Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Miniaturizace, alespoň klasickou cestou, už těžko může zajít dál než pod zápis bitu do jediného atomu. Prototyp disku nabízí 500 TBPSI, asi 500krát tolik co nejhustší disky na současném trhu. Manipulace s bity se provádí pomocí řádkovacího tunelového mikroskopu (STM), hodnota je daná polohou atomu chlóru nad podložkou z mědi.
Velice zajímavé jsou výsledky průměrné výšky mužů a žen v jednotlivých zemích, i ve srovnání se situací před 100 lety. ČR je v obou kategoriích blízko čela žebříčků. Jak výsledky interpretovat? (Vliv genů, vliv stravy, rozdíly jako intenzita pohlavního výběru, přistěhovalci… Plus otázka, zda je to přepočítáno tak, aby se odrušil vliv demografické křivky… Nad daty lze určitě dlouho dumat, třeba ČR, Pobaltí ani Balkán asi nemají nejvyšší životní úroveň na světě, přesto jsou ale v žebříčcích vysoko.)
Tesla nakonec kupuje Solar City, přičemž ale oproti ceně na burze akcie přeplatila. A protože Musk je akcionářem v obou firmách, měla transakce (plánová už dříve, ale uskutečněná už nyní) četné kritiky. Mimochodem, samotná Tesla nedokázala splnit plánované prodeje a její ztráta vzrostla.
Připraven byl solární článek, respektive umělý list, který sluneční energii nepoužívá k výrobě elektřiny, ale váže oxid uhličitý a produkuje palivo. Systém tak funguje podobně jako fotosyntéza rostlin, i když výsledkem není cukr, nýbrž směs vodíku a oxidu uhelnatého. Uspořádání umělého listu je docela komplikované.
Jak roste nebo klesá pravděpodobnost sebevraždy s věkem? Odpovědi jsou zajímavé samy o sobě, ale také ukazují na „statistická kouzla“. Řeklo by se, že nejvíc páchají sebevraždy lidé pod 20/kolem 20, nebo to jen budí nejvíce pozornosti? Jak to třeba vypadá se sebevražedností na x žijících lidí z příslušné věkové skupiny? A jak můžeme volbou základu, na který vše přepočítáme, interpretaci výsledků zdánlivě zcela převrátit?
Donáškové drony začal v USA testovat i Google. Drony a návazné služby mají v rámci amerického HDP v roce 2025 generovat podle Obamovy administrativy až 82 miliard dolarů. Mimochodem – technologické firmy Google i Amazon v USA ale symbolicky předstihl mainstreamový 7-Eleven s donáškou koblihy.
Bity (qubity) kvantového počítače mohou být realizovány i jako díry. Samotnou hodnotu nese podobně jako u elektronu spin částice v kvantové tečce. (Poznámka PH: Ano, jak zde vlastně spiny nežádoucím způsobem interagují a proč může být díra výhodnější než spin, tomu bohužel opravdu nerozumím, nicméně třeba se článek ještě dočká aktualizace po konzultaci s někým fundovanějším.)
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: