Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Germanen, další 2D materiál. Neznámé bosony kolem černých děr. Role her při vývoji umělé inteligence. Co se stalo, když se spolu potkali John Nash a John von Neumann? Kapalná voda na Marsu.
Germanen (germanene), ač materiál analogický grafenu, známe prozatím jen málo. Jak se zdá, látka je v tomto případě totiž stabilní pouze ve vakuu. Justin Ye z univerzity v Groningenu se svými kolegy teprve nyní dokázal vodivost germanenu alespoň nějak změřit.
Některé hry mají z pohledu umělé inteligence tu výbornou vlastnost, že v nich lze poměrně snadno měřit míru úspěchu. Pokud máme daný přesný vzoreček, jak užitek měřit, ať už to je počet gólů, dosažený čas, získané body, je možné veškeré úsilí vrhnout na hledání vhodného optimalizačního programu. Je tedy celkem přirozené, že se hraní her záhy dostalo do hledáčku počítačových vědců, zvláště těch zabývajících se umělou inteligencí. (úryvek z knihy Roman Barták: Co je nového v umělé inteligenci)
Podle některých teorií, které jdou za standardní model částic, existují ve vesmíru ultralehké částice patřící mezi bosony. S běžnou hmotou interagují tak slabě, že je nedokážeme zachytit při srážkách v urychlovačích ani v detektorech temné hmoty. Možná bychom je však mohli zachytit pomocí gravitačních vln vznikajících při interakci černých děr.
Když mladý John Nash zavolal von Neumannovi, aby mu předvedl svůj důkaz, že všechny konečné hry mají alespoň jednu rovnováhu, pokud jsou povoleny smíšené strategie, von Neumann ho odmítl. Proč se mu Nashův příspěvek nezamlouval? Von Neumann nejspíš nikdy příliš neuvažoval o evoluční interpretaci teorie her. Byl přesvědčen, že cílem zkoumání hry by mělo být jednoznačné racionální řešení. Idea Nashovy rovnováhy tento požadavek nesplňuje, protože většina her má rovnovah víc a často neexistuje žádný racionální důvod, proč si vybrat jednu a ne nějakou jinou. (úryvek z knihy Ken Binmore: Teorie her …a jak může změnit váš život)
Na planetě u Barnardovy hvězdy je extrémní zima, přesto tam může být život. Barnardova hvězda b se nemůže spoléhat na výrazné slapové síly dalšího tělesa, ale sama může mít vlastní zdroj tepla.
Aplikace vědců Ostravské univerzity Lovec vážek CZ zamíří z mobilů také do webových prohlížečů. Unikátní mobilní aplikace ostravské Přírodovědecké fakulty Lovec vážek CZ/Dragonfly Hunter CZ vstoupí do nové éry.
Budoucnost zemědělství: digitální dvojčata a senzory AI. Jak budou inovace IBM během příštích pěti let měnit každou fázi potravinového řetězce.
Novokaledonská vrána umí vše. Krkavcovití géniové zvládnou nejen sofistikované používání nástrojů, ale i „dedukce fyzikálního typu“. Dokáží například odhadnout hmotnost/hustotu předmětu z toho, jak se pohybuje ve větru.
Záhada kapalné vody pod povrchem Marsu. I hodně slané roztoky by pod povrchem Marsu prý zmrzly. Jedinou možností pro jejich existenci má být, že vulkanická aktivita Rudé planety přetrvala až dodnes.
Odpad z rýže jako zdroj oxidu křemičitého. Rýžové slupky, z nichž se nanočástice látky získávají, jsou největším celosvětovým zemědělským odpadem.
Na cukrovku jedem homolic. Forma inzulínu zabíjející ryby by u člověka mohla zabírat rychleji.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: