Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »NaH7, jak byste sloučeninu, která by dle učebnic chemie vůbec neměla existovat, pojmenovali? Tato látka je jedním z kandidátů na supravodivost za vyšší teploty. Jde o látku pevnou, takže by také mohla fungovat pro efektivnější skladování vodíku v palivových článcích. Vlastně má jít o stabilnější náhradu kovového vodíku, který předpokládáme třeba v nitru některých planet. I samotné výrobní technologie sloučeniny NaH7 jsou nikoliv překvapivě poněkud extrémní – např. diamantová kovadlina.
Další úspěch 3D tisku, podařilo se takto vytvořit plně funkční kancelářskou budovu na ploše asi 250 m². Stojí v Dubaji, použitá tiskárna byla asi 12 metrů dlouhá a 6 metrů široká, tisklo se speciální cementovou směsí. Oproti tradiční stavbě bylo vše levné, velmi rychlé a také vyžadovalo méně lidské obsluhy. Do roku 2030 by se prý „tisknout“ mělo až 25 % všech dubajských budov.
Apple koupil firmu Turi, která podniká v oblasti umělé inteligence. Příslušné technologie chce Apple využít v rámci Siri. (podrobnosti)
V IBM vytvořili umělé neurony na bázi materiálů s fázovou změnou, kdy se přechází z amorfní do krystalické struktury; na podobném principu se provádí zápis dat na přepisovatelných médiích CD/DVD. Buňka v paměti z materiálu s fázovou změnou dokáže ukládat až 3 bity, dosažené parametry by měly umožňovat simulaci kognitivních systémů. Umělé neurony se mají blížit biologickým tím, že pracují primárně na analogovém, nikoliv digitálním přístupu. Využití? IBM uvádí, že kromě obecného výzkumu by se umělé neurony mohly uplatnit ve spojení s Internetem věcí nebo pro odvozování obecných zákonitostí (rozpoznávání vzorů).
Poznámka: Bude to umět něco víc než digitální neuronová síť? Výhody a nevýhody obou přístupů?
General Electric plánuje v ČR vybudovat závod na vývoj, testování a výrobu turbovrtulových leteckých motorů. Na projektu se chce podílet také ČVUT. Rozšíří se zde magisterské a doktorské studijní programy, tito techničtí specialisté stejně chybí na současném trhu. Bude-li plán GE realizován, výrazně by to v ČR mělo posílit sektor letectví a kosmických technologií.
Mimo téma technologií: Asi před 4 000 lety došlo podle nových nálezů v severní Číně následkem zemětřesení k obří povodni , kdy hladina Žluté řeky stoupla až o 38 metrů (a to jsme v rovině). Tradiční čínská historiografie (nebo chcete-li mytologie) spojuje katastrofickou povodeň s nástupem dynastie Sia. Máme snad tedy tuto dynastii pokládat za historickou? Nějaké legendy o potopách známe odevšad, na druhé straně čínští autoři objevu tvrdí, že katastrofa podobných rozměrů se v čínských poměrech od té doby neodehrála.
Drakeova rovnice, která popisuje pravděpodobnost inteligence ve vesmíru, je vztahem se samými neznámými. Další příspěvek k odhadům tohoto typu praví: protože v pozemské evoluci nastávaly klíčové evoluční události opakovaně a nezávisle na sobě, úzkým hrdlem by mohl být samotný vznik života. Vzniká-li život běžně, najdeme běžně i komplexní život (a inteligenci?). Ale samozřejmě proti popsanému argumentu lze také vznést hned celou řadu námitek.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: