abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 00:33 | Zajímavý software

    plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    včera 00:22 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.5. 23:00 | Zajímavý článek

    Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    24.5. 04:00 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    24.5. 00:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 18:11 | Nová verze

    Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 18:00 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 14:55 | IT novinky

    Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 6
    23.5. 12:00 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 4
    23.5. 04:00 | IT novinky

    Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (56%)
     (29%)
     (7%)
     (4%)
     (0%)
     (0%)
     (5%)
    Celkem 107 hlasů
     Komentářů: 8, poslední včera 15:58
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence a vtip

    8. 9. 2016 | Redakce | Různé | 1566×

    Jak má program rozpoznat ironii? Útok USBee. Je horší časový posun při létání na západ, nebo na východ? Nadějný vývoj kyslíkových baterií. Galaxie z temné hmoty, staré metody výroby kyseliny sírové a možná nejstarší doklady pozemského života.

    Galaxie z temné hmoty

    Nad běžnou hmotou podle všeho převládá temná hmota, o niž zatím víme de facto jenom to, že interaguje gravitačně (takže existují i přístupy, kdy se temné hmoty zkusíme zbavit prostě tak, že do gravitačních rovnic přidáme další člen). Nicméně aby v nějaké oblasti vesmíru bylo běžné zářící hmoty jen 0,01 %, to je přece jen s podivem. Takhle vychýlený poměr byl dosud zjištěn pouze u trpasličích galaxií, nyní se ale naměřil i v případě galaxie velikosti Mléčné dráhy.

    USBee krade data z izolovaného počítače

    USBee je nově demonstrovaná metoda, jak se dají krást data (šifrovací klíče, hesla… – krátká data) i z izolovaného počítače. Malware, který je samozřejmě třeba do systému dostat už dříve, data kóduje do elektromagnetického vyzařování provázejícího komunikaci s USB zařízením (běžným, to samo o sobě nemusí být podvodné). Vyzařování pak lze snadno detekovat i přes zeď z vedlejší místnosti.

    Jet lag a spánek

    Časové posuny při přechodu do jiného pásma nesnášíme stejně dobře. Lepší je létat na západ, tj. radši jít později spát než dříve vstávat. Samozřejmě to souvisí i s tím, jaký je v populaci podíl skřivánků a sov.

    Brzké vstávání je vůbec špatné. Nový výzkum praví, že čím méně lidé spí, tím nižší mají příjem.

    Nejstarší doklady pozemského života?

    Vzpomínka na svět zelených moří a oranžové oblohy. Důkazy o pozemském životě se posouvají stále dále do minulosti. Nově objevené stromatolity jsou staré 3,7 miliardy let. Pomalu se tím blížíme hranici 4 miliard let, kdy končilo velké bombardování a Země byla neobyvatelná prostě proto, že oceány se periodicky vařily. Samozřejmě u podobných stop nebývá 100% jisté, že jsou opravdu biologického původu, stejně se však zdá, že život se objevil velmi rychle poté, co vůbec mohl.

    Počítače chápou vtip

    Jak naučit umělou inteligenci, aby porozuměla ironii a sarkasmu? Vědci vyvíjejí software, který by to dokázal alespoň na Twitteru, a to na základě jiných reakcí konkrétního uživatele (zhruba řečeno: jako vtip myslíte tedy to, co je v rozporu s jinými vašimi postoji; nebo ještě jednodušeji: ironii třeba obvykle uvádíte určitými slovy). Zajímavé je to teoreticky, podobné analýzy mají samozřejmě smysl třeba pro marketing. Plus se zdá, že rozpoznat ironii se slušnou pravděpodobností nevyžaduje ani žádný složitý model.

    Výroba kyseliny sírové

    Jak se v minulosti vyráběly kamence a kyselina sírová? Přinášíme úryvek z knihy, která popisuje staré výroby na Křivoklátsku. Síran hlinitý míchán byl s hnijící močí, která obsahovala amonné ionty. Po odpařování na dně nádoby krystalovaly úhledné, lesklé krystaly kamence hlinitoamonného, zatímco další sírany zůstávaly v roztoku. Později byl přidáván výluh z dřevného popela obsahující potaš (uhličitan draselný) a tím vznikal kamenec hlinitodraselný.

    Kyslíková baterie blíže realitě

    Velice zajímavou konkurenci klasických li-ion baterií představují baterie lithium-kyslík, které nabízejí v řadě ohledů lepší parametry, především vyšší hustotu energie na jednotku hmotnosti. Novinkou má být tato baterie v uzavřené podobě, kde se kyslík nevyměňuje s okolní atmosférou, ale zůstává vázán v baterii v podobě peroxidů a superoxidů lithia. Díky tomu také není třeba okolní vzduch filtrovat.

    Rituální moravské doly

    Perlička na okraj: U Moravského Krumlova se dokončuje archeologický průzkum dolů na pazourek. Zajímavé na tom je, že vrchol těžby nastal v době bronzové a železné, kdy už materiál de facto k ničemu potřeba nebyl. Měla snad těžba nějaký „rituální charakter“?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 50 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.