Byl vydán Debian 13.2, tj. druhá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Google představil platformu Code Wiki pro rychlejší porozumění existujícímu kódu. Code Wiki pomocí AI Gemini udržuje průběžně aktualizovanou strukturovanou wiki pro softwarové repozitáře. Zatím jenom pro veřejné. V plánu je rozšíření Gemini CLI také pro soukromé a interní repozitáře.
V přihlašovací obrazovce LightDM KDE (lightdm-kde-greeter) byla nalezena a již opravena eskalace práv (CVE-2025-62876). Detaily v příspěvku na blogu SUSE Security.
Byla vydána nová verze 7.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.1. Další novinky v příslušném seznamu.
Česká národní banka (ČNB) nakoupila digitální aktiva založená na blockchainu za milion dolarů (20,9 milionu korun). Na vytvořeném testovacím portfoliu, jehož součástí jsou bitcoin, stablecoiny navázané na dolar a tokenizované depozitum, chce získat praktickou zkušenost s držením digitálních aktiv. Portfolio nebude součástí devizových rezerv, uvedla dnes ČNB v tiskové zprávě.
Apple představil iPhone Pocket pro stylové přenášení iPhonu. iPhone Pocket vzešel ze spolupráce značky ISSEY MIYAKE a Applu a jeho tělo tvoří jednolitý 3D úplet, který uschová všechny modely iPhonu. iPhone Pocket s krátkým popruhem se prodává za 149,95 dolarů (USA) a s dlouhým popruhem za 229,95 dolarů (USA).
Byla vydána nová stabilní verze 7.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 142. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Společnost Epic Games vydala verzi 5.7 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Intel vydal 30 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20251111 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána říjnová aktualizace aneb nová verze 1.106 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.106 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tiskni
Sdílej:
ppulpan@ntb-ppulpan ~ $ eselect profile show
Current /etc/portage/make.profile symlink:
default/linux/amd64/13.0/no-multilib
ppulpan@ntb-ppulpan ~ $ cat /etc/portage/make.conf
# These settings were set by the catalyst build script that automatically
# built this stage.
# Please consult /usr/share/portage/config/make.conf.example for a more
# detailed example.
CFLAGS="-march=native -O2 -pipe -fomit-frame-pointer"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"
MAKEOPTS="-j3"
# WARNING: Changing your CHOST is not something that should be done lightly.
# Please consult http://www.gentoo.org/doc/en/change-chost.xml before changing.
CHOST="x86_64-pc-linux-gnu"
# These are the USE flags that were used in addition to what is provided by the
# profile used for building.
USE="X a52 aac acl acpi alsa apng avahi avx avx2 bash-completion bluetooth
branding bzip2 cairo cdda cddb cdparanoia cdr consolekit crypt cscope css
cups dbus declarative dri dts dv dvd dvdr encode exif fam ffmpeg flac fontconfig
foomaticdb ftp geoip gif gnutls gphoto2 icu idn ipv6 jabber
jingle jpeg kde kipi kolab kontact lcms ldap libnotify lm_sensors lzma lzo mad
matroska mng modules mozilla mp3 mp4 mpeg mtp musicbrainz mysql ncurses
networkmanager nls nptl nsplugin ogg opengl pdf phonon plasma png policykit
posix postscript ppds qml qt5 rdesktop readline rss samba scanner
sdl semantic-desktop smp sound spell sqlite ssl startup-notification
subversion svg symlink syslog sysvipc taglib theora tidy tiff truetype
udev unicode usb vcd vaapi vim-syntax vnc vorbis webkit widgets wmf x264 xcb
xcomposite xinerama xml xmpp xpm xscreensaver xv xvid zeroconf zlib
-bindist -doc -gnome -gstreamer -gtk -libedit -systemd"
# CPU flags
CPU_FLAGS_X86="aes avx avx2 fma3 mmx mmxext popcnt sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3"
# Portage settings
PORTAGE_NICENESS="19"
# Portage directories
PORTDIR="/usr/portage"
DISTDIR="${PORTDIR}/distfiles"
PKGDIR="${PORTDIR}/packages"
# Portage mirrors
GENTOO_MIRRORS="http://gentoo.supp.name/
http://ftp.fi.muni.cz/pub/linux/gentoo/
http://gentoo.mirror.dkm.cz/pub/gentoo/
http://gentoo.mirror.web4u.cz/"
# Hardware specification
INPUT_DEVICES="evdev synaptics"
VIDEO_CARDS="intel i965"
# Locales
LINGUAS="en"
# Licences
ACCEPT_LICENSE="*"
PS: Per-ebuild konfiugrace USE flagu posilat nemusim, vid, abych se nejak zaskatlukoval.