Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Třikrát supravodivost: grafenové kvazikrystaly, strojové učení a Majoranovy kvazičástice. Led XIX: nově objevená fáze. Je elektron spíš koule, nebo vajíčko? Na Venuši možná blesk neudeří. Evropa bude mít svůj první superpočítač s výkonem v řádu trilionů operací za sekundu.
Nový systém, vyvinutý v rámci mezinárodní spolupráce pod vedením Northwestern University, automatizuje celý proces vyhledávání nových supernov na noční obloze – v podstatě z tohoto procesu vylučuje člověka. Nejenže se tím rapidně urychluje analýza a klasifikace nových kandidátů na supernovy, ale také se tím vylučuje lidská chyba.
Mezinárodní tým vědců, jehož členem je také astrofyzik Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, identifikoval mladou hvězdokupu v bezprostřední blízkosti supermasivní černé díry Sgr A* v centru naší Galaxie. Vědce překvapilo stáří pozorovaných objektů a poprvé publikovali spektrum centra naší galaxie.
Počítač JUPITER, založený na architektuře BullSequana XH3000 společnosti Eviden s přímým kapalinovým chlazením, bude mít třikrát větší výpočetní kapacitu než současný nejvýkonnější evropský superpočítač a bude poskytovat výkon odpovídající 10 milionům moderních stolních počítačů. Celý systém zabere plochu přibližně 4 tenisových kurtů a bude propojený více než 260 km vysoce výkonných kabelů pro datové přenosy rychlostí přes 2 000 Tb/s.
KrátceRozpad zrcadlových jader má dokazovat existenci superradiačního stavu. Nejen elektrony, ale i atomová jádra mohou absorbovat energii, čímž se dostávají do excitovaných stavů. Tyto stavy pak ztrácejí energii rozpadem a přitom emitují různé částice.
Dokázali, že fonony mohou být chirální. Fonony jsou kvazičástice, kolektivní vibrace krystalové mřížky. Nová studie má poskytovat důkaz jejich rozlišování podle chirality: tedy že dva fonony mohou být svými zrcadlovými obrazy a nedají se ztotožnit.
Je elektron spíš koule, nebo vajíčko? Elektrický dipólový moment elektronu (eEDM) udává, jak rovnoměrně je tento náboj rozložen mezi severním a jižním pólem elektronu. Jakékoli měření eEDM nad nulou by potvrdilo asymetrii; elektron by byl spíše vejčitý než kulový.
Třikrát supravodivost: grafenové kvazikrystaly, strojové učení a Majoranovy kvazičástice. Výzkumníci vytvořili nový systém kombinující supravodiče a topologické izolanty, tedy materiály, které mají elektricky vodivých povrch, ale nikoliv vnitřek.
Led XIX: nově objevená fáze má být speciálně elektricky vodivá. V nitru Uranu a Neptunu se podle všeho nacházejí fáze ledu s vysokou hustotou. Tyto materiály existují za vysokých tlaků i teplot (opravdu hluboko uvnitř těchto planet)…
Na Venuši možná blesk neudeří. Vědci se o blesky na Venuši přou už skoro 40 let. Nové výsledky týmu fyziků z CU Boulder přinášejí důkazy naznačující, že odpověď zní ne. Vědci využili nástroj, který vůbec nebyl určen ke studiu Venuše: sondu NASA Parker Solar Probe…
Na chřipkovou pandemii po první světové válce umírali také hlavně nemocní. Studium kosterních pozůstatků podle nové studie vyvrací mýtus o pandemii chřipky po roce 1918.
Kde se berou dobré nápady. Nejlepší nápady často jako by spadly z nebe. Jako by mozek nenacházel zkratky k řešením pomocí myšlení. (úryvek z knihy Marcus du Sautoy: Umění zkratky. Jak lépe myslet)
OSIRIS-REx přivezl mimořádné vzorky. Prvotní rozbory vzorků ze 4,5 miliardy let staré planetky Bennu, které na Zemi dopravila americká sonda OSIRIS-Rex, vykazují vysoké koncentrace uhlíku a vody.
Astrofoto: Kometa C/2023 P1 Nishimura. Kometa C/2023 P1 Nishimura – velké překvapení tohoto roku. I tak bychom mohli nazvat objev, který učinil 12. srpna 2023 japonský amatérský astronom Hideo Nishimura.
Vědci zkouší podpořit biodiverzitu v mokřadech pomocí poloparazitických rostlin. Poloparazité fungují tak, že z hostitele – v tomto případě z invazní rostliny – získávají vodu a minerální látky prostřednictvím haustorií, přísavek, na kořenech.
Vyšší teploty a častější sucha ohrožují produkci a kvalitu chmele v Evropě. Pro Českou republiku je příznivé, že Žateckou oblast zasáhnou dopady klimatických změn v porovnání s jinými oblastmi méně.
Rozluštili kletbu z pozdní doby bronzové. Jsi prokletý Bohem YHW – zní text kletby z malé olověné tabulky nalezené na hoře Ebal na Západním břehu Jordánu. Nápis je o dvě staletí starší než všechny dosud známé hebrejské texty v Izraeli.
Univerzitní spin-off posouvá hranice současného 3D tisku. Software Additive Appearance se zaměřuje na vizuální vzhled výsledných 3D výtisků a umí dosáhnout nejen vysoké barevné přesnosti, ale také dokonalé ostrosti textur.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: