abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 1
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 148 hlasů
     Komentářů: 10, poslední 8.5. 17:35
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Vodíková bomba a jaderná fúze

    24. 3. 2017 | Redakce | Různé | 2575×

    Vodíková bomba a jaderná fúze. Z dějin kryptografie: Šifrování po rozbití monoalfabetické substituce. Bylo v raném vesmíru méně temné hmoty než dnes? Analýza DNA a její vztah k řešení matematického problému P vs. NP. Kvantové šachy a umělá inteligence. Drony, superpočítače i pro malé firmy, vesmírný program šéfa Amazonu.

    Deuterid lithia, vodíková bomba a fúze

    Kdo byl první? Oleg Alexandrovič Lavrentěv, geniální mladík, iniciátor projektu Magnetického termojaderného reaktoru v SSSR? „Pokud by se takový člověk, podobný Lavrentěvovi objevil v Americe, tak by dnes Hollywood zaplavil svět filmy o svém geniálním občanu,“ napsal o něm Alexandr Kuzněcov v roce 2010.

    Vývoj šifer: Když substituce nestačí

    Kapitoly z dějin kryptografie: Jednoduchá monoalfabetická substituce byla dostatečně bezpečná po celá staletí. To se však změnilo v důsledku rozvoje frekvenční analýzy – nejprve v arabském světě, později v Evropě. Tragická poprava Marie Stuartovny je dramatickou ilustrací slabin monoalfabetické substituce. Bylo zřejmé, že v bitvě mezi kryptografy a kryptoanalytiky mají navrch ti druzí. Před kryptografy tedy stála úloha vymyslet novou, silnější šifru…

    Vliv temné hmoty na vývoj galaxií v raném vesmíru

    Nová pozorování naznačují, že v nejvýznamnějším období vzniku galaxií – před deseti miliardami let – byly hmotné galaxie s aktivními procesy formování hvězd dominantně tvořeny běžnou (baryonovou) hmotou. To je však v příkrém kontrastu se současnými galaxiemi, u kterých pozorujeme mnohem významnější vliv záhadné temné hmoty. Detailní modelování ukazuje, že zatímco běžná hmota tvoří v průměru asi polovinu hmotnosti galaxií, v případě galaxií s vysokým rudým posuvem naprosto dominantně určuje jejich dynamiku.

    Algoritmy pro práci s DNA a problém P vs. NP

    Wagner-Fischerův algoritmus používaný pro porovnání dvou sekvencí DNA by mohl mít vztah k problému P vs NP – jedné z největších matematických úloh dneška, za jejichž řešení Clayův ústav vypsal odměnu 1 milion dolarů. Výzkumníci z MIT nyní tvrdí, že problém porovnávání řetězců DNA souvisí s problémem splnitelnosti, tedy známou NP úplnou úlohou. Tudíž de facto nemá smysl se tento algoritmus pokoušet zrychlovat, je to tlučení hlavou do zdi – když téměř nikdo nevěří, že by třídy NP a P byly nakonec totožné.

    Kvantové šachy – kuriozita, nebo něco víc?

    Modifikovaná pravidla šachů prý mohou sloužit jako výzva pro šachové programy i pro výuku kvantové fyziky. Cílem této úpravy je způsobit, aby se příslušný strom možností hry větvil přímo ďábelským způsobem. Pokud by zde počítače měly triumfovat nad lidmi, nepostačí jim k tomu proto hrubá síla, ale bude třeba uplatnit jiné přístupy.

    Grafit a diamant – jenže který z nich?

    Grafit se pod tlakem mění na diamant, za středně vysokých tlaků ale vytváří šesterečný londsdaleit, nikoliv běžný diamant s krychlovou krystalickou strukturou. Z teoretických modelů přitom vyplýval opak. A co je ten londsdaleit vůbec zač?

    Krátce

    Amazonský prales byl zahradou. Předkolumbovská Amazonie nebyla žádným panenským pralesem, obývaly ji početné skupiny zemědělců.

    Šéf Amazonu staví superraketu, má prvního zákazníka a chce dobýt Měsíc. Jeff Bezos a jeho firma Blue Origin na to jdou úplně jinak než SpaceX.

    Astrofoto: Vírová galaxie. Na obloze ji nalezneme v souhvězdí Honicích psů.

    SESAME Net – příležitost dosáhnout na superpočítačové technologie. Firma si může v několika krocích zdarma ověřit, zda by pro ni bylo využití superpočítačových (HPC) technologií přínosné.

    Drony soutěžily ve sběru předmětů a přistávání na autě. Drony z elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze si na mezinárodní soutěži v Abu Dhabi doletěly pro kompletní medailovou kolekci.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.