých psů moc není…

    Minineptuny by mohly být vlhké. Mezi dosud katalogizovanými planetárními systémy nacházíme zajímavý vzor. Časté jsou superzemě s hmotností asi 1,4 Zemí a pak minineptuny s hmotností asi 2,5 Zemí. Naopak kolem hmotnosti 1,8 Země existuje „mezera“. Proč?

    Zlato z Uru, Tróje i Egeidy má stejný původ. Historické šperky obsahují kromě zlata vždy i další prvky, jako je stříbro, měď, zinek, palladium a platina. V závislosti na „slitině“ lze vytvořit odlišný chemický profil nálezů a na jeho základě vyvodit další závěry.

    Z dějin počítání: časté byly i dvacítkové soustavy. (úryvek z knihy Martin Rychlík: Dějiny lidí)

    Nová technika umožňuje odhadnout, kolik vody se vejde do nitra exoplanety. Voda na exoplanetách může být nejen v podobě oceánu na povrchu nebo pod ledovou krustou. Většina vody může být navázána v horninách různě hluboko v nitru planety.

    Spánková apnoe zvyšuje riziko demence. Obstrukční spánková apnoe podle nových experimentů může přispět ke vzniku demence, a to i bez mrtvice, infarktu nebo podobného jednorázového incidentu.

    NASA zahájila stavbu roveru VIPER. Jakmile skončí fáze integrace, projde rover sérií funkčních testů všech systémů… Termín přistání na Měsíci (10. listopadu 2024) se blíží…

    V eneolitu vzrostl význam mléčných výrobků, i přes laktózovou intoleranci. Mléčné výrobky se v Evropě konzumují od neolitu, jejich využití bylo součástí příslušného „kulturního balíčku“ prvních zemědělců. V samotném neolitu nicméně příliš podstatnou část stravy zřejmě netvořily…

    Obrovský genom bobu, domestikace a záhada enzymu PPO. Pěstitelé vybírali semena bez pigmentace pocházející z rostlin, u kterých tento gen nebyl funkční.

    Chudí prosperují a bohatí strádají, zjistili vědci o motýlech. Jeden druh motýla se v naší přírodě úspěšně šíří, přestože jsou jeho populace geneticky extrémně chudé. Oproti tomu druhý, po stránce genetické nadprůměrný, patří k nejohroženějším motýlům střední Evropy.

    ČEZ ESCO postaví ve Vítkovicích největší akumulátor v ČR. Baterie velká jako rodinný dům pomůže stabilizovat českou energetickou soustavu. Výkon bateriového úložiště je 10 MW a překonává současnou největší baterii v Česku o více než 40 %.

    Pacientům se zhoubným mnohočetným myelomem pomáhají nové terapie. Mnohočetný myelom – hematoonkologické onemocnění, které postihuje plazmatické buňky, jež jsou v těle zodpovědné za tvorbu protilátek. Jde o druhou nejčastější rakovinu krvetvorby…

    Kvalita spánku úzce souvisí s kvalitou života. Na individuální úrovni uváděná kvalita spánku souvisela se všemi pěti ukazateli kvality života s výjimkou pracovního stresu.

    Výzkum mezidruhových kříženců pomůže ve šlechtění odolnějších plodin. Jeden z rodičovských genomů je stabilnější a druhý je naopak náchylnější k různým eliminacím.

    V Japonsku objevili nový druh orchideje, vypadá jako sklo. Je velmi vzácné, aby v Japonsku byla objevena nová rostlina. Země je hustě osídlena, flóra důkladně prozkoumána a zdokumentována.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.