abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 853 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Temná hmota, drony a superpočípače

    10. 6. 2016 | Redakce | Různé | 2335×

    Nositelná elektronika by mohla sdílet nejen data, ale i energii. Biotechnologie a beton. Lidské orgány pěstované v prasatech. Pití piva a vína ze skla vs neprůhledné keramiky. Kovová pěna a jak čeští vědci získali přístup k druhému nejvýkonnějšímu počítači světa.

    Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.

    Železobeton lepený bakteriemi

    Biotechnologie se mohou zajímavě uplatnit i při výrobě tak tradičního materiálu, jako je beton. Přesněji řečeno železobeton. Strukturu narušovanou slanou vodou lze lepit bakteriemi. Konkrétně jde o alkalofilní bakterie Bacillus pasteurii. Do betonu se jim přidá škrob a po aktivaci vytvářejí kalcit, kterým se trhliny zacelí.

    Sdílet energii

    Chodíme oblepeni čím dál větším množství elektroniky – smartphony, hodinky, náramky a další wearables, internet věcí. Proč by za těchto okolností spolu zařízení nemohla sdílet nejen data, ale i energii? Konkrétní technologií by bylo napájení indukcí. Samozřejmě – dochází přitom ke ztrátám a otázkou je, zda lidé/trh o podobnou funkci stojí. To se musí zkusit. Jsou zde i další otázky, ohebnost indukčních cívek, stínění lidského těla…

    Temná hmota

    Jak vyřešit záhadu temné hmoty? Možná se nachází v prvotních černých dírách na okrajích galaxií. Tyto útvary by podle nové teorie mohly vzniknout krátce po velkém třesku. Tím by se vyřešila hádanka, proč je v galaxiích více hmoty, než pozorujeme. Ale samozřejmě – že by to bylo takhle jednoduché?

    Drony tančí

    Drony mohou být nejen praktickou technologií, ale také součástí tanečních přehlídek.

    Průmysl na oběžné dráze

    Podle šéfa Amazonu Bezose je budoucnost v kosmických průmyslových zónách. Těžký průmysl náročný na energii by se mohl přestěhovat na oběžnou dráhu.

    Transplantace, prasata a lidi

    Velmi pokročilá technologie, současně etické otázky: pěstování lidských orgánů v prasatech. Ovšem etické námitky směřují vůči tomu, že prasata by se chovala (např.) s lidskými játry a tudíž z lidských kmenových buněk. Kritikům vadí, aby náhodou nemohla vzniknout struktura typu lidského mozku (z jater?). Přitom pro prasečí játra se prasata chovají, čili odpor lze brát i jako pokrytecký či nábožensky motivovaný.

    Jak lidé ovládli sklo

    Pivo a víno se dlouho pily bez toho, že by lidé viděli barvu nápoje, tedy z neprůhledné keramiky. Jak to ovlivňovalo výrobu těchto nápojů i degustační zážitky? Podíváme se na dějiny skla.

    Kovové pěny

    Materiálem budoucnosti by se mohly stát zpěněné kovy. Kovové pěny mají malou hustotu, hodí se tedy pro automobilový průmysl. Příslušné výzkumy podporuje Technologická agentura ČR.

    Rušení cel

    Na úrovni EU-zbytek světa se mají začít rušit cla na vývoz a dovoz hi-tech produktů, do čehož se zařazují herní konzole, navigační systémy, televizní i dotykové obrazovky, ale i přístroje pro magnetickou rezonanci či satelity. Podrobnější informace.

    Čeští vědci získali přístup k druhému nejvýkonnějšímu počítači světa

    „Ověřili jsme si, že náš software je schopen vyřešit rovnice se 124 miliardami neznámých na více než 17 500 výpočetních uzlech (tj. na více než 280 000 výpočetních jádrech) v řádech několika minut,“ uvádějí vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations. Úloha nebyla řešena na ostravském počítači Salomon, ale na Titanu, aktuálně druhém nejvýkonnějším superpočítači světa.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.