Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
btw: je nejaky duvod proc mas jadro 3.19, kdyz 14.04.4 prinesla jadro 4.2?
Ano je, proprietarny ovladač fglrx-update je skompilovaný na jadro 3.19. Pri použití vyššej verzie jadra mi to vyhodí chybovú hlášku (je to hlásené aj ako bug) výsledkom je konzola bez fungujúcej klávesnice. Okrem toho mi na tom jadre fungovalo doposiaľ všetko korektne.
Napriek tomu som teraz nahodil najnovšie jadro 4.4.0-16 z repozitárov a grafiku som zmenil na open source ovladač. Takže dávam tomu šancu. Nábeh je v poriadku, uvidím ako to bude po spustení niečoho náročnejšieho. Zatiaľ mám ale dojem, ako keby som častejšie počul vetrák ;)
DRI_PRIME=1
. Na starším notebooku s dvojicí R600 mi to cca dva roky nazpět běhalo docela slušně.
setprovideroffloadsink
a nějakým skriptem to spustit vždy při startu Xek. Aplikace, co mají běžet na výkonnější grafice pak spustíš s tou proměnnou DRI_PRIME=1, globálně to udělat myslím nelze. Na KDEčkách s KWinem jsem musel řešit problém, kdy se po spuštění programu na dedikovaném GPU zobrazila jen černá obrazovka. Řešit to lze buď použitím kompozitoru, co kreslí jen přes XRender a nepoužívá OpenGL nebo zapnutím podpory DRI3 v Xkách. V Ubuntu 14.04 ještě asi DRI3 nebude k dispozici, takže pokud s tím chceš experimentovat, asi bych to zkoušel rovnou s Ubuntu 16.04; DRI3 se totiž vyplatí i kvůli vyššímu výkonu. S DRI3 prý ani není potřeba nastavovat v Xkách ten offloading, ale to nemám vyzkoušené. Doufám jen, že nějakého osla nenapadlo tu podporu DRI3 v AMD ovladačích Ubuntu 16.04 vypnout.
Tiskni
Sdílej: