abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 551 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: V CERNu ze vzniku antihmoty chtějí dojít k temné hmotě

    9. 8. 2020 | Redakce | Různé | 1450×

    Voda na grafenu. Slovenský parní stroj, alternativní dějiny průmyslové revoluce a steampunk. Pohon pro lidskou misi k Marsu. Lithium ve Slunci, led na Ganymedu. DNA, evoluce a entropie. Jak spolu souvisejí cytokiny, rakovina a koronavirus.

    Vznik antideuteronů v CERNu může být důkazem temné hmoty

    Antideuteron je jádro antideuteria (antihmotové obdoby těžkého vodíku), tedy objekt složený z antiprotonu a antineutronu. Mezi kandidáty na temnou hmotu totiž patří (hypotetické) částice neutralino a sneutrino, jejichž dalšími interakce (rozkladem) by mohly vznikat právě antideuterony.

    Grafen může pro molekuly vody fungovat jako zrcadlo

    Když už se molekula vody grafenu dotkne z jedné strany, vytvoří se v materiálu elektrické náboje a molekuly vody se pak namísto/vedle vodíkových můstků vážících je k jiným molekulám nakonec navážou i k uhlíkové vrstvě. Z druhé strany je pak látka již prakticky hydrofilní, takže další molekuly vody k ní přilnou bez problémů. Tyto vlastnosti grafenu by se mohly uplatnit v membránách (při filtraci vody nebo v membránách palivových článků), u senzorů i v elektrodách na bázi grafenu v prostřední s vodnými elektrolyty.

    Vykopali unikátní slovenský parní stroj

    Jde o parní stroj vůbec nejstarší v Evropě, alespoň kontinentální (mimo Británii). Samotná existence parního stroje pro čerpání vody při těžbě v Nové Bani (šachta Althandel) je věcí z hlediska dějin vědy a techniky věcí dost významnou na to, aby se o ni všeobecně vědělo. A jak to souvisí s Jurajem Jánošíkem a steampunkem?

    6 technologií pro pilotovanou misi k Marsu

    NASA rozvíjí hned několik možností včetně iontových pohonů, kterým by energii vyráběl jaderný zdroj, ale uvažuje se i o nukleárně-termálním pohonu. Obě využití jaderného rozpadu se od sebe výrazně liší. První jmenovaná metoda sázející na iontové motory je sice hodně efektivní, ale nevytváří velký tah. Nukleárně-termální pohon naopak poskytuje tah výrazně větší. Ať už bude zvolen kterýkoliv systém, použití jaderné energie zkrátí dobu, kdy je posádka na cestě.

    Krátce

    Sonda Juno odhalila, jak vypadá led na pólu Ganymedu. Na rozdíl od modifikací ledu známých z pozemského prostředí jde o amorfní látku, zbarvenou tmavě.

    Lithium ve hvězdách typu Slunce nejenom mizí. Když se hvězdy typu Slunce v pozdní fázi svého života zvětší a stanou se červenými obry, lithium začnou svými reakcemi naopak vytvářet.

    Superrychlé neiontové fotopřepínače: Využití push-pull efektu. Molekulární fotopřepínače jsou molekuly, ve kterých můžeme světlem vyvolat vratnou strukturní změnu.

    Na Lipně zahnízdil silně ohrožený rybák obecný, příbuzný racka. Vzácného ptáka přilákaly experimentální plovoucí ostrovy.

    Skrytá biosféra pod dnem oceánu nás ovlivňuje víc, než bychom čekali. Globální cyklus vodíku začíná ještě v oceánské kůře.

    Dobra bronzová: co uměli řemeslníci v Čechách. Ve starší době bronzové probíhala zřejmě rafinace v místě výroby ingotů, neboť hřivny z prostředí únětické kultury obsahují již vyčištěnou měď. (úryvek z knihy: Archeologie pravěkých Čech 5 – doba bronzová)

    Nadějí pro léčbu COVID-19 je zamezit rozvoji cytokinové bouře. Cytokiny, rakovina, koronavirus a interleukinu-6. Budeme COVID-19 léčit analogy estrogenu?

    Elektrická sterilizace nejen proti COVID-19. Prototypový kompozit tvoří uhlíkové textilie, nanotextilie a elektrodový systém.

    Vědci popsali strukturu proteinů COVID-19 vhodných pro návrh nových léků. Proces instalace čepičky katalyzuje koronavirový protein Nsp16 za spoluúčasti dalšího virového proteinu, Nsp10.

    Evropští vědci znovu volají po změně legislativy ohledně GMO. Současné předpisy EU o GMO ostře kontrastují s rostoucí plochou půdy, na které se GMO ve světě pěstují,

    IBodies: měření volného testosteronu v krvi. iBodies se používají jako syntetické náhrady protilátek, které umožňují zobrazovat konkrétní bílkoviny na povrchu buněk.

    Sekvence DNA neřídí jen evoluce, ale i entropie. Chargaffovo pravidlo tvrdí, že na 1 vláknu DNA je počet adeninů téměř stejný jako thyminů a počet cytosinů téměř stejný jako guaninů…

    Krev proudí nejen laminárně, ale i turbulentně. Nebo je turbulencí alespoň víc, než se dosud předpokládalo, což znamená i větší zdravotní rizika.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.