Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Údajné důkazy mimozemského života si stále zasluhují skepsi. Na okraji Sluneční soustavy možná našli dosud neznámou trpasličí planetu. Infračervené kontaktní čočky umožňují vidět ve tmě i se zavřenýma očima. Plzeň úspěšně vyzkoušela novou technologii pro monitoring vzdušného prostoru, odhalila nelegální lety s drony. Běžná antidepresiva by mohla pomáhat imunitnímu systému proti rakovině.
Biosignatury jsou hezká věc, ale téměř vždy je lze vysvětlit i jinak. Navíc všechna dřívější tvrzení údajně dokazující mimozemský život se nakonec ukázala pochybná. A nakonec, výjimečná tvrzení prostě vyžadují výjimečné důkazy. Manoj Joshi, Andrew Rushby a Maria Di Paolo na The Conversation vysvětlují, proč bychom například detekci dimethylsulfidu na exoplanetě K2-18 b neměli přeceňovat.
Již dřívější krátký průzkum oblasti odhalil přítomnost jílů ve zdejších starých horninách. Jíly přitom vyžadují ke svému vzniku kapalnou vodu. Detekce jílů i na jiných místech v oblasti Krokodillen by posílilo myšlenku, že někdy v dávné minulosti, pravděpodobně předtím, než kráter Jezero vznikl dopadem asteroidu, zde byla tekutá voda přítomná ve větším měřítku. Jílové minerály na Zemi také uchovávají organické sloučeniny.
… objevili na okraji Sluneční soustavy mimořádné transneptunické těleso, zatím označené 2017 OF201. Je potenciálně dostatečně velké na to, aby se mohlo klasifikovat jako trpasličí planeta, spadá tedy do stejné kategorie jako Pluto. Nový objekt je jedním z nejvzdálenějších viditelných těles ve Sluneční soustavě a ukazuje, že prázdná část vesmíru, o které se předpokládalo, že existuje za Neptunem v Kuiperově pásu, ve skutečnosti vůbec prázdná není.
Neurovědci a materiáloví vědci vytvořili kontaktní čočky, které umožňují infračervené vidění (vedle lidí testováno i u myší) tím, že infračervené světlo převádějí na viditelnou část spektra. Na rozdíl od infračervených brýlí pro noční vidění kontaktní čočky popsané v nové studii nevyžadují zdroj energie a umožňují uživateli vnímat více infračervených vlnových délek. Protože čočky jsou průhledné, lze vidět infračervené i viditelné světlo současně, ačkoli infračervené vidění bylo lepší, když měli účastníci zavřené oči.
Vědci objevují neznámé molekuly s pomocí AI. Podobně jako se velké jazykové modely typu ChatGPT učí porozumět jazyku, i když dopředu neznají význam slov, pokouší se model DreaMS porozumět hmotnostním spektrům, aniž by znal jejich chemické struktury.
Webbův dalekohled odhalil nové detaily o polárních zářích Jupiteru. Tančící světla pozorovaná na Jupiteru jsou mnohosetkrát jasnější než ty, které známe ze Země. Díky pokročilé citlivosti Webbova teleskopu mohou astronomové lépe prostudovat tento fenomén.
Altermagnety a magnetický cirkulární dichroismus. Jevem, který zkoumali fyzici z Brna a Ósaky, je magnetický cirkulární dichroismus (MCD). Tím se označuje rozdíl v pohlcování pravotočivě a levotočivě polarizovaného světla magnetickým materiálem.
Železo nad zlato. Železo mělo být oproti bronzu levné. To je ale relativní, jak uvidíme dále. Ještě kolem roku 1100 (tedy nějakých 2 000 let od začátku doby železné ve střední Evropě) se železných nástrojů používalo celkem málo – a to dokonce kousek od Prahy, tedy v centru státu. (glosa)
Jupiter byl prý dříve dvakrát větší. Výpočty ukazují, že zhruba 3,8 milionu let po vzniku prvních pevných těles Sluneční soustavy – což je klíčový okamžik, kdy se rozpadal disk materiálu kolem Slunce, protoplanetární mlhovina – byl Jupiter podstatně větší a měl ještě silnější magnetické pole.
Běžná antidepresiva by mohla pomáhat imunitnímu systému proti rakovině. Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) významně zvýšily schopnost imunitních T-buněk bojovat proti rakovině a potlačily růst nádorů u řady typů rakoviny na myších i lidských modelech.
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí. Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy.
Plzeň úspěšně vyzkoušela novou technologii pro monitoring vzdušného prostoru, odhalila nelegální lety s drony. Drony SIT odhalily dva bezpilotní letouny ve vyhlášené zakázané zóně, které ohrožovaly bezpečnost a majetek občanů při Konvoji svobody.
S bakteriemi i viry umí zatočit nový materiál, stačí na něj posvítit. Vývoj speciálního povlaku, jehož antimikrobiální účinek lze aktivovat infračerveným světlem. Tento materiál je zároveň šetrný k pokožce…
Pokroky v léčbě fibrilace síní a komorových arytmií. Bezpečnější, účinnější a rychlejší metoda léčby arytmií, která se stále rozvíjí, to je katetrizační ablace pulzním polem.
Syn se jmenuje po otci častěji než dcera po matce. Více než čtvrtina otců Antonínů pojmenovala svého narozeného syna po sobě. Své jméno dali synovi ve čtvrtině případů Václavové…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: