Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak jsem se usidlil opet u jineho window manageru, tentokrat jsem poprve zvolil a zustal u tiling-WM (dlazdicovy window manager), s nazvem i3. V Archlinuxu je kupodivu i v "normalnich" repozitarich, z AURu jsem musel tahat jen i3-wsbar pro zprovozneni status baru uplne dole (defaultne i3 nema status bar, ale jen ukazatel oznaceni desktopu, coz je i videt ve screenshotu uplne vlevo dole). i3 umi i plovouci (floating) mod, coz jsem demonstroval u programu smplayer. Tenhle WM me fakt dostal, je sice az moc jednoduchy (neda se prizpusobit uplne vse do posledniho detailu), zato jsem se ovladani a konfiguraci naucil pomerne rychle a nevzdal jsem to druhy den jako u Awesome (tam widgety proste nefungovaly tak, jak pisou ve Wiki, tak jsem s tim seknul, abych neztracel cas).
Tiskni
Sdílej:
Zdravim,
vyzera to fajn a zrejme je cas nejaky vyskusat aj u mna.
Nasledujuce riadky nemusis brat nijak vazne, mozno dopadnem s cedulkou blazon :) . Kazdopadne ten tvoj skript som skusil na 19200 suboroch :
pato@debian:~/test$ ls | wc -l
19200
pato@debian:~/test$ rm *
pato@debian:~/test$ touch {A..D}{a..d}{A..L}{1..100}
pato@debian:~/test$ time bash /home/pato/tolower.bash *
real 3m13.051s
user 2m39.698s
sys 2m32.350s
Potom som si ho dovolil upravit jemne, odstranil vlastne pouzitie tr a vysledok je nasledujuci:
pato@debian:~/test$ rm *
pato@debian:~/test$ touch {A..D}{a..d}{A..L}{1..100}
pato@debian:~/test$ time bash /home/pato/tolower.bash *
real 1m28.823s
user 0m37.978s
sys 1m5.036s
Ale zrejme nemas potrebu premenovavat tisice suborov naraz, takze asi tak. ;)
Tu je ten skript upraveny:
#! /bin/bash Help() { echo "${0##*\/} - converts given filenames to lowercase letters" echo "Usage: ${0##*\/} FILENAMES" exit 1 } Convert() { declare -l LOWERC_NAME for FILENAME in ${@} do LOWERC_NAME="${FILENAME}" mv -v "${FILENAME}" "${LOWERC_NAME}" done } if [[ ! ${1} ]] then Help else Convert ${@} fi