Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Adresa tématu či pozadí: http://pcwizcomputer.com/ipcosx86/
byl by to ideální system kdyby byl OpenSource, fungoval mi na něm zvuk (ACL663) a wifi (iw5100)
Tiskni
Sdílej:
copak, OpenSource kernel nestačí? OpenSource framework QT na tom taky běží, tak kdepak je zádrhel?
Je to počítač. Musím říct nechápu co je s tím MacOS X. Dyť je to stejný jak v Linuxu. MacOS X je dělaný kvůli IN. Není problém udělat Mac4Lin. A je to. Ještě přitom je nelegální. Jako byste neukadli jak ve Windows? Jenže nelíbí se mi Applův politika. Mám iPhone ale nemůžu nahrát v Linuxu.
Já sem si pořídil Mac OS X jenom kvůli softwaru Apple Logic 8, je to asi nejlepší sekvencer kterej je, jinak na vzhledu mi tolik nezáleží, kdyžtak tak ho chci mít originální, a s politikou Applu taky nesouhlasim :-)
Dyť je to stejný jak v Linuxu. MacOS X je dělaný kvůli IN. Není problém udělat Mac4Lin. A je to.Muhehehehe
ako sa ti to podarilo rozbehat?? mne nesiel zvuk...HDA intel
Spíš kde stáhnu instalačku.....
díky
warezáci už i na Macu :-/
To je fakt. Teď si vzpomínám, že nový iWork '09 obsahoval na Torrentu trojana, který se po instalaci zapsal do StartupItems. Alespoň to ty zlodějíčky pěkně vytrestalo Jinak ukrást systém, co stojí pár tisíc je ubohost největší. A to nemyslím jenom Mac OS X, protože i Windows se dají sehnat za pár stovek (některé dokonce levněji).
mě zvuk zatim taky nejde... čet sem něco o tom že se má nabootovat do windows a pak restrartovat do HackOSX :-) ale ja mam problem ze ty windows nemam
jinak návod pro ACL663 - http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=144423&st=0