abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 1
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Komunita

    Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    28.4. 23:33 | Nová verze

    Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:22 | Zajímavý projekt

    TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    27.4. 21:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 23:00 | Komunita

    V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 481 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence sleduje zvuk strojů

    25. 6. 2017 | Redakce | Různé | 3400×

    Malíř Pollock a fraktály: matematické struktury v abstraktních obrazech. Evoluce člověka se nezastavila. Strojové učení ve výrobním průmyslu. Elektřina z mořských vln. Fázová přeměna vodiče na izolant. 3D tisk, kvasinky jako chemická laboratoř.

    Současná selekce a vývoj lidské populace

    Tradiční představa, že se evoluce zastavila, neboť přirozený výběr přestal fungovat („moderní medicína udržuje při životě i ty, kteří by v přirozených podmínkách zahynuli“), je založená na absurdním nepochopení podstaty přirozeného výběru. Rozhodně neplatí, že civilizace a kultura zpomalují biologickou evoluci, naopak: otevírají pro ni nové cesty (v moderní společnosti je mnoho možností, jak být reprodukčně úspěšný či neúspěšný, o nichž se lidoopům ani nesní). Přinášíme úryvek z nového, rozšířeného vydání knihy Proč se lidé zabíjejí.

    Jackson Pollock a fraktály

    John D. Barrow se v knize „Sto důležitých věcí o umění a matematice, které nevíte“ mj. zaměřuje na pozdní tvorbu Jacksona Pollocka. Analýza těchto obrazů vedla k závěru, že mají výrazně fraktální strukturu. Pollock samozřejmě sotva počítal a vůbec je s podivem, že při tom, jak své obrazy vytvářel (cákání a kapání barvy na plátno upevněné k podlaze; „Jack odkapávač“, jak Barrow Polocka nazývá), budou výsledkem jakékoliv zajímavé matematické vlastnosti.

    Umělá inteligence analyzuje zvuk strojů

    Technologie Neuron Soundware na základě zvuků ze stojů v těžkém průmyslu dokáže určit jejich poruchu. Zařízení využívá senzorů používaných v leteckém průmyslu společně s audio softwarem, který může být instalován přímo do průmyslových strojů. Český startup Neuron Soundware, který stojí za touto technologií, získal investici 16 milionů korun.

    Nové turbíny mají zefektivnit zisk energie z mořských vln

    Elektrárny na mořské vlny jsou velmi nadějným zdrojem čisté energie. Jejich výstavba a provoz se ale potýkají s řadou technologických potíží. I když jsou vlny jako zdroj elektřiny spolehlivější než například vítr, hustota takto získané energie je nízká, a proto musejí být zařízení na výrobu komerčně zajímavého množství elektřiny velmi rozsáhlá. Jejich efektivitu ale snižují i další jevy, jako například trvale se měnící směr vln.

    Krátce

    Butenediol Vinyl Alcohol Copolymer zrychlí 3D tisk. Nový vodou rychle rozpustný podpůrný materiál pro spolehlivý 3D tisk tvarově složitých objektů.

    Rychlé zpracování metanu na metanol. Vědci navrhují přeměňovat metan uvolňující se při těžbě ropy na metanol a vodík, přičemž minimálně první z obou látek by se mohla dále využívat.

    Neurologové zkoumají, jak některé nemoci souvisí s rodným jazykem. Pokud by se potvrdilo, že lidé se stejným postižením mozku mají v různých jazykových prostředích jiné propojení oblastí důležitých pro řeč a vyšší kognitivní funkce, pak i léčba těchto lidí by měla probíhat odlišně… (Výzkum se týká především neurodegenerativních poruch, Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci.)

    Jak nikl z vodiče zamrzá na izolant. Při poklesu teploty v látce postupně vznikají oblasti (domény) s odlišnými elektrickými vlastnostmi.

    Návrat divokých koní posedmé. Zoo Praha je v poslední dekádě jedinou organizací, která přepravuje koně Převalského do Mongolska.

    Penicilin mohou produkovat i kvasinky. S kvasinkami umíme pracovat rutinně, proto je nadějné brát geny odpovídající za syntézu nějaké látky z jiných organismů a vkládat je do kvasinek. V poslední době se podařilo běžné pekařské kvasinky přimět produkovat např. opiáty nebo i léky proti malárii.

    Hvězda s obrovskými poklesy jasnosti. Vysvětlení je ale za rohem. Astronomové mají v hledáčku další hvězdu, jejíž jasnost výrazně klesá – a to více, než je obvyklé při tranzitu planety.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.