Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Distribúcia: PC LinuxOS 2011
Okenný manažer: Enlightenment 17 (e17)
Téma: A-Siglo-XIX-2 (defaultné ikony, layout aj tapeta)
e17 je už veľmi dobre použiteľné, grafická konfigurácia obsahuje viac možností ako KDE, grafických tém nie je až tak veľa ale ktoré sú k dispozícii sú veľmi efektné. Efekty fungujú aj bez compizu a ostatných kompozitných správcov. e17 ale funguje aj s compizom, to som ale neskúšal, keďže mi išlo o úsporu hardvérových požiadaviek. PCLOS sa aj pri tomto správcovi ukázal ako špičková distribúcia s dôrazom na desktopového úžívateľa.
e17 je veľmi vhodným kandidátom na netbooky alebo mobilné zariadenia, má na to príslušné profily. Budem testovať toto prosredie aj ďalej, zatiaľ som narazil iba na pár chybyčiek.
Tiskni
Sdílej:
Takže čo sa týka toho správcu súborov, je to trochu klikania ale ide to:
1. V Moduloch na záložke Files deaktivovať všetky EFM moduly ak sú aktivované.
2. Na záložke Systém aktivovať modul Places (aby sa v hlavnom menu aktivovala položka Places so všetkými podstatnými adresármi z home + primountované disky)
3. Na plochu pridať gadget Places (Filesystem), pravý klik na gadget, položka Settings, zafajfknúť a napísať názov preferovaného správcu súborov.
Zdá sa mi to trochu krkolomné a pripomína mi to dávne čase jedného nemenovaného OS, ale funguje to :)