V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Zkouška Xfce 4.12 z nudy. K dokonalosti ještě chybí doladit pár věcí, jako např. barva textu v Top Menu a celkově téma orámování oken, ale jinak spokojenost.
Vše se to dá stáhnout na Github stránce projektu Shimmer
Tiskni
Sdílej:
Výborně! Je založeno na "kradení" gtk/qt widgetů z aplikací a jejich embedování do xfce panelu. 9 z 10 programátorů z GNOME3/KDE5 týmů ti asi řekne, že to je prasárna, ale ono to funguje a funguje to všude. Jiný přístup např. používá Ubuntu. Tam jsou menu zpřístupněné přes D-Bus, což pro uživatele jiných distribucí než Ubuntu znamená, že si musí tahat podivné ubuntu-patchnuté knihovny do systému. Více o TopMenu na TopMenu wiki.
Alt+ akcelerátory fungují bez problému, jestli se ptáš taky na tohle. Samotný plugin zabírá v paměti méně než 20 MB a nijak nezatěžuje CPU. Funguje to s GTK2, GTK3 a Qt aplikacemi a je plugin i pro Firefox/Thunderbird (pro buildy oproti GTK2. S GTK3 buildy to nefunguje, tedy alespoň ne na Archu.) Java aplikace nejsou podporované, což může být problém, jestli potřebuješ nějaké to tradiční IDE.
Jen je malý zádrhel v nastavení vzhledu. Málokteré téma má stejnou barvu aplikačního menu a panelu, takže je potřeba to téma upravit a barvy sladit. Já to zatím vyladil u GTK2 a tím pádem i u Qt (to mám nastavené, aby imitovalo GTK) no a teď mě ještě čeká GTK3. Až to budu mít všechno hotové, tak asi forknu na github to GrayBird téma, aby to jednoduše mohli používat i další.
fatal: Could not read from remote repository.
Please make sure you have the correct access rights
and the repository exists.