abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.5. 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 544 hlasů
     Komentářů: 23, poslední dnes 07:51
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Supravodivost LK-99 je nadále nejistá

    11. 8. 2023 | Redakce | Různé | 2577×

    A další novinky ze světa supravodivosti. Výzkum se zaměřuje na palladium. Hydrid lutecia dopovaný dusíkem. Rekord pro prvek: skandium. Databáze má těžařům pomoci vybrat si asteroid. Odhalování anatomie černých děr. Obyvatelnost terminátorových planet. Mitochondriální teorie stárnutí.

    Supravodivost LK-99: nejistota přetrvává, naděje žije

    Materiál v čisté podobě by měl být Mottovým izolantem, tj. v jisté ohledu opakem supravodiče – neměl by vést žádný proud. V experimentu byla podle nich proto nejspíš použita nějaká verze s nečistotami/dopanty a ta může mít právě opačné vlastnosti (v minulých případech se z izolantů stávaly např. topologické supravodiče). To má potvrzovat i další výzkumná skupina z Pekingu, která při prvních experimentech dospěla k závěru, že LK-99 je paramagnetický izolant. Opět tedy: případná supravodivost vyžaduje materiál nějak dopovat. Stále tu není žádný důkaz, že pak jde o vysokoteplotní supravodič, ale naděje zde je.

    Další pokrok v supravodivosti při pokojové teplotě: hydrid lutecia dopovaný dusíkem

    Na University of Rochester vytvořili materiál supravodivý při teplotě 20,5 °C a tlaku 10 kilobarů (cca 10 000 atmosfér). Příslušnou látkou je hydrid lutecia dopovaný dusíkem. Tlak je to sice stále obrovský, nicméně o dva řády menší než při předchozích podobných pokusech. V čele týmu stál Ranga Dias; tito vědci již dříve oznámili v oblasti supravodivosti jako objevy hydridy síry a yttria.

    Krátce

    Výzkum supravodivosti se zaměřuje na palladium (a další novinky ze světa supravodivosti). Po kuprátech a niklátech si vědci při hledání vysokoteplotních supravodičů začínají všímat sloučenin dalšího prvku – palladia.

    Supravodivost do třetice: Rekord pro samotný prvek a spinové žebříky. Nová studie prokázala, že jedna z fází skandia (Sc-II) by při vysokých tlacích měla být supravodivá ještě za teploty 36 K.

    Studie navrhuje obyvatelnost terminátorových planet. U trpaslíků typu M, tedy vůbec nejčastějších hvězd, se poměrně často vyskytují i exoplanety s vázanou rotací, které mají jednu stranu trvale přivrácenou ke hvězdě. Obyvatelné by mohlo být tenké rozhraní mezi horkou (denní) a studenou (noční) stranou, tzv. terminátorová zóna.

    Zkoušky rakety pro start z Marsu. Americká raketa MAV (Mars Ascent Vehicle) se stane prvním strojem, který odstartuje z povrchu jiné planety a dosáhne její oběžné dráhy.

    Databáze má těžařům pomoci vybrat si asteroid. Autoři databáze nyní pro zájemce o těžbu připravili rovnou databázi obsahující dva z tohoto pohledu nejzajímavější údaje charakterizující asteroidy – jak snadné je se k nim dostat a z čeho se skládají.

    Mitochondriální teorie stárnutí. Proč nemají všechny druhy tak dobře těsnící mitochondrie? Kryse by jistě prospělo snížení úniku volných radikálů spíš než výdej velkého množství zdrojů na produkci obrovského objemu antioxidantů? (úryvek z knihy Lee Know: Mitochondrie a medicína budoucnosti)

    Úbytek mořských trav, významných ekosystémů oceánu. Porosty mořských trav jsou považovány za deštné pralesy oceánu.

    Elektronové mikroskopy pomáhají vyvíjet energeticky úsporné čipy. Ač je nitrid galia dlouho studovaný materiál, stále existuje mnoho otázek a technologických problémů, jejichž vyřešení umožní výrobu pokročilých čipů s atraktivní cenou.

    Odhalování anatomie černých děr. Pokud je černá díra součástí binárního systému, nabízí se celá studna objevů.

    Vědci z ÚOCHB vylepšují léčbu rakoviny a snaží se potlačit vedlejší účinky léků. Prostřednictvím nové chemické reakce lze totiž přidat k léčivé látce světelnou značku.

    Na stavbe industriálneho parku vo Valalikoch našli archeológovia jedinečné nálezy. Nesmierne dôležité je preskúmanie pohrebiska datovaného do 10. prípadne do začiatku 11. storočia.

    Olomoucká vědkyně vyvinula novou metodu sponkování a značkování peptidů, která může pomoci při vývoji cílených léčiv. Na spojování peptidů se obyčejně podílejí různé aminokyseliny, nicméně kombinace tryptofanu, multikomponentní reakce a sponkování peptidů nebyla dosud prováděna.

    Češi vyvinuli speciální balící papír na elektroniku i výbušniny. Speciální papír, který dobře odvádí elektřinu a zabraňuje nežádoucímu působení statické elektřiny, vyvinuli čeští výzkumníci díky použití modifikované celulózy.

    Astrofotografie měsíce: Ou4 – Obří oliheň. Charakteristická modrozelená farba je dôsledkom emisie dvakrát ionizovaného kyslíka (OIII) a jej tvar súvisí s aktivitou veľmi horúcej trojhviezdy HR8119.

    První přenosný Mössbauerův spektrometr pro průmyslové využití. Cílem je vývoj prvního přenosného Mössbauerova spektrometru ne většího než plechovka od Coca-Coly, který umožní rychlou a přesnou analýzu materiálů s obsahem železa přímo v průmyslovém provozu.

    Jak rychle rostou zuby a kosti? Nová metoda otevírá další možnosti tkáňovému inženýrství. Metoda spočívá v přesně časovaném podávání fluorescenčních barviv, jejich začlenění do nově vznikajících kostí a zubů a následného optického projasnění.

    Meteorický roj Perseid vrcholí v noci z 12. na 13. srpna. Perseidy mají svůj původ v prachových částicích uvolněných z periodické komety 109P Swift-Tuttle.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.