abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 22:22 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 21:44 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:11 | Komunita

    UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 03:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 21:55 | Zajímavý článek

    Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 37
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (57%)
     (30%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 280 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Temná hmota vznikla podle nové teorie zpomalením a ztěžknutím rychlých částic

    30.5. | Redakce | Různé | 2597×

    HotDOGy vs. Dysonovy sféry: 7 kandidátů na mimozemskou technologii. Feynmanův zákon a fraktální geometrie katastrof. Neexistuje pouze nekov, nebo kov, ale také přepínající se fáze. Rané galaxie přispívají k dosvitu vesmíru. V Česku vznikla biobanka dřeně dětských zubů pro uchování kmenových buněk. Povedlo se najít vztah mezi neurčitostí obsaženou v kvantovém měření a kvantovou provázaností.

    Temná hmota vznikla podle nové teorie zpomalením a ztěžknutím rychlých částic

    Studie vědců z Dartmouthu navrhuje novou teorii o původu temné hmoty. Astrofyzikové tvrdí, že vznikla z částic, které rychle kondenzovaly fázovým přechodem, podobně jako pára ve vodu. Tyto vysokoenergetické částice téměř bez klidové hmotnosti se na počátku vesmíru srážely, přitom ztrácely svoji energii a po spárování vytvořily obrovské množství temné hmoty, které pozorujeme (poznámka: respektive spíš předpokládáme) dnes.

    HotDOGy vs. Dysonovy sféry: 7 kandidátů na mimozemskou technologii

    Astronomové hledali Dysonovy sféry v Mléčné dráze opakovaně a našli i několik zajímavých kandidátů. Projekt Hephaistos využil data z družic Gaia, 2MASS a WISE k prozkoumání 5 milionů kandidátských objektů. Na jejich základě bylo identifikováno 7 nejnadějnějších. Na první pohled se zdá, že jde o červené trpaslíky typu M, ale jejich spektra nepřipomínají jednoduché hvězdy. Tento druh infračervených objektů podobných hvězdám je přesně takový, jaký bychom očekávali od Dysonovy sféry.

    Rané galaxie přispívají k dosvitu vesmíru

    Kosmické mikrovlnné pozadí – známé také jako „dosvit“ vesmíru – je považováno za klíčový důkaz velkého třesku. Toto reliktní záření zároveň pomáhá vysvětlit, jak mohly vzniknout první galaxie. Výzkum vědců z univerzit v Bonnu, Praze a Nankingu však naznačuje, že intenzita této radiace byla doposud pravděpodobně nadhodnocena. Pokud se jejich výpočty potvrdí, mohly by zpochybnit teoretické základy standardního kosmologického modelu.

    Feynmanův zákon: problém může být i uprostřed

    Důvodem výbuchu Challengeru rozhodně nebyl tlak shora. Stejně tak počasí sehrálo jen podružnou roli, i když je pravda, že ráno v den startu bylo skutečně na floridské poměry nečekaně chladno… Jiným vysvětlením havárie, o kterém se v té době hodně mluvilo, byla hypotéza, že lidé zodpovědní za vypuštění Challengeru propadli „syndromu skupinového myšlení“. (úryvek z knihy Niall Ferguson: Zkáza. Politické aspekty katastrof)

    Feynmanův zákon a fraktální geometrie katastrof (pokračování úryvku)

    Krátce

    Voda mohla vzniknout dříve, než se myslelo. Podle nové studie mohla být voda i klíčovou složkou prvních galaxií.

    Iberský poloostrov před příchodem Indoevropanů postihl populační kolaps. Podle převládající představy dorazili lidé mluvící indoevropskými jazyky do Hispánie někdy kolem roku 2200 př. n. l. Víceméně vyhubili mužskou populaci a smísili se s místními ženami.

    Kouzla řek: bifurkace, bobři i starověké mýty. Řeky se nejen stékají, ale také roztékají, alespoň občas. A je to celé fascinující… (glosa)

    Espresso mezi hvězdami. Vesmírný kávovar funguje na stejném principu jako kapslový kávovar na Zemi, od toho pozemského se však liší materiálem a také speciálním designem jednotlivých komponent.

    Astronomové se snaží odhadnout, zda je naše Galaxie nějak výjimečná. Cílem přehlídky SAGA je charakterizovat satelitní systémy kolem jiných hostitelských galaxií, které mají podobné hmotnosti jako Mléčná dráha.

    Cukrovku druhého typu lze léčit i přes mozek. Léčbou „přes“ mozek se přitom nemyslí působení na změnu životní stylu, ale přímé farmakologické zacílení na konkrétní neurony v mozku, nikoliv na samotnou inzulínovou rezistenci nebo na obezitu.

    Přepínání mezi kovem a nekovem: vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev. Neexistuje pouze nekov, nebo kov, ale také fáze, v níž se systém velmi rychle, během desítek femtosekund, přepíná mezi oběma stavy.

    Říp: zkamenělé lávové jezero pod praotcovýma nohama. Nový výzkum českých geologů ukazuje, že tato symbolická dominanta je pozůstatkem lávového jezera, které vzniklo před více než 26 miliony lety během výbušné erupce tzv. maarového vulkánu.

    V Česku vznikla biobanka dřeně dětských zubů pro uchování kmenových buněk. Dřeň dětských zubů je zdrojem bohatým na tzv. pluripotentní MUSE buňky, které jsou flexibilní ve využití, což je odlišuje od „klasických“ mesenchymálních kmenových buněk získaných z jiných tkání.

    Astronomové pozorují dvojici galaxií v bitvě v hlubokém vesmíru. Ve vzdálených hlubinách vesmíru se dvě galaxie ocitají v napínavé válce. Znovu a znovu se k sobě přibližují rychlostí 500 km/s na násilném kolizním kurzu, aby si zasadily jen letmý úder a pak se stáhly a připravily na další kolo.

    Olomoučtí fyzici potvrdili nový zákon kvantové fyziky. Povedlo se najít poměrně zásadní vztah mezi neurčitostí obsaženou v kvantovém měření a kvantovou provázaností. Vědci doslova našli rovnici nebo spíše nerovnici, která dává nějaký vztah mezi těmito dvěma základními koncepty.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.