Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Skupina zaměřená na koordinaci a shromažďování informací prospěšných projektu Multiplatformní přístup pro datové schránky.
Založena: | 5. 10. 2009 |
Členů: | 26 |
Článků: | 0 |
Wiki stránek: | 7 |
Dotazů: | 22 |
Akcí: | 0 |
Čtenost: | 30 % |
Skóre: | 19 |
Postupně dodělávám nedokumentované funkce (mám už hotové odeslání dokumentu k autorizované konverzi) a zastavil jsem se na odeslání žádosti na vytvoření schránky.
Zatímco fillerový formulář na založení testovací schránky v sobě nese URL pro sběr žádostí (je to standardní soapový požadavek CreateDataBox, akorát na úplně jiném serveru), tak formulář pro ostré schránky má daný atribut prázdný. Použít base URL (= URL formuláře) je asi hloupost, protože vede do redakčního systému na www.datoveschranky.info. Zato formulář nabízí možnost odeslat žádost e-mailem (a adresa tam je) jako MIME přílohu v podobě vyplněného fillerového formuláře.
Nemáte někdo zkušenosti se zakládáním schránky? Opravdu je možné o ostrou schránku zažádat jen e-mailem?
Ještě jsem nastudoval komentáře k odesílacím tlačítkům formuláře a tam se píše, že žádost lze podat na papíře nebo digitálně podepsaným e-mailem na adresu podatelny vnitra.
Takže odpověď na moji otázku je: nikam. Protože se jedná o správní akt, úřad může žádost přijmout jedině zákonným způsobem: papírovou poštou, elektronickou podatelnou, datovou schránkou. První cesta nás nezajímá, druhá vyžaduje správně vyplnit fillerový formulář (včetně jakýchsi pomocných výpočtů a generování „otisků“ a čárových kódů) a uvnitř jej podepsat přes XMLDSig a poslední je nepoužitelná, protože žadatel žádnou schránku nemá, jinak by nežádal.
Pokud vnitro bude trvat na nenormovaném fillerovém formuláři, bude nutné naimplementovat procesor filleru. Nebo udělat ad hoc řešení, které se změnou formuláře přestane fungovat.
Protože ale žádost není normalizovaná (nevšiml jsem si, že by nějaký právní předpis požadoval zrovna takový formulář), mělo by vnitro přijímat v podstatě jakýkoliv text, který obsahuje všechny potřebné údaje.
A stejně mi ta testovací verze nefunguje.
Asi proto, že jak na to koukám, stále používají starý jmenný prostor „http://isds.czechpoint.cz“. Navíc odeslání přes SOAP je sice ve formuláři obsaženo, ale není napojeno na žádné tlačítko. Naopak na tlačítko je napojeno odeslání přes prostý HTTP. A navíc u zaslání e-mailem tam jako formát přílohy mají PDF.
Naopak v ostré žádosti je na tlačítko napojeno odeslání e-mailem podepsaného fillerového formuláře, uložení podepsaného fillerového formuláře a uložení nepodepsaného formuláře.
Vámi zadaná e-mailová adresa má chybný formát.I když pošlu celý fillerový formulář. Fakt nevím, co se jim nelíbí na franta@example.com :)
Tiskni
Sdílej: