V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Tiskni
Sdílej:
kotyzi chodim tuna na ceske abicko ty rozumies mne - ja tebe,.. skludom sa zaregistruj na haikufans vsak rozumiet si budeme :)
male zmeny specialne pre teba :D
haikufans.6f.sk
noooo to by si mohol skusit.... skus nahodit.... mas 2 moznosti bud stiahnes ISO obraz a skusis priamo livecd.. alebo RAW image na usb kluc ak ti ta rachotinka botuje z USB.. vyskusas otestujes a pripadne vyplnis ticket ak daco nefunguje.
update: prave pozeram do zdrojakov a vidim tu priecinok via a aj s3 tak mozno ta grafika bude podporovana
klasicky DD
dd if=haiku.image of=/dev/sdb
niekto este pridava bs=
Haiku je dostupne ako ISO, RAW a Anyboot.. RAW a a Anyboot je mozno pichnut na USB.. vzhladom na to ze mam dosku Gigabyte a boot z usb mi nejde tak s tymto ti nepomozem.. ale dolezite je ze napr ak budes davat v "dd if=haiku.image" tak "of=/dev/sdb" a nie "of=/dev/sdb1" proste musis pomenovat cely disk a potom sa ti tam vytvori aj ta particia a aj to MBR, pripadne je utilita makeboottiny.c da sa stiahnut odniekial z haiku fora , skompilujes a nou zapises boot priznak ak by to nechcelo botovat. pripadne stiahnes ISO obraz vypalis na CD a na nejakom pc kde mas CDromku nabotujes z CD a nainstalujes na USB. to usbcko potom pouzijes ako instalacku
nejde o mainstream ale o to ze je to jednoliaty system koherentny ako celok.. na rozdiel od linuxu. stale ovsem plati ze sa jedna o alpha verziu a pouzivanie je na vlastne riziko..aj mne raz za cas sa rozsipe a pomoze len reinstal ale dovod preco mnoho ludi ho instauje je ten ze na rozdiel od napr . ReactOSu alebo AROSu .. nic v zlom nemyslim to zle je Haiku az neuveritelne pouzitelne na to ze to je alpha.
AROS je pak port AmigaOS (tušim verze 3 nebo 3.5) na x86, původně to znamenalo Amiga Research Operating System, ale mam za to že už to změnili. To je taky zajímavej systém, měl by bejt zdrojově kompatibilní s původníma amigáckýma aplikacema, ale neni to dokonalý a ani samotnej AROS ještě neni moc zralej na používání, ale už má i instalátor a jde nainstalovat na disk (zkoušel sem ve virtualboxu, ale po instalaci se nespustil).
Ani jedno nemá pod kapotou unix (ikdyž Haiku by mělo bejt POSIX kompatibilní ať už to znamená cokoliv) a nejsou to náhražky widlí, spíš sou to náhražky/forky/porty těch systémů ze kterejch vzešly. Další zajímavej systém je třeba QNX (realtimovej s mikrojádrem, taky maličko unix-like, ale ne zas tak moc).