Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Uz delsi dobu porad laboruju s panely. Porad to nejak menim (at uz slo o KDE nebo Gnome) a porad mi cosi vadilo. Porad to pouzivani bylo takove nemastne neslane. Tak jsem trochu uvazoval a zkousel...
Vzhledem k tomu, ze nam unixove prostredi poskytuji vice virtualnich ploch, je treba je vyuzit do mrte. Seznam otevrenych oken uz docela ztraci smysl a je to prezitek z windows. A takovy alt+tab bohate staci. Ovsem obcas se nejaky seznam oken hodi a window selector z Gnome je primo idealni a nezabira skoro zadne misto. Notification area ma fungovat presne, jak to vyvojari Gnome chteji. Jestli tam ma byt nejaka ikona, tak pouze informujici o nejake udalosti, ktera je pomijiva. Pravda, to ze tam nacpali informaci o layoutu klavesnice, ktera nejde odstranit, je trochu na hlavu, ale co clovek nadela. Diky deskbar appletu neni treba mit nejake spoustece na panelech a kdyz uz je treba, menu je rychle a prehledne. Prehled o zatizeni CPU u me nesmi chybet stejne jako prepinani cpu governoru. Panel samozrejme musi byt nahore. S timto jsem zatim velice spokojen. Je to jednoduche a hlavne prehledne a naprosto dostacujici.
Tiskni
Sdílej: