Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Tiskni
Sdílej:
kotyzi chodim tuna na ceske abicko ty rozumies mne - ja tebe,.. skludom sa zaregistruj na haikufans vsak rozumiet si budeme :)
male zmeny specialne pre teba :D
haikufans.6f.sk
noooo to by si mohol skusit.... skus nahodit.... mas 2 moznosti bud stiahnes ISO obraz a skusis priamo livecd.. alebo RAW image na usb kluc ak ti ta rachotinka botuje z USB.. vyskusas otestujes a pripadne vyplnis ticket ak daco nefunguje.
update: prave pozeram do zdrojakov a vidim tu priecinok via a aj s3 tak mozno ta grafika bude podporovana
klasicky DD
dd if=haiku.image of=/dev/sdb
niekto este pridava bs=
Haiku je dostupne ako ISO, RAW a Anyboot.. RAW a a Anyboot je mozno pichnut na USB.. vzhladom na to ze mam dosku Gigabyte a boot z usb mi nejde tak s tymto ti nepomozem.. ale dolezite je ze napr ak budes davat v "dd if=haiku.image" tak "of=/dev/sdb" a nie "of=/dev/sdb1" proste musis pomenovat cely disk a potom sa ti tam vytvori aj ta particia a aj to MBR, pripadne je utilita makeboottiny.c da sa stiahnut odniekial z haiku fora , skompilujes a nou zapises boot priznak ak by to nechcelo botovat. pripadne stiahnes ISO obraz vypalis na CD a na nejakom pc kde mas CDromku nabotujes z CD a nainstalujes na USB. to usbcko potom pouzijes ako instalacku
nejde o mainstream ale o to ze je to jednoliaty system koherentny ako celok.. na rozdiel od linuxu. stale ovsem plati ze sa jedna o alpha verziu a pouzivanie je na vlastne riziko..aj mne raz za cas sa rozsipe a pomoze len reinstal ale dovod preco mnoho ludi ho instauje je ten ze na rozdiel od napr . ReactOSu alebo AROSu .. nic v zlom nemyslim to zle je Haiku az neuveritelne pouzitelne na to ze to je alpha.
AROS je pak port AmigaOS (tušim verze 3 nebo 3.5) na x86, původně to znamenalo Amiga Research Operating System, ale mam za to že už to změnili. To je taky zajímavej systém, měl by bejt zdrojově kompatibilní s původníma amigáckýma aplikacema, ale neni to dokonalý a ani samotnej AROS ještě neni moc zralej na používání, ale už má i instalátor a jde nainstalovat na disk (zkoušel sem ve virtualboxu, ale po instalaci se nespustil).
Ani jedno nemá pod kapotou unix (ikdyž Haiku by mělo bejt POSIX kompatibilní ať už to znamená cokoliv) a nejsou to náhražky widlí, spíš sou to náhražky/forky/porty těch systémů ze kterejch vzešly. Další zajímavej systém je třeba QNX (realtimovej s mikrojádrem, taky maličko unix-like, ale ne zas tak moc).