Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Třikrát supravodivost: grafenové kvazikrystaly, strojové učení a Majoranovy kvazičástice. Led XIX: nově objevená fáze. Je elektron spíš koule, nebo vajíčko? Na Venuši možná blesk neudeří. Evropa bude mít svůj první superpočítač s výkonem v řádu trilionů operací za sekundu.
Nový systém, vyvinutý v rámci mezinárodní spolupráce pod vedením Northwestern University, automatizuje celý proces vyhledávání nových supernov na noční obloze – v podstatě z tohoto procesu vylučuje člověka. Nejenže se tím rapidně urychluje analýza a klasifikace nových kandidátů na supernovy, ale také se tím vylučuje lidská chyba.
Mezinárodní tým vědců, jehož členem je také astrofyzik Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, identifikoval mladou hvězdokupu v bezprostřední blízkosti supermasivní černé díry Sgr A* v centru naší Galaxie. Vědce překvapilo stáří pozorovaných objektů a poprvé publikovali spektrum centra naší galaxie.
Počítač JUPITER, založený na architektuře BullSequana XH3000 společnosti Eviden s přímým kapalinovým chlazením, bude mít třikrát větší výpočetní kapacitu než současný nejvýkonnější evropský superpočítač a bude poskytovat výkon odpovídající 10 milionům moderních stolních počítačů. Celý systém zabere plochu přibližně 4 tenisových kurtů a bude propojený více než 260 km vysoce výkonných kabelů pro datové přenosy rychlostí přes 2 000 Tb/s.
KrátceRozpad zrcadlových jader má dokazovat existenci superradiačního stavu. Nejen elektrony, ale i atomová jádra mohou absorbovat energii, čímž se dostávají do excitovaných stavů. Tyto stavy pak ztrácejí energii rozpadem a přitom emitují různé částice.
Dokázali, že fonony mohou být chirální. Fonony jsou kvazičástice, kolektivní vibrace krystalové mřížky. Nová studie má poskytovat důkaz jejich rozlišování podle chirality: tedy že dva fonony mohou být svými zrcadlovými obrazy a nedají se ztotožnit.
Je elektron spíš koule, nebo vajíčko? Elektrický dipólový moment elektronu (eEDM) udává, jak rovnoměrně je tento náboj rozložen mezi severním a jižním pólem elektronu. Jakékoli měření eEDM nad nulou by potvrdilo asymetrii; elektron by byl spíše vejčitý než kulový.
Třikrát supravodivost: grafenové kvazikrystaly, strojové učení a Majoranovy kvazičástice. Výzkumníci vytvořili nový systém kombinující supravodiče a topologické izolanty, tedy materiály, které mají elektricky vodivých povrch, ale nikoliv vnitřek.
Led XIX: nově objevená fáze má být speciálně elektricky vodivá. V nitru Uranu a Neptunu se podle všeho nacházejí fáze ledu s vysokou hustotou. Tyto materiály existují za vysokých tlaků i teplot (opravdu hluboko uvnitř těchto planet)…
Na Venuši možná blesk neudeří. Vědci se o blesky na Venuši přou už skoro 40 let. Nové výsledky týmu fyziků z CU Boulder přinášejí důkazy naznačující, že odpověď zní ne. Vědci využili nástroj, který vůbec nebyl určen ke studiu Venuše: sondu NASA Parker Solar Probe…
Na chřipkovou pandemii po první světové válce umírali také hlavně nemocní. Studium kosterních pozůstatků podle nové studie vyvrací mýtus o pandemii chřipky po roce 1918.
Kde se berou dobré nápady. Nejlepší nápady často jako by spadly z nebe. Jako by mozek nenacházel zkratky k řešením pomocí myšlení. (úryvek z knihy Marcus du Sautoy: Umění zkratky. Jak lépe myslet)
OSIRIS-REx přivezl mimořádné vzorky. Prvotní rozbory vzorků ze 4,5 miliardy let staré planetky Bennu, které na Zemi dopravila americká sonda OSIRIS-Rex, vykazují vysoké koncentrace uhlíku a vody.
Astrofoto: Kometa C/2023 P1 Nishimura. Kometa C/2023 P1 Nishimura – velké překvapení tohoto roku. I tak bychom mohli nazvat objev, který učinil 12. srpna 2023 japonský amatérský astronom Hideo Nishimura.
Vědci zkouší podpořit biodiverzitu v mokřadech pomocí poloparazitických rostlin. Poloparazité fungují tak, že z hostitele – v tomto případě z invazní rostliny – získávají vodu a minerální látky prostřednictvím haustorií, přísavek, na kořenech.
Vyšší teploty a častější sucha ohrožují produkci a kvalitu chmele v Evropě. Pro Českou republiku je příznivé, že Žateckou oblast zasáhnou dopady klimatických změn v porovnání s jinými oblastmi méně.
Rozluštili kletbu z pozdní doby bronzové. Jsi prokletý Bohem YHW – zní text kletby z malé olověné tabulky nalezené na hoře Ebal na Západním břehu Jordánu. Nápis je o dvě staletí starší než všechny dosud známé hebrejské texty v Izraeli.
Univerzitní spin-off posouvá hranice současného 3D tisku. Software Additive Appearance se zaměřuje na vizuální vzhled výsledných 3D výtisků a umí dosáhnout nejen vysoké barevné přesnosti, ale také dokonalé ostrosti textur.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: