Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Nad běžnou hmotou podle všeho převládá temná hmota, o niž zatím víme de facto jenom to, že interaguje gravitačně (takže existují i přístupy, kdy se temné hmoty zkusíme zbavit prostě tak, že do gravitačních rovnic přidáme další člen). Nicméně aby v nějaké oblasti vesmíru bylo běžné zářící hmoty jen 0,01 %, to je přece jen s podivem. Takhle vychýlený poměr byl dosud zjištěn pouze u trpasličích galaxií, nyní se ale naměřil i v případě galaxie velikosti Mléčné dráhy.
USBee je nově demonstrovaná metoda, jak se dají krást data (šifrovací klíče, hesla… – krátká data) i z izolovaného počítače. Malware, který je samozřejmě třeba do systému dostat už dříve, data kóduje do elektromagnetického vyzařování provázejícího komunikaci s USB zařízením (běžným, to samo o sobě nemusí být podvodné). Vyzařování pak lze snadno detekovat i přes zeď z vedlejší místnosti.
Časové posuny při přechodu do jiného pásma nesnášíme stejně dobře. Lepší je létat na západ, tj. radši jít později spát než dříve vstávat. Samozřejmě to souvisí i s tím, jaký je v populaci podíl skřivánků a sov.
Brzké vstávání je vůbec špatné. Nový výzkum praví, že čím méně lidé spí, tím nižší mají příjem.
Vzpomínka na svět zelených moří a oranžové oblohy. Důkazy o pozemském životě se posouvají stále dále do minulosti. Nově objevené stromatolity jsou staré 3,7 miliardy let. Pomalu se tím blížíme hranici 4 miliard let, kdy končilo velké bombardování a Země byla neobyvatelná prostě proto, že oceány se periodicky vařily. Samozřejmě u podobných stop nebývá 100% jisté, že jsou opravdu biologického původu, stejně se však zdá, že život se objevil velmi rychle poté, co vůbec mohl.
Jak naučit umělou inteligenci, aby porozuměla ironii a sarkasmu? Vědci vyvíjejí software, který by to dokázal alespoň na Twitteru, a to na základě jiných reakcí konkrétního uživatele (zhruba řečeno: jako vtip myslíte tedy to, co je v rozporu s jinými vašimi postoji; nebo ještě jednodušeji: ironii třeba obvykle uvádíte určitými slovy). Zajímavé je to teoreticky, podobné analýzy mají samozřejmě smysl třeba pro marketing. Plus se zdá, že rozpoznat ironii se slušnou pravděpodobností nevyžaduje ani žádný složitý model.
Jak se v minulosti vyráběly kamence a kyselina sírová? Přinášíme úryvek z knihy, která popisuje staré výroby na Křivoklátsku. Síran hlinitý míchán byl s hnijící močí, která obsahovala amonné ionty. Po odpařování na dně nádoby krystalovaly úhledné, lesklé krystaly kamence hlinitoamonného, zatímco další sírany zůstávaly v roztoku. Později byl přidáván výluh z dřevného popela obsahující potaš (uhličitan draselný) a tím vznikal kamenec hlinitodraselný.
Velice zajímavou konkurenci klasických li-ion baterií představují baterie lithium-kyslík, které nabízejí v řadě ohledů lepší parametry, především vyšší hustotu energie na jednotku hmotnosti. Novinkou má být tato baterie v uzavřené podobě, kde se kyslík nevyměňuje s okolní atmosférou, ale zůstává vázán v baterii v podobě peroxidů a superoxidů lithia. Díky tomu také není třeba okolní vzduch filtrovat.
Perlička na okraj: U Moravského Krumlova se dokončuje archeologický průzkum dolů na pazourek. Zajímavé na tom je, že vrchol těžby nastal v době bronzové a železné, kdy už materiál de facto k ničemu potřeba nebyl. Měla snad těžba nějaký „rituální charakter“?
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: