Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Bývaly časy, kdy jsem utekl od Gnome k OpenBoxu. Teď po nějaké době zjišťuji, že Gnome je na tom s rychlostí a nároky stejně jako OpenBox s různými vylepšováky. Oproti OB má ale jednu další výhodu - je to komplexní desktopové prostředí. Long life to Gnome !
Tiskni
Sdílej:
já od všeho utekl právě opačným směrem a jako jedinou vychytávku mám v Openboxu ikonky v menu :)
a navíc vlastně hsetroot na wallpaper. tint2 poslední dobou místo dockeru.
Archlinux to asi bude, ale kde je to "elegantni Gnome"?
Tyhle dva podle me patri k tomu nejlepsimu (jsou ty nejlepsi), co se tady objevilo:
www.abclinuxu.cz/desktopy/asfalatus-20090525
www.abclinuxu.cz/desktopy/asfalatus-20090618
Zbytek desktopu, co se tu objevuje (vcetne Tveho, sorry) je v podstate odpad. Veskere ruzne ty Gnome a KDE se vetsinou lisi jen tapetou (v lepsim pripade na tom nejsou [polo]nahe kundicky nebo auta), ruzne znasilnenym panelem (panely) a plochou zaplnenou nesmyslnymi widgety (cim mensi rozliseni tim vic bordelu). Stejna nuda a invence jako sem opakovane vkladat screenshoty napr. z defaultnich WinXP porad dokola...
a můžu se teda zeptat, v čem se tedy liší tyto dva desktopy? Všiml jsem si pouze jiného pozadí..
..a hodnotami zobrazovanými na panelech
Archlinux ano, ale Gnome jen pokud se pos... KDE