Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Zkouška Xfce 4.12 z nudy. K dokonalosti ještě chybí doladit pár věcí, jako např. barva textu v Top Menu a celkově téma orámování oken, ale jinak spokojenost.
Vše se to dá stáhnout na Github stránce projektu Shimmer
Tiskni
Sdílej:
Výborně! Je založeno na "kradení" gtk/qt widgetů z aplikací a jejich embedování do xfce panelu. 9 z 10 programátorů z GNOME3/KDE5 týmů ti asi řekne, že to je prasárna, ale ono to funguje a funguje to všude. Jiný přístup např. používá Ubuntu. Tam jsou menu zpřístupněné přes D-Bus, což pro uživatele jiných distribucí než Ubuntu znamená, že si musí tahat podivné ubuntu-patchnuté knihovny do systému. Více o TopMenu na TopMenu wiki.
Alt+ akcelerátory fungují bez problému, jestli se ptáš taky na tohle. Samotný plugin zabírá v paměti méně než 20 MB a nijak nezatěžuje CPU. Funguje to s GTK2, GTK3 a Qt aplikacemi a je plugin i pro Firefox/Thunderbird (pro buildy oproti GTK2. S GTK3 buildy to nefunguje, tedy alespoň ne na Archu.) Java aplikace nejsou podporované, což může být problém, jestli potřebuješ nějaké to tradiční IDE.
Jen je malý zádrhel v nastavení vzhledu. Málokteré téma má stejnou barvu aplikačního menu a panelu, takže je potřeba to téma upravit a barvy sladit. Já to zatím vyladil u GTK2 a tím pádem i u Qt (to mám nastavené, aby imitovalo GTK) no a teď mě ještě čeká GTK3. Až to budu mít všechno hotové, tak asi forknu na github to GrayBird téma, aby to jednoduše mohli používat i další.
fatal: Could not read from remote repository.
Please make sure you have the correct access rights
and the repository exists.