Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Tak jsem se usidlil opet u jineho window manageru, tentokrat jsem poprve zvolil a zustal u tiling-WM (dlazdicovy window manager), s nazvem i3. V Archlinuxu je kupodivu i v "normalnich" repozitarich, z AURu jsem musel tahat jen i3-wsbar pro zprovozneni status baru uplne dole (defaultne i3 nema status bar, ale jen ukazatel oznaceni desktopu, coz je i videt ve screenshotu uplne vlevo dole). i3 umi i plovouci (floating) mod, coz jsem demonstroval u programu smplayer. Tenhle WM me fakt dostal, je sice az moc jednoduchy (neda se prizpusobit uplne vse do posledniho detailu), zato jsem se ovladani a konfiguraci naucil pomerne rychle a nevzdal jsem to druhy den jako u Awesome (tam widgety proste nefungovaly tak, jak pisou ve Wiki, tak jsem s tim seknul, abych neztracel cas).
Tiskni
Sdílej:
Zdravim,
vyzera to fajn a zrejme je cas nejaky vyskusat aj u mna.
Nasledujuce riadky nemusis brat nijak vazne, mozno dopadnem s cedulkou blazon :) . Kazdopadne ten tvoj skript som skusil na 19200 suboroch :
pato@debian:~/test$ ls | wc -l
19200
pato@debian:~/test$ rm *
pato@debian:~/test$ touch {A..D}{a..d}{A..L}{1..100}
pato@debian:~/test$ time bash /home/pato/tolower.bash *
real 3m13.051s
user 2m39.698s
sys 2m32.350s
Potom som si ho dovolil upravit jemne, odstranil vlastne pouzitie tr a vysledok je nasledujuci:
pato@debian:~/test$ rm *
pato@debian:~/test$ touch {A..D}{a..d}{A..L}{1..100}
pato@debian:~/test$ time bash /home/pato/tolower.bash *
real 1m28.823s
user 0m37.978s
sys 1m5.036s
Ale zrejme nemas potrebu premenovavat tisice suborov naraz, takze asi tak. ;)
Tu je ten skript upraveny:
#! /bin/bash Help() { echo "${0##*\/} - converts given filenames to lowercase letters" echo "Usage: ${0##*\/} FILENAMES" exit 1 } Convert() { declare -l LOWERC_NAME for FILENAME in ${@} do LOWERC_NAME="${FILENAME}" mv -v "${FILENAME}" "${LOWERC_NAME}" done } if [[ ! ${1} ]] then Help else Convert ${@} fi