Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Konecne po tomto som tuzil konecne moj desktop na beznu pracu je hotovy... vdaka pomoci ludi z fora na haiku-os sa mi podarilo rozchodit wide screen rozlisenie... co mi dost vadilo pustat haiku na 1024x768 teraz mi ide acceleracia + widescreen na 1440x900 ... yuppiiiii. oplatilo sa prejst s novsej nvidie na starucku low profill asus nvidia gf6200 64mb.. super...
moc na tom desktope neni vidiet ..
Tiskni
Sdílej:
NetBSD ako systeme je dobry, dost sa to podoba stylom AARCHu ale jedna vec ktora dodrbe prvy dojem je filesystem.... by som povedal ze je to na urovni minix filesystemu.. ziadna stabilita pre moje data.
ziadna stabilita pre moje data.To ake mas dolezite data ze sa ich bojis zverit systemu ktoremu zveruju svoje data firmy ako Apple ci americka NASA???? Nieje problem skor v tom podla blogu ze mas chybny disk???
je alternativny os nieco ako Amiga alebo MorphOS pre powerpc len s tym ze Haiku je pre x86... je to plne graficky OS.. a momentalne horuca novinka je ze je naportovana QT4.7 a polovica KDEcka teda len apps.
ešte dodám že diakritika funguje ok. a že som si prave nahodil linuxovsky ICQ klient quitIM...
na veci ako skenovanie ci tlacenie mam druhy disk kde mam Windowsy
Kotyz: aspon niekto chape silu Becka...
nebyt apple tak beos stale zije ale zaroven nebyt apple tak beos neni na x86
:)
to bych tomu teprve pak moh zacit rikat (poradna) SBIRKA
priznavam mam trosku casu naviac ale neskusam kazdy operacny system co ma napadne.... Haiku je plnohodnotny OS alebo bude ked vyjde RELEASE..... mal som powerpc Mac Mini a tam som mal Mac OS Leopard a tiez Morphos teda viem co je to uzivatelska pritulnost... s prepacenim tu v Linuxe uz dost dlho nenachadzam kedze stale je to o tom ze vyvoj v linuxe ide smerom "ak nieco funguje tak to rychlo zmenme... dodrbme... vsetko v mene ze vyvoj==zasadne zmeny.." zacinal som na RedHat5.2 a linux pouzivam doteraz.. a je az udivujuce ze napr. s takym SliTazom (linuxove mini distro na 30mb) dokaze to ako niektore distra ktore su na DVD.. tiez som sa rozpysal :)