Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz: Mají státní orgány vstupovat do soukromých interních systémů?E-government v časech pandemie selhal. SAP rozšiřuje největší celosvětovou síť podniků. Víceúčelová aplikace SAP Fiori od Atosu. Mají státní orgány vstupovat do soukromých interních systémů? Pro rychlost i jistotu.
Jaderné noviny – přehled za květen 2021Přehled květnových vydání Jaderných novin: stav vydání jádra, citáty týdne a seznam článků týkajících se jádra.
Týden na ScienceMag.cz: Další debata o Hubbleově konstantěOč jsou fonony lepší než dodávka energie ve formě tepla? Vědecké publikování funguje divně, i v přírodních vědách. Lepší paměťové buňky na bázi chalkogenidů. Hrátky s hypnózou. Chytré boty. Trojité fermiony.
Na portále itch.io s nezávislými hrami probíhá akce Indie bundle for Palestinian Aid – za aspoň $5 je možné získat již více než tisíc titulů: videoher (často multiplatformních, přes 200 také pro Linux), deskových her, vývojářských nástrojů a obsahu, ale také např. několik komiksů. Mezi hrami figurují populární VVVVVV, Hacknet, Orwell: Keeping an Eye on You aj. Nabídka trvá do 11. června. Výtěžek akce je určen United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East.
Web Stack Overflow, komunitní „poradna“, potažmo komunikační platforma nejen pro vývojáře softwaru, byl prodán investiční firmě Prosus (Naspers). Převod má být dokončen během léta. Podle oznámení, a to i spoluzakladatele Stack Overflow Joela Spolského se v nejbližší době pro uživatele ani organizaci prakticky nic nemění, má jít o dlouhodobou investici.
Po sedmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.8.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 144 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Brendan Gregg v zápisku Neuvěřitelné demo vzpomíná na příhodu z doby, kdy se věnoval užití trasovacího nástroje DTrace pro operační systém Solaris od Sun Microsystems. Ač externí konzultant v Austrálii, kde Sun vývojáře takřka nezaměstnával, vytvořil tehdy velkou část open-source uživatelských nástrojů nad DTrace. Dočkal se pak překvapení, když mu nic netušící americký zástupce Sunu na návštěvě Austrálie prezentoval právě tyto nástroje – se smazanou informací o Greggově autorství.
Google na svém blogu věnovaném open source představil projekt Open Source Insights pro snadný výpis a vizualizaci závislostí open source projektů. Aktuálně podporuje správce balíčků npm, Go, Maven a Cargo. Pracuje se na podpoře NuGet a PyPI.
Společnost Nezaboodka uvolnila svůj patentovaný jazyk a technologii pro textové vyhledávání Nevod jako open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0. Nevod lze vyzkoušet ve webovém prohlížeči na stránkách projektu (Playground).
Vyšel distribuovaný software pro správu verzí git v nové verzi 2.32. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Nootka (GitLab, Flathub) byla vydána ve verzi 2.0.0. Jedná se svobodnou multiplatformní aplikaci určenou pro výuku, porozumění a procvičování hudební notace.
Philip Zimmermann na svých stránkách připomíná, že PGP aneb Pretty Good Privacy slaví 30 let. Verzi PGP 1.0 vydal 6. června 1991.
Bylo vydáno desktopové prostředí KDE Plasma ve verzi 5.22. Přehled novinek i s videem a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Terraform (Wikipedie, GitHub), tj. open source software pro správu infrastruktury jako kódu, dospěl do verze 1.0. Vydání bylo oznámeno na probíhající konferenci HashiConf Europe 2021. Přednášky lze sledovat živě na YouTube.
Intel zveřejnil 29 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20210608 mikrokódů pro své procesory řešící INTEL-SA-00442 (Virtualization Technology for Directed I/0 (VT-d), CVSS Base Score: 8.8), INTEL-SA-00464 a INTEL-SA-00465.
Letošní konferenci Internet a Technologie (21) uspořádá sdružení CZ.NIC v netradičním formátu, a to formou monotematických on-line akcí. První setkání je naplánováno na zítra 10. června a bude věnováno autentizační službě mojeID.
Byla vydána nová stabilní verze 4.0 (4.0.2312.24) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu: automatický překlad stránek pomocí Lingvanex hostovaný na Vivaldi a zatím v beta verzi integrovaný Vivaldi Mail, Calendar a Feed Reader. Nejnovější Vivaldi je postaven na Chromiu 91.0.4472.79.
MojeFedora.cz se v článku Flatseal: mějte aplikace pod kontrolou věnuje nástroji Flatseal. Jedná se o grafického správce oprávnění aplikací ve Flatpaku. Instalovat jej lze z Flathubu.
Do 17. června probíhá GrafanaCONline 2021, tj. online konference uživatelů a vývojářů open source nástroje Grafana (Wikipedie) pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění. V rámci keynote byla představena nová Grafana 8.0.
Na konferenci Internet a Technologie 21 s podtitulem mojeID byla představena nová mobilní aplikace MojeID Klíč. Ta má uživatelům služby mojeID ještě více usnadnit přístup ke službám veřejné správy dostupným přes Národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA) a nahrazuje dosavadní aplikaci „mojeID Autentikátor“ používanou od roku 2016. Novinka splňuje veškeré bezpečnostní požadavky a získala akreditaci od Ministerstva vnitra na úroveň záruky „značná“. Aplikace „MojeID Klíč“ vznikla ve spolupráci se společností Wultra a je dostupná zdarma v internetových obchodech Google Play a App Store.
Byla vydána nová verze 1.57 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.57 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V příspěvku na blogu GitHubu je podrobně rozebrána bezpečností chyba CVE-2021-3560 v toolkitu polkit (Wikipedie) zneužitelná k lokální eskalaci práv. Videoukázka na YouTube. Chyba byla do upstreamu commitnuta před 7 lety a v upstreamu ve verzi 0.119 je již opravena.
Diskusi o očkování proti onemocnění covid-19 se nevyhnul ani odborný diskusní list LKML (Linux Kernel Mailing List). Linus Torvalds očkování doporučuje.
PeaZip (Wikipedie), tj. multiplatformní správce archivů naprogramovaný ve Free Pascalu v Lazarusu, dospěl do verze 8.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
RTS (Real-time strategy) hra Loria běžící také na Linuxu je nově k dispozici zdarma (Steam, GOG.com). Vývojový tým se soustředí na RTS hru Liquidation. Její vývoj lze podpořit na Kickstarteru.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Migrace UPSky a NUT na jiné distro | 2 | 8.6. 12:25 |
Konfigurace mailserveru | 21 | včera 18:09 |
Převod nastavení z Bash do Zsh | 1 | 9.6. 20:22 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
MD5 a Python | 2 | 10.6. 14:23 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Creative SB0220 aneb ma smysl kupovat nejakou soucasnou zvukovku? | 13 | 9.6. 13:28 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: