Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Konecne po tomto som tuzil konecne moj desktop na beznu pracu je hotovy... vdaka pomoci ludi z fora na haiku-os sa mi podarilo rozchodit wide screen rozlisenie... co mi dost vadilo pustat haiku na 1024x768 teraz mi ide acceleracia + widescreen na 1440x900 ... yuppiiiii. oplatilo sa prejst s novsej nvidie na starucku low profill asus nvidia gf6200 64mb.. super...
moc na tom desktope neni vidiet ..
Tiskni
Sdílej:
NetBSD ako systeme je dobry, dost sa to podoba stylom AARCHu ale jedna vec ktora dodrbe prvy dojem je filesystem.... by som povedal ze je to na urovni minix filesystemu.. ziadna stabilita pre moje data.
ziadna stabilita pre moje data.To ake mas dolezite data ze sa ich bojis zverit systemu ktoremu zveruju svoje data firmy ako Apple ci americka NASA???? Nieje problem skor v tom podla blogu ze mas chybny disk???
je alternativny os nieco ako Amiga alebo MorphOS pre powerpc len s tym ze Haiku je pre x86... je to plne graficky OS.. a momentalne horuca novinka je ze je naportovana QT4.7 a polovica KDEcka teda len apps.
ešte dodám že diakritika funguje ok. a že som si prave nahodil linuxovsky ICQ klient quitIM...
na veci ako skenovanie ci tlacenie mam druhy disk kde mam Windowsy
Kotyz: aspon niekto chape silu Becka...
nebyt apple tak beos stale zije ale zaroven nebyt apple tak beos neni na x86
:)
to bych tomu teprve pak moh zacit rikat (poradna) SBIRKA
priznavam mam trosku casu naviac ale neskusam kazdy operacny system co ma napadne.... Haiku je plnohodnotny OS alebo bude ked vyjde RELEASE..... mal som powerpc Mac Mini a tam som mal Mac OS Leopard a tiez Morphos teda viem co je to uzivatelska pritulnost... s prepacenim tu v Linuxe uz dost dlho nenachadzam kedze stale je to o tom ze vyvoj v linuxe ide smerom "ak nieco funguje tak to rychlo zmenme... dodrbme... vsetko v mene ze vyvoj==zasadne zmeny.." zacinal som na RedHat5.2 a linux pouzivam doteraz.. a je az udivujuce ze napr. s takym SliTazom (linuxove mini distro na 30mb) dokaze to ako niektore distra ktore su na DVD.. tiez som sa rozpysal :)