Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Takže po konzultaci s místními odborníky přes desktopy (Mirek Kašpar + Jardík ;-) ), jsem provedl pár změn, dokonce i ráznějších, jako třeba změna ovládacích prvků (WE Ergo by Jardík) upraveného do modrých barev a zmenšení některých věcí (například scrollbar a tlačítka) a sladění oddělovačů s panelem (barevně neseděly kvůli jiné barvě panelu, byly jako pěst na oko, přitom je de facto nepotřebuji vidět vůbec - proto jsou takové, jaké jsou). No a okraje oken ClearlookClassic.
Další změnou je oznamovací oblast na dva řádky (tady se zapojil Mirek Kašpar thx), docíleno patchem z GNOME-look. Jak funguje přepínač spuštěných aplikací jsem popisoval u desktopu minule, takže kdyby to někoho zajímalo, jukněte, jedná se o Dockbar také z GNOME-look. Ne že by mi ty úpravy trvaly tak dlouho, ale nechtěl jsem to tady posílat, dokud jsem si nebyl jistý, že do toho fakt už nebudu závažněji rýpat. Další změny jsou už jen kosmetické, průhledný panel apod... Jakékoliv další připomínky beru! =) (věřím, že Jardík s nějakým nápadem, který se mi bude líbit, přijde ;-)
Tiskni
Sdílej:
Skarede a spinave.
Pěkný. Jinak díky za toho "odborníka", ikdyž sám bych se jím asi nenazval :)
Prokop Mikule: A co je na tom škaredýho? Vainovy deskopy jsou imho jedny z těch lepších tady...
njn nechat si radit je jedna věc, ale něco si sám najít sám vytvořit je druhá tak to ber na vědomý, taky je to jednoduchy njn kde nezaujalo me zbytečnech blbostí okolo na jednoduchosti je krása gnome