Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Zkouška Xfce 4.12 z nudy. K dokonalosti ještě chybí doladit pár věcí, jako např. barva textu v Top Menu a celkově téma orámování oken, ale jinak spokojenost.
Vše se to dá stáhnout na Github stránce projektu Shimmer
Tiskni
Sdílej:
Výborně! Je založeno na "kradení" gtk/qt widgetů z aplikací a jejich embedování do xfce panelu. 9 z 10 programátorů z GNOME3/KDE5 týmů ti asi řekne, že to je prasárna, ale ono to funguje a funguje to všude. Jiný přístup např. používá Ubuntu. Tam jsou menu zpřístupněné přes D-Bus, což pro uživatele jiných distribucí než Ubuntu znamená, že si musí tahat podivné ubuntu-patchnuté knihovny do systému. Více o TopMenu na TopMenu wiki.
Alt+ akcelerátory fungují bez problému, jestli se ptáš taky na tohle. Samotný plugin zabírá v paměti méně než 20 MB a nijak nezatěžuje CPU. Funguje to s GTK2, GTK3 a Qt aplikacemi a je plugin i pro Firefox/Thunderbird (pro buildy oproti GTK2. S GTK3 buildy to nefunguje, tedy alespoň ne na Archu.) Java aplikace nejsou podporované, což může být problém, jestli potřebuješ nějaké to tradiční IDE.
Jen je malý zádrhel v nastavení vzhledu. Málokteré téma má stejnou barvu aplikačního menu a panelu, takže je potřeba to téma upravit a barvy sladit. Já to zatím vyladil u GTK2 a tím pádem i u Qt (to mám nastavené, aby imitovalo GTK) no a teď mě ještě čeká GTK3. Až to budu mít všechno hotové, tak asi forknu na github to GrayBird téma, aby to jednoduše mohli používat i další.
fatal: Could not read from remote repository.
Please make sure you have the correct access rights
and the repository exists.